Drewniana wieża widokowa w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Porzecze

Drewniana wieża widokowa w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym „Porzecze”, to jedna z atrakcji województwa zachodniopomorskiego. Została wzniesiona niedawno, bo w 2020 roku i zaciekawiła nas od razu, gdy poszukiwaliśmy ciekawych miejsc nad rzeką Odrą. Postanowiliśmy do niej pojechać w ramach podróży samochodowej po Polsce. Platforma widokowa znajduje się na terenie Nadleśnictwa Dębno. Jest to także obszar Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”.

Park Krajobrazowy Ujście Warty
Tabliczka ujście warty

Drewniana wieża widokowa Porzecze – Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Drewniana wieża widokowa w Porzeczu mierzy 15,5 metra wysokości i co najważniejsze, jest bezpieczna do wejścia i zejścia. Schody nie są strome, dlatego nawet osoby z lękiem wysokości bez problemu powinny dostać się na ostatnie piętro. Lepiej będzie się wchodzić również z dzieckiem.

Sama wieża posiada 2 piętra widokowe, a dojście do niej z parkingu zajmuje 2 minuty. Ścieżka jest wysypana kamieniami i ogrodzona drewnianymi barierkami. Widoki są ograniczone, ponieważ widać tylko stronę zachodnią, czyli rzekę Odrę, łąki oraz Niemcy. W innym kierunku krajobrazy ograniczają się do drzew. Wejście na wieżę w Porzeczu jest bezpłatne i dostępne 24 godziny.

Porzecze wieża
Wieża widokowa Porzecze
Drewniana platforma widokowa Porzecze
przewodnik
Dojazd do wieży Porzecze

Dojazd i parking przy wieży Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym

Do wieży w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym najlepiej dojechać z miejscowości Chwarszczany. To około 15 minut drogi, która jest w najlepszym stanie spośród innych. Musisz jechać przez Namyślin cały czas prosto. Na końcu po lewej stronie znajduje się parking, na którym możesz zostawić samochód. Są tam także: ławki, kosze na śmieci, wiata, tablice informacyjne oraz mapy terenu. Parking przy wieży w Porzeczu jest bezpłatny. Współrzędne: 52.6729, 14.4707.

Porzecze wieża parking

Spacer nad Odrę i piaszczysta wydma Monte Cassino

Oprócz wejścia na wieżę, zrobiliśmy sobie krótki spacer nad Odrę. Te tereny są piękne i warto wziąć lornetki, żeby obejrzeć ptaki. Po drugiej stronie drogi przy parkingu stoi mapa Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Porzecze”. Znajdują się tam najwyższe piaszczyste wydmy śródlądowe w dolinie Odry. Najwyższa mierzy 26 m n.p.m. i nazywa się Monte Cassino. Są to tereny Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Sam zespół został utworzony w 1992 roku, a cały obszar zajmuje 142,74 ha.

rzeka Odra park krajobrazowy Porzecze
Park Krajobrazowy Ujście Warty
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy-ujscie-warty
Wydma Porzecze Park

Ścieżka w Zespole Parku Krajobrazowo-Przyrodniczym Porzecze

My byliśmy zachwyceni tym miejscem. Mogliśmy dowiedzieć się także różnych rzeczy z tablic postawionych na ścieżce. Przejście całego szlaku zajmuje około 60 minut – zobaczysz go na mapie na miejscu. Jest tam sporo roślin oraz sucholubnych drzew. Krajobraz przypominał nam trochę tereny Morza Bałtyckiego. Na zwiedzanie tego terenu powinniście przeznaczyć około 2 godziny.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy-porzecze
Szlak Porzecze
Porzecze Monte Cassino
Porzecze ścieżka

Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim:

  1. Zwierzyniec – najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich,
  2. Miasteczko Moryń,
  3. Taras widokowy Widuchowa,
  4. Rezerwat przyrody Bielinek,
  5. Góra Czcibora,
  6. Miasto Cedynia,
  7. Wrzosowiska Cedyńskie,
  8. Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski,
  9. Woliński Park Narodowy,
  10. Międzyzdroje.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.