Szczecin – atrakcje turystyczne. Nasze zwiedzanie miasta z dzieckiem

Co warto zobaczyć i odkryć w Szczecinie? Jakie atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych oraz ciekawe miejsca można zwiedzić w stolicy województwa zachodniopomorskiego? Przed wyruszeniem na spacer po mieście, wyznaczyliśmy sobie na mapie warte odwiedzenia miejsca. Zawsze przed zwiedzaniem atrakcji turystycznych w mieście, robimy sobie takie małe przygotowanie, które znacznie ułatwia odkrywanie. A tak jak wiesz, to my najczęściej robimy sobie kilkunastokilometrowy spacer po mieście.

  • Polecamy na samym początku wybrać się do Centrum Informacji Turystycznej, żeby zabrać darmową mapę miasta oraz inne foldery, które pomogą przy poznawaniu atrakcji turystycznych Szczecina,
  • Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinie znajduje się przy Alei Kwiatowej i Placu Żołnierza Polskiego,
  • Współrzędne CIT: 53.4286, 14.5535.
Szczecin - atrakcje turystyczne

Nasz pomysł na zwiedzanie atrakcji turystycznych w Szczecinie z dzieckiem – mapa ciekawych miejsc

Atrakcje turystyczne Szczecina odwiedzaliśmy z dzieckiem. Liczyliśmy, że będzie otwarte Muzeum Techniki i Komunikacji, jednak od 22 lutego do majówki to miejsce jest zamknięte. Zwiedzanie ciekawych miejsc podzieliliśmy sobie na 2 dni z dodatkiem poniedziałku. W pierwszym byliśmy poza centrum, a w drugi wędrowaliśmy po Starym Mieście. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy opisane miejsca.

Szczecin to miasto idealne na weekend

Planujesz odwiedzić stolicę województwa zachodniopomorskiego? Jeśli tak, to sprawdź poniżej, gdzie piszemy o miejscach, które warto zobaczyć podczas pobytu w Szczecinie. Można powiedzieć, że jest pomysł na weekendowe zwiedzanie miasta, ponieważ u nas to była sobota i niedziela.

Szczecin - atrakcje

Punkt widokowy Wodozbiór – platforma widokowa

Nasze zwiedzanie ciekawych miejsc w Szczecinie rozpoczęliśmy od punktu widokowego Wodozbiór, który znajduje się poza centrum miasta. Przyjechaliśmy na ulicę Bukowską wcześnie rano, ponieważ wiedzieliśmy, że może być tam duży ruch. Faktycznie tak było, ponieważ mieszkańcy wychodzili z psami na spacer. Parking tam jest darmowy i z tego miejsca można rozpocząć przyjemny marsz do drewnianej wieży widokowej.

  • Współrzędne naszego parkingu przy szlaku do Wodozbioru: 53.4896, 14.5690.

Dojście na miejsce zajęło nam około 20 minut. Przeszliśmy 1,4 km, po ścieżce niebieskiej i szlaku żółtym. Wodozbiór to zespół przyrodniczo-krajobrazowy i bardzo zielone miejsce Szczecina. Idąc szlakiem można zobaczyć także Wysoki Staw.

Punkt widokowy Wodozbiór - platforma widokowa
Punkt widokowy Wodozbiór - atrakcje turystyczne Szczecin

Szczecińska Gubałówka – lodowiska i trasy narciarskie

Kolejnym ciekawym miejscem, które chcieliśmy zwiedzić w Szczecinie z dzieckiem była Gubałówka. Tak, okazuje się, że Szczecińska Gubałówka to bardzo popularne miejsce szczególnie w zimie. Znajdują się tam kryte lodowisko oraz trasy narciarskie z wyciągami. Jest także wypożyczalnia sprzętu, restauracja oraz obszerny parking. Byliśmy tam w kwietniu i akurat trafiliśmy na ostatnie dni zimowego szaleństwa.

  • Współrzędne geograficzne Szczecińskiej Gubałówki: 53.4843, 14.5244.
Szczecińska Gubałówka
przewodnik
Szczecińska Gubałówka

Wielecka Góra – najwyższy szczyt na Wzgórzach Warszewskich

Na Wielecką Górę poszliśmy prosto z Gubałówki. Do przejścia mieliśmy 1500 metrów za zielonym szlakiem, przez piękny las. Była sobota, więc spotkaliśmy na trasie bardzo dużo osób, zwłaszcza biegaczy i rowerzystów. Wzniesienie znajduje się poza szlakiem, ale prowadzą do niego tabliczki. Nasze dziecko jechało w rowerku, więc szybko przeszliśmy tę trasę. Niedługo opiszemy to miejsce w osobnym tekście.

