Iński Park Krajobrazowy – najważniejsze informacje przed pierwszą wizytą

Iński Park Krajobrazowy położony jest w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, na tak zwanym Pojezierzu Ińskim. Utworzony został 4 listopada 1981 roku. Głównym celem założenia była ochrona walorów krajobrazu polodowcowego oraz przyrody tego terenu. Powierzchnia Ińskiego Parku Krajobrazowego wynosi 17 763 ha, a wraz z otuliną 26 240 ha.

Rezerwaty przyrody w Ińskim Parku Krajobrazowym

Rezerwaty przyrody w Ińskim Parku Krajobrazowym

Na jego terenie znajduje się 6 rezerwatów przyrody. Noszą one następujące nazwy: „Bórbagno Miałka”, „Głowacz”, „Kamienna Buczyna”, „Krzemienne Źródliska”, „Wyspa Sołtyski” oraz „Źródliskowe Zbocza”. Przez obszar Parku przepływa rzeka Ina, będąca prawym dopływem Odry. W jego logo widnieje żuraw, który właśnie ten obszar szczególnie sobie upodobał jako swoją ostoję.

Rezerwaty przyrody w Ińskim Parku Krajobrazowym

Kraina wzgórzami i jeziorami usiana

Teren Ińskiego Parku Krajobrazowego usiany jest wzgórzami morenowymi, porośniętymi m.in. buczyną, pomiędzy którymi rozciągają się malownicze polodowcowe jeziorka. Wśród nich warto wymienić, chociażby Ińsko, Krzemień czy Stubnicę.

Podmokłe tereny i torfowiska sprzyjają osiedlaniu się wodno-błotnych gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego, bielika, bąka, błotniaka stawowego czy orlika, a przede wszystkim wspomnianego już żurawia. Wśród niepospolitych na terenie Polski płazów wyróżnić należy kumaka nizinnego, a wśród gadów niezwykle rzadkiego na naszym obszarze żółwia błotnego. Do najcenniejszych gatunków ssaków należą wydra, gronostaj i żubr, a także nietoperz.

Przemierzając Iński Park Krajobrazowy warto również zwrócić uwagę na ciekawe okazy flory, z których wiele objętych jest ochroną ścisłą. Wymienić tu można, chociażby turzycę ościstą, brzeżycę jednokwiatową czy kokorycz błotną.

Kraina wzgórzami i jeziorami usiana
Kraina wzgórzami i jeziorami usiana

Atrakcje turystyczne w Ińskim Parku Krajobrazowym

Jezioro Ińsko przyciąga amatorów nurkowania. Warunki do uprawiania tego sportu są tu naprawdę wspaniałe, gdyż woda akwenu odznacza się wysokim poziomem czystości i przejrzystości. Ponadto nad brzegami jeziora funkcjonuje kilka baz nurkowych, które poza wypożyczaniem sprzętu oferują również kursy nurkowania.

Miasteczko Ińsko nad Jeziorem Ińskim

Warto odwiedzić Ińsko, by wspiąć się na niemal 30-metrową wieżę widokową. Podziwiać można z niej zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy, zarówno miasteczka, jak i Ińskiego Parku Krajobrazowego, a w szczególności Jeziora Ińsko oraz rezerwatu przyrody „Wyspa Sołtyski”. Wieża ma stalową, ażurową konstrukcję oraz 8 oddzielnych tarasów widokowych.

Obok swój początek bierze ścieżka edukacyjna, która prowadzi brzegiem akwenu aż do plaży miejskiej. Na tablicach, oprócz informacji przyrodniczych, zamieszczono również zadania przeznaczone dla dzieci. Co do samej plaży, jest ona dość duża a kąpiel w czystych wodach jeziora to sama przyjemność. Zobacz więcej atrakcji turystycznych Ińska.

Miasteczko Ińsko nad Jeziorem Ińskim
przewodnik

Rezerwat przyrody Kamienna Buczyna

Niewątpliwą atrakcję stanowi drewniany pomost przerzucony nad jeziorem Ińsko, swego rodzaju molo, którego łączna długość wynosi 216 metrów. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Kamienna Buczyna„, gdzie cofający się przed tysiącami lat lądolód pozostawił skupisko głazów narzutowych. Największe z nich przekraczają 4 metry obwodu.

