Trójgarb wieża widokowa
Dolnośląskie,  Góry Wałbrzyskie,  Podróże z dzieckiem

Wieża widokowa na Trójgarbie i szlak turystyczny ze Starych Bogaczowic

Trójgarb jest szczytem, który do tej pory był znany być może tylko okolicznym mieszkańcom, bądź wielkim zapaleńcom górskich wędrówek. Od czasu, gdy na górze powstała wieża widokowa, jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce, do którego co weekend zmierza bardzo wielu turystów. Na Trójgarb można dojść z każdej strony. Stare szlaki zostały, a powstały też nowe. Między innymi oznakowanie koloru czerwonego ze Starych Bogaczowic, którym szliśmy my. 

Jakim szlakiem wejść na Trójgarb?

Zatrzymaliśmy się w miejscowości na parkingu przy stadionie. Ruszyliśmy za znakami czerwonymi, żółtymi i czarnymi. Po kilku minutach ostatni z nich skręcił w prawo, a my po drodze asfaltowej poszliśmy dalej. Po lewej stronie prowadził nas potok Chwaliszówka, aż w pewnym momencie przekroczyliśmy go, wkraczając do lasu. Weszliśmy na szutrową drogę obok zalewu w Starych Bogaczowicach.

Na Przełęczy pod Mrowicą 413 m n.p.m. kolor żółty odszedł w lewo, a my za czerwonym w prawo. Na przełęczy można zrobić sobie chwilę przerwy. Nie warto sugerować się tabliczkami, ponieważ wskazują one nieprawidłowe kierunki. Po dojściu na przełęcz należy skręcić w prawo.

Jaki szlak na Trójgarb

Idziemy dalej gęstym lasem, trawersując zbocza Czernicy 470 m n.p.m. Mijamy formacje skalne, a podejście nie jest zbyt trudne. Pod Jagodnikiem skręcamy w lewo i wchodzimy na drogę, gdzie co jakiś czas mija nas jakiś samochód. To jakaś główna droga? Wchodzimy na odcinek szlaku o nazwie „Tarcie Chrzanu” i widzimy już przed sobą nasz cel podróży.

Szlak na Trójgarb
Szlak na Trójgarb
Jak dojść na Trójgarb

Przed nami ostatni zakręt i stajemy przy wieży widokowej na Trójgarbie 778 m n.p.m. Tam trwają prace, bo ekipa ustawia tablice informacyjne i miejsca na rowery. W zadaszonej wiacie znajduje się skrzynka z pieczątką. Jeszcze jest, dlatego trzeba korzystać, bo możliwe, że już niedługo ktoś ją zniszczy. 

Szlaki na Trójgarb

Na Trójgarb prowadzi wiele oznakowanych tras. Wycieczkę możemy rozpocząć z miejscowości: Jabłów, Lubomin, Struga, Stare Bogaczowice, Nowe Bogaczowice, Witków i Gostków. 

Pieczątka na Trójgarbie
Wieża widokowa na Trójgarbie

Wieża widokowa na Trójgarbie

Wieża widokowa na Trójgarbie została wzniesiona całkiem niedawno, bo w tamtym roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce 29 grudnia. Zanim wyjdzie się na samą górę to przechodzi się przez kilka tarasów widokowych z widokiem w każdym kierunku. Pogoda spłatała nam figla i nie było widać zbyt wiele. U samej góry zaczął nawet przez chwilę padać śnieg. Po drodze spotkaliśmy tylko 2 osoby, dlatego warto wybrać się w tygodniu, żeby uniknąć tłumów. 

Wieża widokowa na Trójgarbie
Widoki z Trójgarbu
Trójgarb co widać?
Wieża widokowa na Trójgarbie

Schodzimy kilkadziesiąt metrów w dół i ruszamy dalej, tym razem cały czas za znakami koloru czarnego do Starych Bogaczowic. Jest to jeden z najdłuższych szlaków prowadzących na szczyt. Po kilku godzinach schodzimy do miejscowości i jedziemy do kwatery w Szczawnie-Zdroju. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *