Góra Oliwna w Bolesławowie – kamienne rzeźby Jezusa i apostołów

Góra Oliwna w Bolesławowie to miejsce, w którym znajdują się kamienne rzeźby śpiących apostołów oraz modlącego się Jezusa Chrystusa. To jest jedno z tych nieoczywistych miejsc na Dolnym Śląsku. Niegdyś było to ważne miejsce modlitewne, znajdujące się na Drodze Staromorawskiej. Był to górski trakt komunikacyjny prowadzący na Morawy. Był znany już w średniowieczu i do XIX wieku pełnił ważne funkcje handlowe, a co najważniejsze łączył miejscowości po obu stronach gór. Obecnie Góra Oliwna to spokojnie miejsce, do którego trafiają nieliczni.

Góra Oliwna w Bolesławowie

Jak dojść na Górę Oliwną w Bolesławowie?

Najkrótsza i najprostsza droga na Górę Oliwną prowadzi spod kościoła świętego Józefa Oblubieńca w Bolesławowie. Wejście zajmuje około 20 minut spokojnym tempem. Na górę prowadzi droga krzyżowa oznakowana krzyżami. Biegnie tam także żółty szlak turystyczny. Góra Oliwna stanowi także świetny punkt widokowy. Ogólnie żółty szlak biegnie Drogą Staromorawską na Przełęcz Płoszczyna 817 m n.p.m. Stamtąd dalej można np. iść na Śnieżnik lub na Czechy.

Trasa prowadzi cały czas łagodnie pod górę. Na początku maszerowaliśmy chwilę asfaltem, a później weszliśmy na drogę gruntową. Szlak prowadził chwilę jarem, a później wyszliśmy na łąkę.

  • Współrzędne parkingu przy kościele Józefa Oblubieńca: 50.25619622581724, 16.891437215933202.
Góra Oliwna w Bolesławowie
Góra Oliwna w Bolesławowie

Co zobaczyć na miejscu?

Góra Oliwna była już dobrze widoczna. Obiekt powstał w 1833 roku. Jest to grupa rzeźb przedstawiających śpiących apostołów i modlącego i Chrystusa. Całość nawiązuje do sceny biblijnej modlitwy w Ogrójcu. Nie wiadomo kto jest autorem.

Gdy dotrzesz na miejsce, to zobaczysz anioła z kielichem, modlącego się Jezusa, młodego Jana apostoła, Piotra apostoła z mieczem i brodatego apostoła Jakuba. Wokół rzeźb stoi drewniany płot i grupa drzew, lip i jaworów. Przygotowane są także ławki dla pielgrzymów.

  • Na miejscu spędzisz około 30 minut,
  • Później najlepiej wrócić tą samą drogą – jakieś 10 minut.
Góra Oliwna w Bolesławowie
przewodnik
Góra Oliwna w Bolesławowie
Góra Oliwna w Bolesławowie
Góra Oliwna w Bolesławowie
Góra Oliwna w Bolesławowie
Bolesławów

Co zobaczyć z punktu widokowego?

Mimo że widoki są nieco ograniczone, to sporo można zobaczyć. Widać między innymi: Borówkową, Łysiec, Suchą Kopę, Pustosz, Zawadę, Śnieżnik, Sadzonki, Młyńsko, Janowiec, Trzmielak, Jawornik Wielki, Sowią Kopę, Orłówkę czy Krzyżnik.

Bolesławów
Bolesławów

Bolesławów – coś o miejscowości

Bolesławów znajduje się w gminie Stronie Śląskie. Zamieszkuje go ponad 200 mieszkańców. Pierwsze wzmianki pochodzą z czasów wojen husyckich. W 1581 roku Bolesławów otrzymał prawa miejskie. Obecnie jest to wieś turystyczna z bazą noclegową. Na zboczach góry znajduje się stacja narciarska. Oprócz Góry Oliwnej warto zobaczyć jeszcze: kamienną rzeźbę Jana Nepomucena, mały Rynek czy lipę drobnolistną.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.