Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach – Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach w Rudawach Janowickich są ciekawą propozycją dla każdego. Co najważniejsze, dla jednych mogą być celem danej wycieczki, dla innych może to być odpoczynek w czasie wypadu. To miejsce jest niezwykłe i przyciąga swoim urokiem ludzi z całej Polski, a nawet Europy. W 2011 roku jeziorka zostały wybrane przez National Geographic Traveler jako jeden z 7 nowych cudów świata.

ZOBACZ ATRAKCJE NA DOLNYM ŚLĄSKU

Wieściszowice to nieduża wieś położona w województwie dolnośląskim niedaleko Kamiennej Góry. Kolorowe Jeziorka leżą na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Powstały one w miejscu, gdzie dawni mieszkańcy wioski (przed 1945 rokiem Wieściszowice należały do Niemiec i nosiły nazwę Rohnau) wydobywali piryt, w które obfituje tutejsza gleba.

Piryt to siarczek żelaza, który w Jeleniej Górze był wykorzystywany do wytwarzania kwasu siarkowego. Po zakończeniu wydobycia w 1925 roku wyrobiska były zalewane przez spływająca z gór wodę, a różnorodność chemiczna podłoża skalnego dała różnorodność kolorów powstałych jeziorek.

Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek w Wieściszowicach?

Z Wrocławia kierujemy się na Jelenią Górę, a później na Radomierz i Kaczorów. W nim skręcamy w prawo. Dalej w Marciszowie szukamy tablicy informującej o skręcie w prawo i kierujemy się za znakami. Dojazd jest dobrze oznaczony.

  • Współrzędne Kolorowych Jeziorek na Dolnym Śląsku: 50.830123, 15.973510.

Parking Kolorowe Jeziorka

Możesz skorzystać z 5 parkingów Kolorowych Jeziorek. Zostawiając swój samochód na nich, możesz się czuć bezpiecznie ze względu, iż parkingi są strzeżone i monitorowane. Cennik parkingów: auto osobowe – 10 zł, bus – 20 zł, autobus – 30 zł.

Cena obowiązuje przez cały dzień. Pomimo spaceru nad Kolorowe Jeziorka możecie w ramach opłaty parkingowej skorzystać m.in. z: placu zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki czy toalet.

Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka

Mapa trasy turystycznej przez Kolorowe Jeziorka – jak dojść?

Aby skorzystać z widoków, najlepiej wybrać się tutaj po sporych opadach lub podczas wiosennych roztopów, wtedy jeziorka są najokazalsze. Przy Purpurowym Jeziorku znajdują się toalety oraz punkt gastronomiczny.

Kolorowe Jeziorka – Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich powstały po dawnych niemieckich kopalniach, a ich zabarwienie zależy od składu chemicznego podłoża. Woda wypełniła wyrobiska i stworzyła coś magicznego. Kopalnie zostały założone przez niemiecką ludność, zaś pierwsza z nich powstała w 1785 roku.  

Byliśmy tam 11 kwietnia, podczas pochmurnej pogody, a ich najpiękniejsze oblicza widać jak świeci słońce. Cztery jeziorka o różnych kolorach leżą przy zielonym szlaku na Wielką Kopę, biegnącym z miejscowości Wieściszowice oraz przy niebiesko znakowanej ścieżki rowerowej.

Żółte Jeziorko

Jeziorko Żółte leży na wysokości 555 m n.p.m. Podziwiać je możemy z tarasu widokowego, lub zejść nad jego brzeg. Cześć trasy prowadzi przez wydrążony w skale tunel. Poczujemy tam również charakterystyczny zapach siarki, której nie brakuje w tutejszej glebie. Ważne jest również to, że jeziorko żółte okresowo wysycha, przez co, żeby je zobaczyć, najlepiej przyjechać tutaj po intensywnych opadach lub po wiosennych roztopach. Swój kolor zawdzięcza obecności wapnia i siarki.

Purpurowe Jeziorko

Leży na 560 m n.p.m. Piękne i duże, które powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni z 1785 roku. Zbiornik ma nieregularne kształty i niesamowitą barwę, a do tego otoczone jest przepiękną naturą, oprócz roślinności zobaczymy tutaj skarpy obsypane piachem o zapachu siarki.

Jeziorko warto obejść dookoła, aby je dokładnie podziwiać. Długość jeziorka to około 430 metrów, a jego szerokość to 110 metrów. Kolor, a raczej sama woda to wodny roztwór kwasu siarkowego, pełna miedzi i żelaza.

Błękitne Jeziorko

Leży na 635 m n.p.m. i nazywane jest również Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym ze względu na barwę, a dokładniej od tego, w jaki sposób na taflę wody padają promienie słoneczne. Jeziorko przybiera taką barwę, ze względu na obecne związki miedzi w podłożu. Woda Błękitnego jeziorka jest czysta, oraz pozbawiona zapachu siarki. Jeziorko powstało w lejowatym wyrobisku o głębokości 20 metrów. Błękitne jeziorko w najszerszym miejscu ma 50 metrów, zaś długie jest na 150 metrów.

Zielone Jeziorko

Leży na 730 m n.p.m. Znane z innej nazwy: Czarne. Podobnie jak pierwsze też jest okresowo wysychającym. Zobaczymy je po bardzo intensywnym deszczu. Powstało na wyrobisku „Gustaw”.

Bilet wstępu do Kolorowych Jeziorek

Wejście na obszar Kolorowych Jeziorek jest bezpłatne. Wchodzisz tak po prostu. Ciesz się pięknem natury. 🙂

Kolorowe Jeziorka
przewodnik
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka

Pole namiotowe Kolorowe Jeziorka:

– namiot – 30 zł/doba
– camper – 30 zł/doba

W powyższej opłacie możesz skorzystać z toalety, umywalki na terenie biwakowym, a także jest możliwość podłączenia urządzeń elektrycznych do prądu. Jeśli jesteś motocyklistą, bez problemu zostawisz swój pojazd, odzież oraz kask w strefie do tego przeznaczonej.

Szczyt Wielka Kopa

Będąc przy ostatnim jeziorku, warto iść dalej za zielonym szlakiem na szczyt Wielkiej Kopy. Jest to jeden z najwyższych szczytów w Rudawach Janowickich. Przed 1945 roku na górze znajdowała się drewniana widokowa wysoka na 15 metrów. Szkoda, że jej już nie ma, bo szczyt jest cały zalesiony. Większość osób nie dochodzi nawet do czwartego jeziorka, bo zatrzymuje się przy błękitnym i potem zawraca. 

Czy warto tam przyjechać?

Kolorowe Jeziorka to wyjątkowa atrakcja, nie tylko w skali województwa, ale również w skali całego kraju. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i zielone, co roku przyciągają niezliczoną liczbę turystów, którzy mogą podziwiać zjawiskowe akweny.

Ich zabarwienie, które spowodowane jest składem chemicznym podłoża, sprawia, że jako atrakcja jest coraz popularniejszym punktem wycieczkowym nie tylko wśród Polaków, ale również obcokrajowców.

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicy warto zobaczyć Zamek Bolczów, Sokolik i Krzyżną Górę, Jelenią Górę, Trójgarb z wieżą widokową, oraz Karpacz.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.