  • Współrzędne geograficzne Wieleckiej Góry: 53.4961, 14.5313.
Wielecka Góra
Wielecka Góra

Wieża Quistorpa w Lasku Arkońskim

Dawniej wieża obserwacyjna, obecnie tylko ruiny. Warto jednak odwiedzić tę atrakcję turystyczną Szczecina, żeby poznać jej historię i przespacerować się po Lasku Arkońskim. Dodatkowo dochodząc do wieży zdobywa się Wzgórze Arkony. Wejście na wzniesienie z parkingu zajmuje około 10 minut, a ten jest obszerny przy stadionie Arkonii Szczecin. Tam mieliśmy problem z parkowaniem, ponieważ prawie wszystkie miejsca były zajęte. O tej atrakcji będziemy pisać w osobnym tekście.

  • Współrzędne geograficzne parkingu przy Wieży Quistorpa: 53.4614, 14.5118.
Wieża Quistorpa w Lasku Arkońskim
Wieża Quistorpa w Lasku Arkońskim

Plac Jasne Błonia i Park Kasprowicza – rodzinna atrakcja turystyczna w Szczecinie

Rodzinną atrakcją turystyczną Szczecina, na której można spotkać wiele dorosłych z dziećmi jest Plac Jasne Błonia imienia Jana Pawła II. Jest to ogromny zielony teren przy Urzędzie Miejskim. Ludzie tam jeżdżą na rowerach, rolkach i hulajnogach. Są stragany z pamiątkami i wiele ławek. Jedną z atrakcji jest Fontanna Bartłomiejka. Tuż obok znajduje się obszerny Park Kasprowicza, w którym możesz zobaczyć: Pomnik Czynu Polaków, zrośniętego dęba czy teatr letni.

  • Współrzędne geograficzne parkingu przy Placu Jasne Błonia: 53.4414, 14.5389.
Plac Jasne Błonia Szczecin
szczecin plac jasne błonia

Port Szczecin i Odra Zachodnia

Drugi dzień rozpoczęliśmy od przejścia po Bulwarach Chrobrego nad Odrą Zachodnią. Za nią po drugiej stronie znajdował się: port Szczecin, łasztownia, Bulwary Szczecińskie, napis z nazwą miasta oraz dźwigozaury. Można tam dojść Mostem Długim. Gdy nie mamy czasu, to możemy obejrzeć prawie wszystko z punktu widokowego na Wałach Chrobrego.

  • Współrzędne geograficzne miasta od strony portu: 53.4222, 14.5625.
Port Szczecin i Odra Wschodnia
Port Szczecin i Odra Wschodnia

Wały Chrobrego w Szczecinie

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Na pewno Wały Chrobrego, ponieważ uważane są przez wielu za główną atrakcję turystyczną w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Jest to taras widokowy sięgający 500 metrów długości – całkiem sporo. Najciekawiej wygląda, gdy jedziemy lub idziemy Bulwarami Chrobrego. Najpopularniejszym miejscem na wałach jest punkt widokowy ze schodami przed gmachem Muzeum Narodowego. Będziemy o tym więcej pisać na blogu.

  • Współrzędne geograficzne Wałów Chrobrego: 53.4300, 14.5652,
  • Zobacz opis – Wały Chrobrego.
Wały Chrobrego w Szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie

Rynek Sienny w Szczecinie

Przeszliśmy kawałek do kolejnego punktu na naszej mapie atrakcji Szczecina. Przy ulicy Księcia Mściwoja II znajduje się Rynek Sienny, czyli plac na Starym Mieście, który został utworzony w okresie średniowiecza. Nazwany jest siennym, ponieważ w tym okresie handlowano na nim sianem. W XII wieku wzniesiono tam ratusz, który początkowy był drewniany, a następnie murowany. W czasie II wojny światowej zabudowania Rynku uległy zniszczeniu, a po 1945 kamienice zostały zrekonstruowane.

  • Współrzędne geograficzne Rynku Siennego: 53.4241, 14.5596.
Rynek Sienny w Szczecinie
Rynek Sienny w Szczecinie

Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła – punkt widokowy

Nasi czytelnicy doradzali nam, żebyśmy weszli na punkt widokowy znajdujący się na wieży Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Do kościoła weszliśmy tylko do przedsionka, ponieważ akurat trwała Msza Święta. Do punktu widokowego było osobne wejście po prawej stronie. Było dobrze oznaczone. Do góry wyjeżdża się windą.

  • Koszt biletu to 12 złotych normalny i 6 złotych ulgowy. Dzieci do 7 lat gratis.
  • Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek od 7 do 19 i w niedzielę od 7 do 19. Godziny mogę ulec zmianie. Najlepiej wcześniej zadzwonić: 91 433 05 95.

Jak wyjechaliśmy do góry, to widoki były przepiękne. Szkoda, że ograniczone w trzech kierunkach.

Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła - punkt widokowy
Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła - punkt widokowy
Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła - punkt widokowy

Atrakcje dla dzieci w Szczecinie – szukanie Gryfusów

Jedną z atrakcji dla dzieci w Szczecinie jest poszukiwanie Gryfusów, czyli kolorowych posągów. Figury pojawiły się w mieście z okazji 75. urodzin miasta. Każdy ma około 180 cm. Jeden np. miał barwy Pogoni Szczecin, inny logo zespołu Szczecinianie. Kiedyś stały przed urzędem miasta. Obecnie są np. przy Zamku Książąt Pomorskich, w Domu Kultury Słowianin, na terenie szkoły muzycznej przy Wojska Polskiego, przy Centrum Informacji Turystycznej czy na Arkonce.

Atrakcje dla dzieci w Szczecinie - szukanie Gryfusów
Atrakcje dla dzieci w Szczecinie - szukanie Gryfusów

Plac Brama Portowa i Brama Królewska

Z punktu widokowego poszliśmy w kierunku Placu Bramy Portowej. Jest to jedna z bram prowadzących do miasta. Została zbudowana w XVIII wieku. Na terenie Szczecina są dwie zachowane bramy. Właśnie Portowa i Królewska, która znajduje się za Centrum Informacji Turystycznej przy Placu Solidarności. Obecnie w Bramie Królewskiej znajduje się pijalnia czekolady Wedel. Od bramy mieliśmy tylko kilka kroków do kolejnej atrakcji turystycznej w Szczecinie, czyli zamku.

  • Współrzędne geograficzne Bramy Portowej: 53.4249, 14.5504.
  • Współrzędne geograficzne Bramy Królewskiej: 53.4283, 14.5566.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Co koniecznie trzeba zwiedzić w Szczecinie? Zamek Książąt Pomorskich jest idealną atrakcją na zwiedzanie miasta, gdy pada deszcz. Już z daleka robi imponujące wrażenie. Położony jest na Wzgórzu Zamkowym, na którym dawniej istniał dwór księcia Warcisława I. Zamek znajduje się przy ulicy Korsarzy 34, bardzo blisko Wałów Chrobrego. Zamek Książąt Pomorskich jest udostępniony do zwiedzania. Wstęp jest płatny. My zdecydowaliśmy się na bezpłatne zwiedzanie zamkowego dziedzińca. Tam także mieści się druga w Szczecinie informacja turystyczna, jednak w kwietniu była zamknięta.

  • Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
  • Współrzędne zamku: 53.4262, 14.5599.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Z daleka budynek wyglądał bardzo ciekawie. Przeszliśmy przez pasy i dalej przez Plac Solidarności. Minęliśmy Pomnik Ofiar Grudnia 1970 oraz budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Stanęliśmy przed ogromnym białym budynkiem. Była to filharmonia imienia Mieczysława Karłowicza. Obiekt został wzniesiony w latach 2011 – 2014. Budynek otrzymał wiele nagród architektonicznych. Odbywają się tam koncerty: symfoniczne, kameralne, edukacyjne oraz wystawy.

  • Współrzędne geograficzne filharmonii w Szczecinie: 53.4291, 14.5580.

Park Żeromskiego

Park Żeromskiego jest drugim co do wielkości parkiem w Szczecinie. Jest to niezwykle ciekawe miejsca ze względu na około 177 gatunków odmian drzew i krzewów. Jest tam również Dom Parkowy, w którym obecnie mieście się hotel. Są tam także: rzeźby, głazy i pomnik Stefana Żeromskiego. Dla dzieciaków przygotowano plac zabaw. Park został założony w 1900 roku. Warto tam podejść, usiąść na ławce i odpocząć. Tym ostatnim punktem zakończyliśmy zwiedzanie Szczecina w weekend.

  • Współrzędne geograficzne Parku Żeromskiego: 53.4344, 14.5607.

Jezioro Szmaragdowe

Poniedziałek rozpoczął się od pakowania rzeczy w naszym noclegu. Jechaliśmy dalej nad Morze Bałtyckie, ale chcieliśmy jeszcze zobaczyć Jezioro Szmaragdowe, które zlokalizowane jest poza centrum w Szczecińskim Parku Krajobrazowym. Warto było tam pojechać, ponieważ samo jezioro oraz jego okolica były bardzo ciekawe. Są tam liczne ścieżki, a my dodatkowo mieliśmy piękny wschód słońca między drzewami. Z tego miejsca napisaliśmy osobny wpis – zobacz nasze zwiedzanie Jeziora Szmaragdowego w Szczecinie.

  • Współrzędne geograficzne Jeziora Szmaragdowego: 53.3732, 14.6244.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.