Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” to obszerny park krajobrazowy położony na terenie województwa śląskiego. Jest to miejsce obejmujące 49 tysięcy hektarów terenu. Leży nieopodal takich miast jak Rybnik czy Gliwice, a zajmuje również 12 tysięcy km2 miasta Racibórz. Historia samego parku zaczęła się w roku 1993, kiedy to zdecydowano o ochronie i promocji zalet tych okolic.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

zobacz więcej atrakcji turystycznych województwa śląskiego

Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich"
Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach

Kartka z historii

Wcześniej ten obszar przez wiele lat był miejscem pobytu cystersów, którzy przybyli na te tereny w XIII wieku z Francji. Przyczynili się do znacznego rozwoju tych okolic. Mnisi zostali zapamiętani jako ludzie pracowici z umiejętnościami gospodarowania. Podczas ich obecności na tych terenach powstały klasztory (mimo podmokłych i bardzo zalesionych terenów), stawy rybne, drogi czy bajeczne ogrody i sady.

Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich"

Walory przyrodnicze

Park jest środowiskiem dla wielu gatunków roślin pod ochroną, a także domem dla gadów, płazów, ptaków i ssaków. Znaczną część powierzchni parku zajmują zbiorniki wodne. Wartym podkreślenia jest również, że duża część tutejszych zwierząt to gatunki zagrożone wyginięciem, wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierzą”. Atutem parku jest również jego położenie.

Łączące się tutaj doliny ogromnych rzek Odry i Wisły, a także tereny będące rejonami podgórskimi Sudetów i Karpat stanowią razem piękno natury. Najlepsze przykłady piękna natury to Pojezierze Palowickie, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu czy uroczyska.

Największą atrakcją z przyrodniczego punktu widzenia Cysterskich Kompozycji Krajobrazów Rud Wielkich jest: Łężczok, czyli leśno-stawowy rezerwat. To miejsce pełne drzew, także tych zabytkowych mających swoją specjalną aleję czy miejsce narodzin dla wielu ptaków.

Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich"

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” – najważniejsze zabytki i atrakcje

Na terenie parku znajdują się liczne budowle, budynki i ciekawe miejsca do zobaczenia:

Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich"
Rezerwat Przyrody Łężczok
przewodnik
Arboretum Bramy Morawskiej
MYNASZLAKU FILM

Czemu jeszcze warto odwiedzić to miejsce?

Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” jest świetnym miejscem na spacery, czy przejażdżki rowerem m.in. czerwonym Szlakiem Husarii Polskiej. Ciągnie się przez 155 kilometrów województwa śląskiego. Innym ciekawym szlakiem rowerowym jest ten imienia Jana Pawła II. Wśród szlaków pieszych warto zwrócić na: Szlak Młodości Eichendorffa i ścieżka po Rezerwacie Przyrody Łężczok. Walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” można zwiedzać przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, co stanowi tylko kolejną zachętę, aby je odwiedzić.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy parku?

Rudy
Rudy
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Rudy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.