Dąb Bartek w Zagnańsku – jedno z najstarszych drzew w Polsce

Dąb Bartek jest jednym z najstarszych drzew w Polsce. Jest dębem, który od 1954 roku jest chroniony prawem jako pomnik przyrody. Przybywają do niego turyści z całej Polski. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to jedno z najciekawszych drzew w naszym kraju. Nazywany jest Królem Puszczy Świętokrzyskiej i jest położony kilkanaście kilometrów na północ od Kielc. Dąb Bartek ma prawie 30 metrów wysokości. Posiada osiem konarów, które są utrzymywane dzięki podporom.

  • Gdzie rośnie Dąb Bartek?
  • Ile lat ma Dąb Bartek?
  • Kiedy został podpalony w pożarze?
  • Legendy,
  • Czy to najstarsze drzewo w Polsce?
  • Jak obecnie wygląda drzewo?
  • Podstawowe informacje i opis Króla Puszczy Świętokrzyskiej.
Dąb Bartek w Zagnańsku

Gdzie jest Dąb Bartek?

Dąb Bartek znajduje się na terenie leśnictwa Bartków, nadleśnictwa Zagnańsk w województwie świętokrzyskim. Rośnie 16 kilometrów od Kielc w pobliżu S7. Dojechać do niego bardzo łatwo, ponieważ już kilka kilometrów dalej są znaki prowadzące do Zagnańska. 100 metrów od drzewa znajduje się bezpłatny parking, na którym można zatrzymać samochód.

  • Współrzędne parkingu przy Dębie Bartek: 50.9869, 20.6511,
Dąb Bartek w Zagnańsku

Ile lat ma Dąb Bartek w Zagnańsku?

Dąb Bartek ma około 700 lat (podobno dokładny wiek to 684 lata). Jest drzewem z gatunku dąb szypułkowy. Obecnie obwód jego pnia wynosi 13,40 m przy ziemi. Ciekawą informacją jest fakt, że miąższość całego drzewa wynosi 73 metry, miąższość grubizny to 65 m3, w których zawiera się również pień główny o 46 m3.

Dąb Bartek w Zagnańsku

Dąb Bartek przetrwał pożary i wichury

Dąb jako „wiekowy obiekt” przeszedł w swojej historii wiele. Najpoważniejszych szkód doznał w 1991 roku w czerwcu, kiedy trafił w niego piorun. Na przełomie 1905/1906 roku pożar zabudowań nieopodal miejsca, gdzie rośnie dąb spowodował uschnięcie konaru wschodniego. Wzrost oraz silne wiatry powodowały, że niezbędne stało się ustawienie podpór oraz stałe monitorowanie, a w 1974 prace konserwatorskie, aby usunąć złamane konary i suche gałęzie. Niedawno w 2021 roku Bartek nie uchronił się przed silnymi wiatrami i trochę ucierpiał.

Dąb Bartek w Zagnańsku

Najokazalsze drzew w Polsce

W roku 1934 przyznano przez Sąd Konkursowy Przyrodników order za najokazalsze drzewo w Polsce, a niespełna dwadzieścia lat później ustanowiono go pomnikiem przyrody.

Dąb Bartek w Zagnańsku
przewodnik

Dąb Bartek – zwiedzanie

Wokół drzewa ustawiono ogrodzenie i poprowadzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą oraz wytyczono zielony szlak turystyczny z Bliżyna do Zagnańska. Tradycją stały się już wizyty nowożeńców, którzy przyjeżdżają, aby wznieść toast w pobliżu kapliczki, za długie, szczęśliwe i bezproblemowe życie z nowym partnerem życiowym. Ponadto, warto zaznaczyć, że Dąb Bartek widnieje w herbie Gminy Zagnańsk.

  • Wizyta tutaj zajmie Ci około 20 minut,
drzewo

Legenda

Legenda o Dębie Bartku głosi, że król Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli właśnie w tym drzewie swoje skarby. Inna historia opowiada o tym, że król Jan III Sobieski, wracając po wygranej pod Wiedniem zostawił w Bartku turecką szablę i flaszkę wina. Dodatkowo pod tym drzewem odpoczywać mieli m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski.

Czy Dąb Bartek to najwyższe drzewo w Polsce?

Dąb Bartek nie jest najwyższym drzewem w Polsce. Najwyższe drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku na terenie Nadleśnictwa Bardo. Mierzy 59,40 m. A jak Bartek wypada na tle innych pomnikowych dębów w Polsce? Najwyższym dębem szypułkowym jest Dąb Agnieszki mierząca 43,6 m. Rośnie w województwie podlaskim w Białowieskim Parku Narodowym.

drzewo

Obecny stan drzewa pozwala na zaniechanie stawiania dodatkowych podpór i wiązania drzewa, jednak poważnym problemem pnia stało się próchnienie. W 2011 roku podjęto inicjatywę naprawy starego drzewa i wykonanie łuku, na którym drzewo miałoby zostać podwieszone, co zapobiec ma złamaniom i wywróceniem Bartka. Niedaleko od strony wschodniej znajduje się warty zobaczenia kamień, który ustawiony został tam w 1933 roku w celu upamiętnienia powstania Związku Walki Czynnej oraz Związku Strzeleckiego.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.