Racibórz – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Racibórz to miasto w województwie śląskim i jedna z dawnych stolic historycznego Górnego Śląska. Przebywali tam książęta opolsko-raciborscy. Mimo że tereny Górnego Śląska kojarzone są głównie z kopalniami, to Racibórz jest takim miastem, gdzie można znaleźć sporo ciekawych atrakcji turystycznych. Racibórz uzyskał prawa miejskie w 1217 roku. Obecnie zamieszkuje go ponad 50 000 ludzi. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia „Racibor”.

Racibórz - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Mapa atrakcji turystycznych w Raciborzu

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy atrakcje turystyczne w Raciborzu, żeby można było je łatwiej zlokalizować. Racibórz zwiedzaliśmy podczas wizyty w Krainie Górnej Odry. Co więc warto w nim zobaczyć?

  • Parking w Raciborzu: 50.0974, 18.2240.

Zamek Piastowski w Raciborzu

W Raciborzu znajduje się Zamek Piastowski – jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta. Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą już z 845 roku. Związane są z plemieniem Gołężyców. Gall Anonim wspomina o roku 1108. Wtedy Bolesław Krzywousty miał przejąć warownię od Morawian. Zamek jest mieszanką stylów architektonicznych. Wiele razy był rozbudowywany. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania. Zobaczysz tam różne wystawy, katedry kościelne, lochy czy posągi. Już samo wejście na dziedziniec zamkowy rozbudzi wyobraźnię.

  • Zamek dostępny jest do zwiedzania z przewodnikiem o pełnych godzinach,
  • Bilet normalny kosztuje 12, a ulgowy 8 złotych,
  • Od 1 kwietnia do 30 września – zamek jest czynny od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00,
  • Od 1 października do 31 marca – zamek jest czynny od 9:00 do 16:00 (wtorek – piątek) i od 10:00 do 18:00 w weekendy,
  • Czas zwiedzania to około 60 minut.
Zamek Piastowski w Raciborzu
Zamek Piastowski w Raciborzu

Park Zamkowy

Po zwiedzaniu Zamku Piastowskiego wyszliśmy na zewnątrz i weszliśmy do Parku Zamkowego. Znajduje się na prawym brzegu Odry. Można się przespacerować po ścieżce. Dla rowerzystów została przygotowana specjalna trasa. Jest tam także plac zabaw i plaża miejska. Jest okazja, żeby posiedzieć nad Odrą.

Zamek Piastowski w Raciborzu
przewodnik
Zamek Piastowski w Raciborzu

Pomnik Matki Polki

Tuż poza mostem przy rondzie imienia Żołnierzy Niezłomnych, znajduje się pomnik Matki Polki. Został odsłonięty w 1973 roku. Przedstawia kobietę z dzieckiem na ręce, kroczącą przed siebie. Poświęcony jest matkom, które wychowują dzieci w duchu polskiego patriotyzmu. Obecnie stanowi także dobry punkt orientacyjny dla turystów.

Racibórz - atrakcje turystyczne

Rynek w Raciborzu

Rynek w Raciborzu jest najważniejszym punktem miasta. Będąc tam, warto sobie wyobrazić, że w średniowieczu na środku znajdował się Ratusz. Obok niego stał dom kupców, a wokół Rynku wzniesione były sukiennice. W 1945 roku wszystko spłonęło, a pozostał tylko jeden budynek. Teraz na środku znajduje się późnobarokowa kolumna Maryjna z XVIII wieku. Akurat jak byliśmy na Rynku, to kolumna była w remoncie.

Racibórz - atrakcje turystyczne
Racibórz - atrakcje turystyczne

Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jakuba

W jednym rogu Rynku znajduje się kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętego Jakuba. Wnętrze można oglądać przez zewnętrzne kraty. Kościół otwarty jest podczas nabożeństw.

Racibórz - atrakcje turystyczne

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu

W drugim rogu kościoła znajduje się kościół Wniebowzięcia NMP. To gotycka budowla i jeden z najstarszych kościołów na Górnym Śląsku. Świątynia powstała za czasów panowania księcia Mieszka I Plątonogiego w 1205 roku. Później była przebudowywana.

Racibórz - atrakcje turystyczne
Racibórz - atrakcje turystyczne

Ulica Długa

Przy Rynku warto także zwrócić uwagę na ulicę Długą. Ma około 360 metrów długości. To najdłuższy trakt w granicach Starego Miasta. W średniowieczu znajdował się tam targ, na którym handlowano zbożem. W XIX wieku była traktem handlowym. Mieściły się tam liczne sklepy i restauracje.

Racibórz - atrakcje turystyczne
Racibórz - atrakcje turystyczne

Baszta Więzienna

Przy ulicy Basztowej znajduje się baszta więzienna. To renesansowa budowla powstała w 1574 roku. Co ciekawe – jej wizerunek można znaleźć w logo Raciborza. Na dachu znajdują się 4 wieżyczki. Tuż obok baszty można zobaczyć fragmenty murów obronnych. Dawniej stanowiła schronienie dla obrońców miasta, a potem pełniła funkcje więzienia.

Racibórz - atrakcje turystyczne

Fragmenty murów obronnych

Niestety obecnie zachowały się niewielkie fragmenty murów obronnych. Pierwsze fortyfikacje powstały w XIII, gdy formowało się miasto. W XVII wieku wzmocniono mury dziewięcioma basztami. Do dziś zachowała się tylko powyższa Baszta Więzienna. Dawniej mury były otoczone fosą o głębokości prawie 4 metrów.

Racibórz - atrakcje turystyczne

Lokomotywa Halinka w Raciborzu

Przed dworcem kolejowym w Raciborzu stoi lokomotywa Halinka. Przed kilkoma laty została odrestaurowana i stanęła na specjalnym skwerze przy ulicy Adama Mickiewicza. Obok niej stoi semafor, czyli sygnalizator kolejowy. Przy lokomotywie warto jeszcze zobaczyć sąsiedni budynek Poczty Polskiej oraz porównanie obrazu dawnego dworca kolejowego z tym obecnym.

Racibórz - atrakcje turystyczne
Racibórz - atrakcje turystyczne
Racibórz - atrakcje turystyczne

Arboretum Bramy Morawskiej

Arboretum Bramy Morawskiej to atrakcja turystyczna Raciborza, ale nieco dalej od Starego Miasta. To piękna zielona kraina, którą koniecznie musieliśmy zobaczyć podczas zwiedzania atrakcji turystycznych Raciborza z dzieckiem. Napisaliśmy z tego miejsca osobny wpis na naszym blogu – zobacz Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Racibórz - atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w okolicy Raciborza?

Jeśli zwiedzisz już atrakcje turystyczne w Raciborzu, to poznaj także kilka innych ciekawych miejsc w okolicy.

Racibórz - atrakcje turystyczne
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.