Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – zwiedzanie z audioprzewodnikiem

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim położony jest nad rzeką Bystrzycą w pobliżu Jeziora Bystrzyckiego. To teren województwa dolnośląskiego i obrzeża Gór Sowich. Zamek znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody Choina i pod szczytem o takiej samej nazwie. Warownia zlokalizowana jest pośród gęstego lasu na wysokości około 440 m n.p.m. Krążą wokół niej przeróżne legendy i opowieści. Czy gdzieś tam w pobliżu znajduje się cenny skarb?

  • Dojazd na parking pod Zamkiem Grodno w Zagórzu Śląskim nie powinien sprawić problemu,
  • Do zamku nie można dojechać samochodem,
  • Parking znajduje się w centrum miejscowości,
  • Obowiązują bilety wstępu,
  • Są określone godziny zwiedzania,
  • Zamek w Zagórzu Śląskim ma ciekawą historię,
  • Oraz związane są z warownią różne legendy,
  • Przy okazji można odwiedzić kilka ciekawych miejsc w Górach Sowich.

Jak dojechać do Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim?

Zamek Grodno znajduje się 12 kilometrów od Wałbrzycha, 16 kilometrów od Świdnicy i 25 kilometrów od Dzierżoniowa. Dojazd z każdego miasta nie stanowi żadnego problemu, ponieważ drogi są asfaltowe i prowadza przez mniejsze miejscowości. Najlepiej wyznaczyć sobie w nawigacji parking pod zamkiem i tam się kierować.

Bezpośrednio do Zamku Grodno nie można dojechać samochodem. Jest tam zakaz wjazdu i mogą to robić tylko pracownicy obiektu.

Parking pod zamkiem w Zagórzu Śląskim

Turyści mają swój parking u podnóża góry w centrum miejscowości. Do wyboru są dwie możliwości. Albo przy ulicy Głównej, to tuż przy przystanku i mapach, albo przy ulicy Leśnej. Wjazd naprzeciwko sklepu ABC. My polecamy ten drugi parking, ze względu na spory ruch przy głównej.

  • Parking do Zamku Grodno przy ulicy Leśnej: 50.7530, 16.4040.
  • Zmieści się tam około 20 samochodów.

Jak dojść do Zamku Grodno? Mapa trasy turystycznej

Najłatwiej do Zamku Grodno można dojść za znakami szlaku zielonego, niebieskiego i żółtego. One wszystkie prowadzą z parkingu do zamku. Na początku są tabliczki z kierunkiem, ale trzeba zmierzać w stronę północno-wschodnią do lasku.

  • Dojście z parkingu do Zamku Grodno zajmuje około 20 minut,
  • Do przejścia pieszo jest 700 metrów,
  • Na trasie jest około 70 metrów podejścia.

Trasa jest dobrze oznaczona, ale tam wszystkie znaki kierują do warowni, więc od razu po wyjściu z samochodu wiadomo, gdzie trzeba iść. Ścieżka biegnie delikatnie pod górę między drzewami. Pod koniec wchodzimy do Rezerwatu Przyrody Choina.

przewodnik

Zamek Grodno – cennik biletów i godziny otwarcia

Zamek otwarty jest codziennie w określonych godzinach i obowiązują na niego bilety wstępu.

  • Bilet normalny kosztuje 26 złotych,
  • Bilet ulgowy kosztuje 21 złotych.
  • Od października do kwietnia czynny jest: w dni robocze od 9 do 17 i w weekendy od 9 do 18,
  • Od maja do września czynny jest: w dni robocze od 9 do 18 i w weekendy od 9 do 19,
  • Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie internetowej zamku – tutaj.

Zwiedzanie Zamku Grodno z dzieckiem

W tygodniu zwiedzamy go z przewodnikiem, a w weekendy samodzielnie. Można wtedy wypożyczyć bezpłatny audioprzewodnik. My byliśmy w tygodniu, ale okazało się, że przewodnik jest chory i wejście tylko indywidualne. Mogliśmy wtedy wypożyczyć audioprzewodnik. Bardzo polecamy, bo sporo można się dowiedzieć.

Chociaż jeśli nawet nie będziemy mieć audioprzewodnika, to przy każdym ciekawym miejscu w zamku są dostępne tablice, z których można przeczytać sporo informacji o danym miejscu (w języku polskim, angielskim, niemieckim i czeskim). Oprócz nas w warowni nie było nikogo. Po zakupie biletów w kasie ruszyliśmy na zwiedzanie.

  • Czas zwiedzania Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim to około 60 minut.

Już na początku zwiedzania mogliśmy przeczytać o zamku górnym. Potem obejrzeliśmy loch głodowy, w którym według legendy zmarła w męczarniach Małgorzata – córka kasztelana. Były lochy (bardzo łagodne, więc spokojnie można wejść z dzieckiem – nikt nie płacze i nie jęczy). Dalej krypta rodu von Zedlitz. Kolejno przechodziliśmy przez różne sale (książęca, rycerska), wyszliśmy na dziedziniec, a pod koniec dotarliśmy do sali multimedialnej. Niestety baszta widokowa została od jakiegoś czasu wyłączona ze zwiedzania.

Historia sowiogórskiej warowni

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim wzniósł prawdopodobnie Bolko I Surowy – książe świdnicko-jaworski z rodu Piastów. Powstał, aby zabezpieczyć szlak handlowy, biegnący pod warownią. Według legendy jakiś angielski rycerz postawił tam drewnianą strażnicę w 800 roku. W XIV wieku Bolko II Mały rozbudował zamek górny, a po śmierci jego śmierci zamek wszedł w posiadanie Korony Czeskiej.

Później zamieszkiwali go rycerze, trudniący się rozbojami i napadami. O dalszą rozbudowę zamku zadbał kolejny właściciel – Maciej von Logau. Budowla ucierpiała podczas wojny ze Szwedami. Kolejnymi gospodarzami zamku w Zagórzu Śląskim była rodzina Zedlitzów. Podczas jednej z burz spłonęła wieża zamkowa, a później zawaliła się część murów. Okoliczni chłopi wylicytowali zamek i rozbierali go pozyskując materiały budowlane. Od 2008 roku zamkiem opiekuje się gmina Walim.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.