Góra Czcibora – to tutaj rozegrała się bitwa pod Cedynią

Góra Czcibora to jedno ze wzniesień morenowych w Karpatach Cedyńskich na Pojezierzu Myśliborskim. Mierzy zaledwie 54,5 m n.p.m., jednak jest ważnym miejscem na historycznej mapie Polski. Wzgórze jest jedną z atrakcji województwa zachodniopomorskiego, którą odwiedziliśmy podczas naszej podróży samochodowej po kraju.

Mozaika bitwy pod Cedynią
góra czcibora w cedyni

Gdzie znajduje się Góra Czcibora?

Góra Czcibora znajduje się 4 kilometry od Cedyni i 3 kilometry od granicy z Niemcami w Osinowie Dolnym. Musisz dojechać drogą numer 124. Góra znajduje się przy drodze i z niej jest już dobrze widoczna. Przy Górze Czcibora znajduje się bezpłatny parking na wiele samochodów. Współrzędne postoju: 52.8560, 14.1568.

Parking pod Górą Czcibora

Dlaczego to miejsce nazywa się Góra Czcibora?

Nazwa Góra Czcibora związana jest z bitwą pod Cedynią i Czciborem, czyli bratem Mieszka I. Tak, tego samego Mieszka I, który przyjął Chrzest Polski w 966 roku. Oboje walczyli w bitwie przeciwko Hodonowi – margrabiemu Marchii Łużyckiej.

mieszko i dobrawa
pomnik góra czcibora
przewodnik

Kiedy była bitwa pod Cedynią?

Bitwa pod Cedynią rozegrała się 24 czerwca 972 roku. W samym mieście istniał gród, a później warownia graniczna. Hodon sprzeciwił się cesarzowi i postanowił zaatakować atrakcyjne tereny Polan. Prawdopodobnie chciał ograniczyć wpływy Mieszka w państwie Wolinian. Pod Cedynią wojska Hodona z pomocą Zygfryda von Walbecka poległy z rąk rycerzy Czcibora.

bitwa pod Cedynią
czcibor cedynia

Góra Czcibora koło Cedyni – zwiedzanie

Po wyjściu z parkingu najpierw podeszliśmy do tablic informacyjnych. Były tam także ławki oraz od razu rzucająca się w oczy mozaika, która ma upamiętniać bitwę pod Cedynią. Bardzo ciekawie wygląda także odnowiona palisada. Jest ona ważną częścią inscenizacji walk. Drewniana konstrukcja ma 34 metry długości i 8 wysokości.

Najbardziej okazałym obiektem na Górze Czcibora jest ogromny pomnik orła, znajdujący się na samym wierzchołku. Każdy zastanawia się, ile tam jest schodów? Okazuje się, że na górę prowadzi aż 270 schodów. Spod kilkunastometrowego monumentu rozciągają się piękne widoki na rzekę Odrę oraz Niemcy. Podobno jest to najwyższy pomnik orła w Polsce. Całe zwiedzanie tego miejsca zajęło nam 45 minut.

palisada góra czcibora
grodzisko bitwa pod cedynią
Schody góra czcibora
Góra czcibora widoki
góra czcibora

Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim:

  1. Zwierzyniec – najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich
  2. Miasteczko Moryń,
  3. Taras widokowy Widuchowa,
  4. Rezerwat przyrody Bielinek,
  5. Najdalej wysunięty punkt za zachód Polski,
  6. Wrzosowiska Cedyńskie,
  7. Miasto Cedynia,
  8. Wieża widokowa Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym,
  9. Woliński Park Narodowy,
  10. Międzyzdroje.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.