Jezioro Szmaragdowe Szczecin
Podróże z dzieckiem,  Zachodniopomorskie

Jezioro Szmaragdowe – jedno z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie – jedna z głównych atrakcji miasta i jedno z najbardziej ulubionych miejsc do spaceru dla jego mieszkańców. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ sztuczne jeziorko naprawdę robi wrażenie. Znajduje się na osiedlu Zdroje poza centrum, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Wokół szmaragdowego królestwa prowadzi trasa widokowa, dzięki której możesz zobaczyć jezioro z różnych stron. Tuż obok nad parkingiem często stacjonuje mobilna kawiarnia Szmaragd Cafe.

Czytając historię, dowiedzieliśmy się, że Jezioro Szmaragdowe powstało w wyrobisku dawnej kopalni, w której wydobywano kredę i margiel. Obok znajdują się bunkry i podziemia, które można zwiedzać. Zawsze podoba nam się każde miejsce o poranku. Tak samo było i tutaj, bo ciepłe promienie słońca dopiero przebijały się przez drzewa.


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - codziennie do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos (głosowanie jest bezpłatne). Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY!!! Mistrzostwa Blogerów

Jezioro Szmaragdowe Szczecin

Jak dojechać do Jeziora Szmaragdowego z centrum Szczecina?

Dojazd do Jeziora Szmaragdowego z centrum w Szczecinie zajmuje 12 minut – droga w kierunku Stargardu. Przy parku z ulicy Batalionów Chłopskich trzeba skręcić w lewo na Kopalnianą. Parking znajduje się przy samym jeziorku. Postój jest darmowy. Jest tam sporo miejsca, ale w weekendy może być problem z zaparkowaniem. Współrzędne: 53.3733, 14.6245.

Jezioro Szmaragdowe parking
Jezioro Szmaragdowe mapa
Mapa z zaznaczonym Jeziorem Szmaragdowym
Szlaki wokoło Jeziora Szmaragdowego

Jezioro Szmaragdowe – co trzeba wiedzieć?

Jezioro ma charakterystyczne, szmaragdowe zabarwienie wody. Jego powierzchnia to 28540 m2, długość 289, szerokość do 165, a głębokość 18 metrów. Eksploatację surowca rozpoczęto w 1862 roku. Podczas prac natrafiono na miejsce, w którym znajdowała się woda. Wystąpił wlew wody i odkrywka została zalana. W tym samym czasie nastąpiło osunięcie się ściany wyrobiska. Podobno na dnie szczecińskiego jeziora dalej znajdują się pozostałości maszyn i urządzeń, które służyły do prac w kopalni.

Do końca nie jest jednak pewne, czy faktycznie piaski zawodnione były powodem wypływu wody. Według legendy, od XIV wieku w pierwszych kopalniach mieszkał duch Skarbek. Zbierał cenne skarby i kosztowności i chował je właśnie w południowej części. Gdy górnicy odkryli te cenne znalezisko, to duch postanowił zalać cały teren wodą.

Jezioro Szmaragdowe
Ścieżka Szmaragdowe Zdroje
Puszcza Bukowa Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Jakie atrakcyjne miejsca oprócz jeziorka, można zobaczyć w Parku Leśnym Zdroje?

Gdy już będziesz w Parku Leśnym Zdroje, to oprócz jeziorka możesz zobaczyć wiele innych ciekawych miejsc. Znajdują się obok bardzo blisko, dlatego wszystkie atrakcje możesz odwiedzić już podczas jednego spaceru. Poniżej przygotowałem listę, która ułatwi Ci zwiedzanie. Najlepiej, gdy włączysz sobie Google Maps, ponieważ z dokładną lokalizacją miejsc w terenie będzie ciężko.

 1. Trasa widokowa Szmaragdowe Zdroje,
 2. Szczecińskie Centrum Edukacji Ekologicznej,
 3. Szlak Familijny,
 4. Skórcza Góra,
 5. Kamienie Morowe,
 6. Pozostałości wieży Baresela,
 7. Polana Słoneczna,
 8. Polana Widok,
 9. Wzgórze Widok,
 10. Grota,
 11. Wzgórze Czarnowskie,
 12. Ruiny Pałacu Rodziny Toepffer,
 13. Dąb Książęcy,
 14. Wzgórze Armatnie,
 15. Wzgórze Akademickie.

W kilku miejscach przy jeziorku znajdują się punkty widokowe. Ten najpopularniejszy położony jest już na samym początku. Dla niektórych ten widok wystarczy, jednak my polecamy, aby zrobić sobie dłuższy spacer po tym parku.

Park leśny zdroje
Ścieżka zdrowia
Szlaki Szczecin Jezioro
Leśny park zdroje szczecin
Grota Szczecin
Polana widok szczecin
Park leśny zdroje szczecin


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos. Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY Mistrzostwa Blogerów

1 komentarz

 • Paulina

  Jezioro Szmaragdowe to mój numer jeden w Szczecinie. Jest piękne o każdej porze roku, ale najpiękniej prezentuje się w promieniach słońca – jego barwa jest wtedy niesamowita, a gdy dodać do tego jeszcze otaczającą je zieleń, powstaje niesamowity pejzaż! Kawa nigdzie nie smakuje tak dobrze jak tu. W pobliżu dużo ciekawych szlaków i miejsc. Puszcza Bukowa to moje małe Bieszczady, rekompensuje mi brak gór, do których mam tak daleko…Polecam wszystkim spacery i wędrówki po tych terenach, jest dużo do zobaczenia i odkrycia.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *