Wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi – jak dojść najkrótszym szlakiem?

Wodospad na Mosornym Potoku to jedna z atrakcji turystycznych w Zawoi oraz Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na zboczu Mosornego Gronia – wzniesienia górującego nad miastem. Do wodospadu w Zawoi prowadzi niebieskim szlak turystyczny mierzący około 1 kilometra. To bardzo ciekawe miejsce, które warto zobaczyć i zapisać na listę najpiękniejszych wodospadów w Polsce.

My zobaczyliśmy wodospad w Zawoi, gdy schodziliśmy z gór. Zdobyliśmy wcześniej szczyt Mosorny Groń, na którym znajduje się wieża widokowa. Można wtedy zrobić trasę pętlę: Zawoja Centrum – Spalenica – Mosorny Groń – Wodospad na Mosornym Potoku – Zawoja Centrum. Opis tego szlaku na Mosorny Groń.

Wodospad na Mosornym Potoku

Jak dojechać do wodospadu na Mosornym Potoku?

Pod sam wodospad nie możesz dojechać samochodem. Ten musisz zatrzymać przy drodze głównej, około 1 kilometr wcześniej. Gdy będziesz w Zawoi, to musisz jechać w kierunku Zubrzycy Górnej (droga w kierunku Przełęczy Krowiarki pod Babią Górą). Tutaj, gdzie rozpoczyna się szlak niebieski, to musisz skręcić w prawo na Mosorne – przysiółek Zawoi.

Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku

Gdzie zaparkować przy wodospadzie?

Parking przy wodospadzie na Mosornym Potoku znajduje się przy drodze głównej, jakieś 50 metrów nad szlakiem. Parking jest bezpłatny i zmieści się na nim kilka samochodów.

  • Współrzędne parkingu do wodospadu: 49.6352, 19.5534.
jak dojść na wodospad?

Jak dojść do wodospadu? Opis szlaku turystycznego i mapa trasy

Z parkingu musisz wrócić w dół 30 metrów. Tam za jednym ogrodzeniem będzie droga w lewo. Zobaczysz także niebieski szlak oraz tabliczkę wskazującą drogę. Zobacz poniżej na mapę, na której zaznaczyłem przebieg trasy.

Trasa przez 300 metrów biegnie łagodnie pod górę. Z lewej strony kończą się domy, a my przekraczamy Mosorny Potok. Wchodzimy typowo do lasu i rozpoczynamy większe podejście. Nie stanowi ono jednak problemu, bo na całej długości metry podejścia się rozbijają. Po przyjemnej leśnej wędrówce jest tabliczka z rozwidleniem szlaków.

szlaki niebieski na Mosorny Groń
przewodnik
Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku
zawoja
zawoja
Wodospad na Mosornym Potoku

Wodospad na Mosornym Potoku

Do wodospadu prowadzą drewniane barierki. Gdy jest ślisko, to trzeba uważać. Podczas weekendu możesz spotkać tam więcej osób, chociaż my byliśmy w tygodniu i też było całkiem sporo. Dojście z parkingu do wodospadu mierzy 1 kilometr i zajmuje około 30 minut. Dalej możesz wrócić na parking lub iść dalej niebieskim szlakiem na Mosorny Groń. Ciekawie przy wodospadzie muszą wyglądać sesje zdjęciowe.

  • Wejście do wodospadu jest bezpłatne,
  • Zwiedzanie dostępne jest całą dobę.
Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.