Wały Chrobrego – taras widokowy i jedna z atrakcji turystycznych Szczecina

Wały Chrobrego w Szczecinie to 500-set metrowy taras widokowy położony na skarpie nad rzeką Odrą. Znajdują się przy nim słynne budynki takie jak np. Muzeum Narodowe czy chociażby Teatr Współczesny. Wały Chrobrego są również świetnym punktem widokowym, z którego widać, chociażby trzy pobliskie wyspy, a także portowe kanały. Jest to miejsce od ponad 20 lat wpisane do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, będące dumą wszystkich mieszkańców.

Wały Chrobrego

Szczecińskie Tarasy Hakena

Teraz trochę historii. Miejsce to powstało na przełomie 1901-1921 roku, kiedy to prace dobiegły końca i udało się z powodzeniem uformować na sporej wysokości taras widokowy. Należy również w tym miejscu powiedzieć, że budowę taras zawdzięcza dwóm osobom: projektantowi Wilhelmowi Meyerowi-Schwartau i nadburmistrzowi Hermannowi Hakenowi. Drugi z wyżej wymienionych był pomysłodawcą przedsięwzięcia, tak też od 1945 roku miejsce to było zwane „Tarasami Hakena”, dopiero później przemianowane na obecną nazwę. Po 1989 roku miejsce zostało gruntownie odrestaurowane, by móc cieszyć Szczecinian i przyjezdnych swoim pięknem.

Wały Chrobrego

Gdzie znajdują się Wały Chrobrego?

Wały Chrobrego znajdują się bardzo blisko centrum Szczecina – około 2 km. Dokładnej to jakieś kilkanaście minut piechotą lub niecałe 5 minut jazdy samochodem. Graniczą również ze Starym Miastem i oczywiście z Odrą, a dokładniej Odrą zachodnią. Gdy będziesz na miejscu to zobaczysz dwa łukowate ciągu schodów prowadzące do placyku centralnego z piękną fontanną.

Jak dojechać na Wały Chrobrego w Szczecinie?

Dotarcie do Wałów Chrobrego nie stanowi większego problemu. Możesz tam dojechać samochodem, rowerem, hulajnogą, autobusem i tramwajem. Linie autobusowe, którymi możemy tam dotrzeć to np. 70 i 83, a tramwajowe to odpowiednio numery: 11 i 6. Oprócz tego bliżej centrum niedaleko tarasu, znajduje się kilka parkingów, które umożliwiają pozostawienie samochodu w odpowiednio przeznaczonym do tego miejscu.

  • Najlepszy parking przy Wałach Chrobrego znajduje się przy ulicy Admiralskiej, Komandorskiej oraz Jana z Kolna. Wejście na taras widokowy od dołu po schodach. Współrzędne parkingu: 53.4306, 14.5667.
  • Postój przy ulicy Admiralskiej i Komandorskiej według strefy płatnego parkowania wynosi 2,80 zł. To podstrefa B.

Miasto Szczecin

Sam Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego i miejsce zamieszkania niemal 400 tysięcy ludzi. Miasto przez wiele wieków było częścią różnych niemieckich państw, a do Polski zostało przyłączone po II wojnie światowej. Z racji tego, że znajduje się względnie niedaleko Morza Bałtyckiego, miasto stało się gospodarczym centrum regionu. Powstało tutaj wiele ośrodków związanych z handlem i przemysłem morskim. Są to m.in. port morski czy różnego typu stocznie. Również duża część miasta, bo mniej więcej 24% jego powierzchni to grunty pod wodami.

poznaj atrakcje turystyczne Szczecina

Zabytki znajdujące się przy Wałach Chrobrego

Wały są otoczone przez wiele zabytków różnych budynków – restauracji Pierwszym z nich jest Gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie, który sprawuje pieczę nad ponad 150 tysięcy obiektów. Następne to Akademia Morska, Urząd Wojewódzki czy Teatr Współczesny. Poza tymi najsłynniejszymi i największymi możemy znaleźć również piękną fontannę czy herby miast pomorskich na murach Wałów Chrobrego.

Ciekawostki

  • Na jednym z pomników, a dokładniej tym który przedstawia mężczyznę, walczącego z centaurem znajduje się jeden z greckich herosów, Herkules lub Lapita,
  • Szczecin jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce,
  • To jedna z najciekawszych budowli w tej części Europy z początku XX wieku,
  • Miasto nazywa się często Paryżem Północy.
CIekawostki
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.