Rezerwat przyrody Głowacz i Kozia Góra

Należy wspomnieć, że tego typu polodowcowe pozostałości występują również w innych częściach parku. Kolejnym ciekawym rezerwatem jest „Głowacz”, który nazwę swą bierze od najwyższego wzniesienia Pojezierza Ińskiego. Szczyt wznosi się prawie 180 m n.p.m. Miłośnicy odkryć archeologicznych powinni niewątpliwie zajrzeć do Koziej Góry, gdzie odkryto pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Warto również odwiedzić wsie pozostające w otulinie Parku, takie jak Cieszyno czy Przytoń, by zobaczyć kościoły o konstrukcji szachulcowej, charakterystycznej dla budownictwa tego regionu.

Piesze wędrówki po Ińskim Parku Krajobrazowym

Przez teren Ińskiego Parku Krajobrazowego przebiega kilka pieszych szlaków turystycznych. 

  • Niebieski szlak „Pojezierza Ińskiego” prowadzi od miejscowości Ińsko przez wschodnią granicą Parku do wsi Przytoń położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Trasa prowadzi zarówno przez otwarte tereny, w pobliżu pięknych jezior, jak również przez cenne przyrodniczo lasy. 
  • Zielony szlak „Wzniesienia Moreny Czołowej” zaczyna się w Cieszynie Łobeskim i prowadzi w stronę Dłuska. Następnie przebiega w okolicy wzniesienia „Głowacz”. Zielony szlak prowadzi następnie brzegami Jeziora Ińsko do Ińska a stamtąd do Studnicy, by przecinając Iński Park Krajobrazowy dotrzeć do miejscowości Dobrzany. Trasa wiedzie przez najpiękniejsze i najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym tereny.
  • Czerwony szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego – upamiętnia on pobyt wojsk polskich w tej okolicy w 1657 roku, którymi dowodził właśnie wspomniany wyżej hetman.
  • Czarny szlak na Głowacz.
Piesze wędrówki po Ińskim Parku Krajobrazowym
Piesze wędrówki po Ińskim Parku Krajobrazowym

Co jeszcze zobaczyć w Ińskim Parku Krajobrazowym? Lista ciekawych miejsc

  • Ścienne – zabytkowy kościół, którego początki sięgają przełomu XVII i XVIII wieku,
  • Studnica – jeden z pomnikowych dębów tworzących długą aleję,
  • Ścienne – pofałdowany, polodowcowy krajobraz gminy,
  • Ciemnik – kościół z korzeniami sięgającymi XVIII wieku,
  • Wstęga Ińska – urokliwa trasa o długości 10 kilometrów. Droga ma 56 zakrętów i prowadzi z Ciemnika w kierunku Dobrzan,
  • Czertyń – kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja,
  • Ścieżka Lasy Studnickie – wieża widokowa,
  • Jezioro Wisiola,
  • Jezioro Kamienny Most.
Atrakcje w Ińskim Parku Krajobrazowym
Wieża widokowa na ścieżce Lasy Studnickie
Atrakcje w Ińskim Parku Krajobrazowym
Atrakcje

Trasy rowerowe w Ińskim Parku Krajobrazowym – mapa parku

Miłośnicy rowerów korzystają z tras rowerowych wytyczonych w otulinie parku, np. z Tras Pojezierzy Zachodnich. Pozostaje mieć nadzieję na wytyczenie nowych szlaków, które pozwolą w pełni cieszyć się walorami Ińskiego Parku Krajobrazowego. Oczywiście w poszanowaniu dla przyrody oraz bez szkody dla wyjątkowej fauny i flory tych terenów. Na samym początku najlepiej wybrać się do Informacji Turystycznej w Ińsku, żeby zabrać mapę Ińskiego Parku Krajobrazowego.

Trasy rowerowe
Trasy rowerowe
Trasy rowerowe
Trasy rowerowe
Iński Park Krajobrazowy mapa
Kliknij mapę Ińskiego Parku Krajobrazowego i zobacz ją w pełnym rozmiarze
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.