Rudawy Janowickie – szlaki górskie, na które warto wyruszyć

Rudawy Janowickie to pasmo górskie ulokowane we wschodniej części Sudetów Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Dojechać w to miejsce można dzięki dobrej komunikacji z Dolnym Śląskiem, a pociągi dojeżdżają do stacji takich jak – Marciszów, Ciechanowice, Janowice Wielkie, czy Trzcińsko. Jeśli chodzi o autobusy, to można nimi dojechać aż do Kowar. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik 945 m n.p.m.

  • Sprawdź, gdzie znajdują się Rudawy Janowickie?
  • Dowiedz się, co warto zobaczyć w Rudawach Janowickich?
  • Zdobądź najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich,
  • Poznaj najpiękniejsze górskie szlaki turystyczne w Rudawach Janowickich.
Rudawy Janowickie - szlaki górskie

Gdzie znajdują się Rudawy Janowickie? Granice pasma górskiego

Rudawy Janowickie to miejsce charakteryzujące się granitowymi formacjami skalnym oraz pięknymi punktami widokowymi. To ciche miejsce zachwyca czarującym klimatem i słynie z cudownych szlaków wędrownych, niezależnie od kondycji i wieku można znaleźć ten odpowiedni dla siebie i swoich preferencji.

Rudawy Janowickie znajdują się 10 kilometrów od Karpacza, 10 kilometrów od Kamiennej Góry i 100 kilometrów od Wrocławia.

W odróżnieniu od większości pasm – Rudawy Janowickie są ułożone na osi prawie pionowo. Od Gór Kaczawskich oddzielone są przełomową Doliną Bobru, natomiast zachodnią granicą jest Kotlina Jeleniogórska, a od wschodu graniczą z Kotliną Kamiennogórską. Kierując się na południe, dotrzemy do Przełęczy Kowarskiej oraz karkonoskiego Lasockiego Grzbietu.

Rudawy Janowickie - szlaki górskie

Atrakcje turystyczne i najpiękniejsze szlaki górskie w Rudawach Janowickich

  1. Sokolik, Husyckie Skały, Krzyżną Górę można zobaczyć podczas jednej wycieczki,
  2. Największą atrakcją turystyczną Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka,
  3. Schronisko PTTK Szwajcarka to najstarsze schronisko górskie w Polsce,
  4. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik,
  5. Sąsiednia Ostra Mała jest kapitalnym punktem widokowym na Karkonosze,
  6. Pośród gęstego rudawskiego lasu znajdują się ruiny Zamku Bolczów,
  7. W Rudawach Janowickich warto zobaczyć Starościńskie Skały.

Sokolik – piękny punkt widokowy w Rudawach Janowickich

Sokoliki to północno-zachodnia część Rudaw Janowickich, położona na zachód od Przełęczy Karpnickiej. Jest to pasmo kilku szczytów. Charakteryzują się pięknymi formacjami bloków skalnych oraz imponującym skalnym krajobrazem. Sokolik to najbardziej popularny punkt i drugi co do wielkości szczyt w Górach Sokolich. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest tam granitowy ostaniec, do którego dotrzeć można dzięki metalowej drabince. Na szczycie znajduje się platforma punktu widokowego, która zapewnia panoramę Karkonoszy, której nie sposób zapomnieć.

Sokoliki to propozycja raczej na krótką wycieczkę i odpowiednia dla osób w każdym wieku. Idealny pomysł na spędzenie dnia z rodziną i odpoczynku blisko natury. Na trasie znajduje się schronisko, które jest idealnym przystankiem na przerwę w wędrówce i zjedzenie drugiego śniadania. Najlepiej na szczyt Sokolika jest się dostać od Przełęczy Karpnickiej i Schroniska Szwajcarka.

  • Trasa: Przełęcz Karpnicka – Schronisko PTTK Szwajcarka – Husyckie Skały – Przełączka – Sokolik
  • Długość trasy w jedną stronę: 2,2 km,
  • Czas przejścia: 50 minut.
Rudawy Janowickie - szlaki górskie

Husyckie Skały i Krzyżna Góra – jedno z najpopularniejszych miejsc w Rudawach Janowickich

Krzyżna Góra to jeden z najpopularniejszych szczytów w Rudawach Janowickich. Jest to miejsce położone 654 m n.p.m., a spacer na szczyt jest przyjazny amatorom i nie należy do długich i wymagających. Swoją nazwę, to miejsce zawdzięcza metalowemu krzyżowi położonemu na szczycie, który został ustawiony dla upamiętnienia urodzin Wilhelma von Hohenzollerna.

Jest na nim napis w języku niemieckim, który głosi: „Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny„. Warto jednak pamiętać, że zimą może być to miejsce bardziej niebezpieczne, gdyż elementem szlaku są wykute w skałach stopnie, platformy oraz poręcze i o tej porze w roku bywają śliskie. Charakterystycznym elementem są Husyckie Skały, gdzie, jak głosi legenda – w przepaść spadli obrońcy zamku pod Krzyżną Górą.

