Dolnośląskie,  Podróże z dzieckiem,  Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach – Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich są ciekawą propozycją dla każdego. Co najważniejsze, dla jednych mogą być celem danej wycieczki, dla innych może to być odpoczynek w czasie wypadu. To miejsce jest niezwykłe i przyciąga swoim urokiem ludzi z całej Polski, a nawet Europy. Cztery jeziorka o różnych kolorach leżą przy zielonym szlaku na Wielką Kopę, biegnącym z miejscowości Wieściszowice oraz przy niebiesko znakowanej ścieżki rowerowej.

Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek w Wieściszowicach?

Z Jeleniej Góry kierujemy się na Radomierz i Kaczorów. W nim skręcamy w prawo. Dalej w Marciszowie szukamy tablicy informującej o skręcie w prawo i kierujemy się za znakami. Dojazd jest dobrze oznaczony. Współrzędne Kolorowych Jeziorek na Dolnym Śląsku: 50.830123, 15.973510. 

Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka

Mapa trasy turystycznej przez Kolorowe Jeziorka – jak dojść?

Kolorowe Jeziorka – Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka powstały po dawnych niemieckich kopalniach, a ich zabarwienie zależy od składu chemicznego podłoża. Woda wypełniła wyrobiska i stworzyła coś magicznego. Byliśmy tam 11 kwietnia, podczas pochmurnej pogody, a ich najpiękniejsze oblicza widać jak świeci słońce. Wędrując coraz wyżej, można zobaczyć:

Żółte Jeziorko

Leży na 555 m n.p.m. Najlepiej odwiedzać to miejsce po większych opadach deszczu, dlatego że jest to staw okresowo wysychający.

Purpurowe Jeziorko

Leży na 560 m n.p.m. Piękne i duże, które powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni z 1785 roku.

Błękitne Jeziorko

Leży na 635 m n.p.m. Znane jest także pod innymi nazwami: Szmaragdowe, Niebieskie lub Lazurowe. Powstało na wyrobisku „Nowe Szczęście”.

Zielone Jeziorko

Leży na 730 m n.p.m. Znane z innej nazwy: Czarne. Podobnie jak pierwsze też jest okresowo wysychającym. Zobaczymy je po bardzo intensywnym deszczu. Powstało na wyrobisku „Gustaw”.

Bilet wstępu do Kolorowych Jeziorek

Wejście na obszar Kolorowych Jeziorek jest bezpłatne. Wchodzisz tak po prostu. Ciesz się pięknem natury. 🙂

Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka

Parking Kolorowe Jeziorka

Możesz skorzystać z 5 parkingów Kolorowych Jeziorek. Zostawiając swój samochód na nich, możesz się czuć bezpiecznie ze względu, iż parkingi są strzeżone i monitorowane. Cennik parkingów: auto osobowe – 10 zł, bus – 20 zł, autobus – 30 zł. Cena obowiązuje przez cały dzień. Pomimo spaceru nad Kolorowe Jeziorka możecie w ramach opłaty parkingowej skorzystać m.in. z: placu zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki czy toalet.

Pole namiotowe Kolorowe Jeziorka:

– namiot – 30 zł/doba
– camper – 30 zł/doba

W powyższej opłacie możesz skorzystać z toalety, umywalki na terenie biwakowym, a także jest możliwość podłączenia urządzeń elektrycznych do prądu. Jeśli jesteś motocyklistą, bez problemu zostawisz swój pojazd, odzież oraz kask w strefie do tego przeznaczonej.

Szczyt Wielka Kopa

Będąc przy ostatnim jeziorku, warto iść dalej za zielonym szlakiem na Wielką Kopę. Jest to jeden z najwyższych szczytów w Rudawach Janowickich. Przed 1945 roku na górze znajdowała się drewniana widokowa wysoka na 15 metrów. Szkoda, że jej już nie ma, bo szczyt jest cały zalesiony. Większość osób nie dochodzi nawet do czwartego jeziorka, bo zatrzymuje się przy błękitnym i potem zawraca. 

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

2 komentarze

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.