Ińsko – atrakcje turystyczne: wieża widokowa, jezioro, plaża, ścieżka dydaktyczna i pomnik raka

W tym wpisie dowiesz się, jakie są według nas największe atrakcje turystyczne w Ińsku, co warto zobaczyć nad jeziorem i jak wysoka jest wieża widokowa? I o co chodzi z tym rakiem? Zapraszamy do wspólnej podróży po urokliwym miasteczku powiatu stargardzkiego.

  • Atrakcje turystyczne w Ińsku zwiedzaliśmy z dzieckiem,
  • Czas zwiedzania miasteczka to około 2 godziny.
Ińsko

Gdzie znajduje się Ińsko?

Ińsko to miasto położone nad Jeziorem Ińsko w malowniczym parku krajobrazowym w województwie zachodniopomorskim. Jest kurortem wypoczynkowym z różnymi atrakcjami turystycznymi. Największą jest bardzo wysoka wieża widokowa, która powstała tam kilka lat temu. Do tej pory przyciąga turystów, chętnych do obejrzenia pięknych widoków. Okazuje się jednak, że nie jest tak bardzo znana dla szerszej publiczności. Nawet, jak szukaliśmy ciekawych miejsc w województwie zachodniopomorskim, to wieża widokowa w Ińsku nie była nawet w połowie różnych list.

Ińsko

Wieża widokowa w Ińsku – największa atrakcja turystyczna

Dla nas największą atrakcją turystyczną w Ińsku była prawie 30-metrowa wieża widokowa położona tuż nad jeziorem Ińsko. Sprawdziliśmy mapę dojazdu i wiedzieliśmy, jak trafić do wieży widokowej. Ta znajdowała się przy ulicy Młynarskiej i Alei Spacerowej naprzeciwko szkoły podstawowej. Lokalizacja była bardzo dobra, ponieważ blisko plaży i szlaków turystycznych.

Bezpłatny parking znajduje się tuż obok. Współrzędne: 53.4400, 15.5516. Wejście jest bezpłatne i dostępne 24 godziny na dobę. Z wieży widokowej w Ińsku rozciągały się przepiękne widoki na jezioro oraz okoliczne pola i lasy. Widok zapierał dech, zwłaszcza po pokonaniu tak dużej ilości schodów. Jest ich około 160! Kiedyś działała tam winda, ale już sporo czasu jest niedostępna. Osoby z lękiem wysokości mogą mieć problemy przy wychodzeniu do góry.

wieża widokowa ińsko
wieża widokowa ińsko
wieża widokowa ińsko
przewodnik
wieża widokowa ińsko
wieża widokowa ińsko
wieża widokowa ińsko
Jezioro Ińsko
Jezioro Ińsko
Jezioro Ińsko
Jezioro Ińsko
Jezioro Ińsko
Jezioro Ińsko

Ścieżka edukacyjno-dydaktyczna nad Jeziorem Ińsko

Po zejściu z wieży ruszyliśmy na spacer po ścieżce edukacyjno-dydaktycznej nad Jeziorem Ińsko. Rozpoczynała się tuż obok platformy widokowej. Znaleźliśmy tam tablicę z kierunkiem marszu, figury ptaków z Ińskiego Parku Krajobrazowego, zadaszoną wiatę oraz tablice edukacyjne, które na pewno zainteresują dzieci w każdym wieku.

Ścieżka w Ińsku jest bardzo malownicza, ponieważ prowadzi między drzewami. Podobne oznaczenia ścieżek i atrakcji turystycznych widzieliśmy już w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Ścieżka dydaktyczna kończy się pod rezerwatem Kamienna Buczyna, w którym można zobaczyć głazy narzutowe. Kilka z nich są naprawdę okazałe.

ścieżka dydaktyczna Ińsko
ścieżka dydaktyczna
ścieżka dydaktyczna
ścieżka dydaktyczna

Molo, kąpielisko i plaża nad jeziorem w Ińsku

Po drodze do kamiennego rezerwatu znajduje się plaża miejska, kąpielisko oraz drewniane molo, po którym można się przespacerować. Współrzędne geograficzne: 53.4472, 15.5598. Byliśmy w kwietniu, więc jedynie kogo mogliśmy tam spotkać, to były morsy. Wody Jeziora Ińsko należą do jednych z najczystszych w Polsce.

Miasteczko jest kurortem turystycznym, są tam liczne noclegi oraz restauracje. Sama plaża była co roku powiększana, a obecnie posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Jedną z atrakcji nad Jeziorem Ińsko jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Ciekawostką jest to, że w wodach jeziora zatopiony jest samochód Trabant, a nawet jakieś znaki drogowe, blaszany garaż, sprzęt komputerowy oraz radiostacja wojskowa. To dodatkowa motywacja dla osób, które chętnie tam nurkują.

jezioro

Pomnik raka w Ińsku i promenada Jerzego Hoffmana nad jeziorem

W Ińsku przy ulicy Przybrzeżnej znajduje się promenada Jerzego Hoffmana oraz pomnik raka. Dawniej dzięki jego połowom w jeziorze mieszkańcy miasta zarabiali. Teraz głoszona jest legenda o straszliwym raku, który mieszkał w jeziorze, wychodził na brzeg i niszczył w mieście wszystko, co popadnie. Mieszkańcy nie potrafili sobie z nim poradzić. Dopiero pewien kowal zrobił na niego pułapkę z łańcucha z hartowanej stali i dzięki podstępowi razem z innymi mieszkańcami spuścił raka na dno jeziora. Podobno mieszka tam aż do dnia dzisiejszego.

pomnik raka
promenada Hoffmana
promenada Hoffmana
promenada Hoffmana
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to