  • Trasa: Przełęcz Karpnicka – Schronisko PTTK Szwajcarka – Husyckie Skały – Krzyżna Góra
  • Długość trasy w jedną stronę: 1,7 km,
  • Czas przejścia: 45 minut.
Rudawy Janowickie - szlaki górskie

Schronisko Szwajcarka – najstarsze schronisko górskie w Polsce

Schronisko Szwajcarka to magiczne miejsce w Rudawach Janowickich, które pierwotnie powstało w 1823 roku jako domek myśliwych, a funkcje schroniska zaczął spełniać po I wojnie światowej. Zbudowane jest w całości z drewna i jest najstarszym schroniskiem turystycznym w Polsce. Miejsce to oferuje noclegi oraz stanowi świetną bazę wypadową w góry.

Do schroniska można dojść szlakiem:

  • zielonym od Przełęczy Karpnickiej – 0,9 km,
  • żółtym z miejscowości Karpniki – 1,2 km,
  • niebieskim, a potem zielonym z Trzcińska – 1,3 km,
  • zielonym z Wojanowa przez Krzyżną Górę, Sokolik i Husyckie Skały – 4 km.
Schronisko Szwajcarka
przewodnik

Kolorowe Jeziorka – największa atrakcja turystyczna w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka to najpopularniejsza z atrakcji w Rudawach Janowickich, leżąca u podnóża Wielkiej Kopy i zaliczana do 7 Cudów Polski. Z racji popularności tego miejsca – najlepiej jest wybrać się tam na wycieczkę w trakcie tygodnia, aby uniknąć tłoku. Są tam cztery jeziorka: Żółte, Purpurowe, Błękitne oraz Zielone. Co ciekawe – jezioro Żółte oraz Zielone pojawiają się okresowo.

Kolorowe Jeziorka powstały w miejscy nieczynnych już kopalni niemieckich. Czas wędrówki w dwie strony to około 2 godziny, a dystans do pokonania wynosi niecałe 4 kilometry. Jest to świetna opcja na rodzinny wypad, gdyż zapewni niesamowity widok. Jest także wytyczona ścieżka dydaktyczna, a do tego wejście jest całkowicie bezpłatne, a jedyna opłata to ta za parking. Jest także możliwość zostania na dłużej na polu namiotowym.

  • Tak w sumie wystarczy, że dojdziesz do Błękitnego Jeziorka. Do zielonego nie ma po co iść.
Kolorowe Jeziorka

Skalnik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, osiągający wysokość 945 m n.p.m., który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Trasa na Skalnik należy raczej do prostych, niewymagających i przyjemnych. Sam szczyt leży niecałe 5 kilometrów od centrum Kowar. W skład Skalnika wchodzą dwa szczyty. Ten wyższy ukryty jest w lesie, natomiast drugi nosi nazwę – Ostra Mała i zapewnia piękny panoramiczny widok na Karkonosze. Czas szlaku-pętli na Skalnik z Czarnowa wymaga około 2 godzin. Przy okazji warto zobaczyć Konie Apokalipsy – grupę czterech granitowych ostańców, które kształtem mają przypominać koniec.

Poniżej przykładowy szlak pętla na Skalnik i Ostrą Małą z Czarnowa.

  • Długość trasy: 6,2 km,
  • Czas przejścia: 2 godziny.

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Jest to zamek, który powstał w XIV wieku na życzenie księcia Bolka II z rodu Bolczów. Zniszczony został pod naporem intruzów, jednak udało się odbudować to miejsce, po to, aby podczas wojny 30-letniej Szwedzi doszczętnie znowu go zniszczyli. Do budowy korzystano z granitowych skałek, które zostały wkomponowane w sam zamek.

Do zamku najlepiej dostać się z Janowic Wielkich. Szlak mierzy około 2,5 km – czas przejścia 60 minut w jedną stronę. Warto wspomnieć, że wstęp do zamku nie jest biletowany.

Zamek Bolczów

wia Góra i Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich

Lwia Góra jest elementem Starościńskich Skał, które są grupą skał ulokowanych w masywie Janowickiego Grzbietu. Miejsce to tworzy swoistego rodzaju miasteczko – labirynt, gdzie można znaleźć okna, półki oraz filary skalne. Spacer w to miejsce nie jest długi, ani wymagający, ale za to niezwykle satysfakcjonujący. Warto połączyć odwiedzenie tego miejsca z wycieczką do Zamku Bolczów.

Skalne miasteczko słynie szczególnie z jednej formacji, która powstała na cześć żony księcia Hohenzollerna i nosi nazwę „Skała Marianny”, poniżej której ustawiono żeliwną figurę lwa. Jednak rzeźba ta została zrzucona do podnóża góry, po czym w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła.

Wycieczkę na Starościńskie Skały można rozpocząć z Przełęczy Karpnickiej i iść przez Strużnickie Skały. W jedną stronę jest 3,4 km – czas przejścia 1 godzina i 20 minut.

Lwia Góra i Starościńskie Skały
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.