Cedyński Park Krajobrazowy – nasza podróż po atrakcjach parku z dzieckiem + mapa ciekawych miejsc

Cedyński Park Krajobrazowy znajduje się w województwie zachodniopomorskim, blisko granicy z Niemcami nad rzeką Odrą. Spędziliśmy w nim 5 dni, gdy odkrywaliśmy jego najciekawsze miejsca i największe atrakcje. Był to przyjemnie spędzony czas, ponieważ te tereny bardzo nas oczarowały. Walory przyrodnicze połączone z wojenną, a nawet wczesnośredniowieczną historią zaciekawiły nas tak bardzo, że postanowiliśmy Ci pokazać Cedyński Park Krajobrazowy na naszym blogu.

Podróż po atrakcjach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego z dzieckiem

W tym tekście wyruszysz z nami z wirtualną podróż po pięknych i wartych uwagi miejscach, gdzie niektóre z nich już opisaliśmy na blogu. Te wpisy podlinkujemy. Dodatkowo podrzucę mapę z zaznaczonymi atrakcjami, na które warto zwrócić uwagę. Pokażemy Ci tylko te miejsca, które sami odwiedziliśmy osobiście. Wszystkie atrakcje zwiedzaliśmy z dzieckiem.

Na początek najważniejsze informacje:

  • Park ma powierzchnię 308,5 km2, a jego otulina 531,2 km2,
  • Został utworzony w 1993 roku, czyli wtedy, gdy się urodziliśmy,
  • Na jego terenie znajduje się 8 rezerwatów przyrody: Bielinek, Olszyna  Źródliskowa, Dąbrowa Krzymowska, Olszyny Ostrowskie, Dolina Świergotki, Jeziora Siegniewskie, Wrzosowiska Cedyńskie, Słoneczne Wzgórza,
  • Zlokalizowany jest na terenie kilku gmin: Moryń, Cedynia, Chojna, Mieszkowice,
  • W parku możemy wyróżnić: Puszczę Piaskową, Wzgórza Krzymowskie, Lasy Mieszkowickie, Żuławy Cedyńskie, Karpaty Cedyńskie oraz Wzgórza Moryńskie.
Cedyński Park Krajobrazowy

Co warto zobaczyć w Cedyńskim Parku Krajobrazowym – mapa z zaznaczonymi atrakcjami i ciekawymi miejscami

Wszystkie miejsca, które według nas warto zobaczyć w Cedyńskim Parku Krajobrazowym zaznaczyliśmy na mapie Google. My dodatkowo korzystaliśmy z dwóch map, które wzięliśmy z informacji turystycznej, jednak tam do końca nie widać wszystkich tych miejsc.

Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski

Na terenie Cedyńskiego Park Krajobrazowego znajduje się najdalej na zachód wysunięty punkt Polski. Położony jest w gminie Osinów Dolny. Jest to zakole rzeki Odry. Miejsce jest przyjazne dla turystów, ponieważ znajdują się tam: głaz pamiątkowy, flaga Polski, mapa parku oraz ławki. Zobacz więcej w osobnym wpisie o najdalej wysuniętym punkcie na zachód Polski.

Cedyński Park Krajobrazowy

Góra Czcibora

Góra Czcibora to świetny punkt widokowy w Cedyńskim Parku Krajobrazowym, ale także miejsce historyczne. Na tych terenach rozegrała się sławna bitwa pod Cedynią, w której walczyły wojska Czcibora i Mieszka I z margrabią Marchii Łużyckiej. Teren jest bardzo fajnie zagospodarowany – jest duży parking, pomnik orła czy drewniana palisada. Zobacz więcej informacji o Górze Czcibora.

Cedyński Park Krajobrazowy

Wrzosowiska Cedyńskie

Wrzosowiska Cedyńskie to jedno z najpiękniejszych miejsc i atrakcji Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz województwa zachodniopomorskiego. Jest to ciekawy rezerwat przyrody, w którym kwitną wrzosy. Gdy trafisz tam poza sezonem, to i tak się zachwycisz, ponieważ krajobrazy przypominają połączenie gór i nadmorskich lasów. Zobacz naszą wycieczkę po Wrzosowiskach Cedyńskich.

Cedyński Park Krajobrazowy
przewodnik

Miasto Cedynia

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Cedyńskim Parku Krajobrazowym, to musisz zwrócić uwagę na historyczne miasto Cedynia. Jest to niewielkie miasteczko, które można zwiedzić w ciągu kilku godzin. My trafiliśmy na świetną pogodę, dlatego zwiedzało nam się jeszcze lepiej. Największą atrakcją jest tam wieża widokowa, grodzisko oraz muzeum. Zobacz nasz przewodnik po atrakcjach Cedyni.

Cedyński Park Krajobrazowy

Rezerwat Bielinek

Nie jest zbyt wielki, ale Rezerwat Bielinek można zaliczyć do atrakcji Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Położony jest niedaleko Cedyni, a dla nas jego główną atrakcją jest punkt widokowy na Odrę. Specjalnie dla turystów przygotowano wiatę, tablice edukacyjne i wytyczono szlaki piesze. Zobacz nasze odwiedziny Rezerwatu Bielinek.

Cedyński Park Krajobrazowy

Moryń przy granicy z Cedyńskim Parkiem Krajobrazowym

Moryń to miasto magiczne. Możemy tak powiedzieć, ponieważ trafiliśmy tam o idealnej porze. Największe wrażenie zrobił na nas las pokryty bluszczem. Jest tam sporo do zobaczenia i zachwycenia się: plaża miejsca, diabelski fotel, czarci głaz, mury miejsce, czy nawet mały geopark z gwiazdami plejstocenu. Dla dzieci będzie to jedno z najciekawszych miejsc w północno-zachodniej Polsce. Zobacz atrakcje Morynia.

las moryń

Zwierzyniec – najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich

Cedyński Park Krajobrazowy słynie z terenów zielonych, pięknych lasów i wielu szlaków pieszych oraz rowerowych. Na jego terenie możemy także zdobywać liczne szczyty, które, mimo że nie grzeszą wysokością, to są ciekawym pomysłem na spędzenie czasu. Takim szczytem jest np. Zwierzyniec, czyli najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich i Puszczy Piaskowej. Zobacz w osobnym wpisie, jak dojść na Zwierzyniec.

las

Park Dolina Miłości w Zatoni Dolnej

Mimo że mamy mieszane uczucia, to polecamy Ci zajrzeć do Parku Dolina Miłości w Zatoni Dolnej. Jest to rozległy teren, przez który prowadzi tematyczna ścieżka. Można powiedzieć, że to miejsce jest chyba częściej odwiedzane przez Niemców niż Polaków. My trafiliśmy tam z polecenia, ale według nas miejsce było zaniedbane. Ma jednak potencjał i czeka na kogoś, kto o nie zadba. Zobacz, jak wygląda Dolina Miłości w Zatoni Dolnej.

dolina miłości

Rejon Pamięci Narodowej – Czelin, Gozdowice, Stare Łysogórki

Dla miłośników historii i okresu II wojny światowej polecamy Rejon Pamięci Narodowej, czyli obszar od Czelina po Siekierki. Tam w Gozdowicach można wstąpić do Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych, w Czelinie zobaczyć pierwszy słup graniczny nad Odrą, a w Starych Łysogórkach czołg IS-2. Zobacz nasze zwiedzanie Rejonu Pamięci Narodowej.

rejon pamięci narodowej

Rezerwat przyrody Jezioro Siegniewskie

Niedaleko Mieszkowic w Cedyńskim Parku Krajobrazowym położone jest Jezioro Siegniewskie. Ukryte jest w gęstym lesie, chociaż trafić tam nie problem. Znajduje się tam także infrastruktura turystyczna, które ułatwia zwiedzanie. Są szlaki turystyczne, więc można wybrać się na przyjemny leśny spacer.

Cedyński Park Krajobrazowy

Miasto Chojna

Na obrzeżach parku znajduje się również miasto Chojna, do którego warto zawitać przy okazji. Tam także kilka charakterystycznych punktów jest wartych do zobaczenia. Między innymi: Ratusz, Kościół Mariacki, mury obronne czy ruiny kaplicy świętej Gertrudy. Co najważniejsze jest tam Informacja Turystyczna, w której możesz znaleźć darmowe foldery, przewodniki oraz mapę Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Zobacz odwiedzone przez nas atrakcje Chojny.

Chojna
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.