Zwierzyniec – najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich

Zwierzyniec to najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich na Pojezierzu Myśliborskim w województwie zachodniopomorskim. Zwane są także Górami Krzymowskimi, a wspomniane wcześniej wzniesienie mierzy 167 m n.p.m. W środkowej części znajduje się tak zwana Puszcza Piaskowa – duży kompleks leśny. Są to tereny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Rano zwiedzaliśmy Moryń, a kolejnym punktem na naszej mapie atrakcji województwa zachodniopomorskiego był właśnie Zwierzyniec we Wzgórzach Krzymowskich. Na szczycie znajduje się wysoka wieża obserwacyjna Czarny Bocian. Nie można niestety na nią wchodzić.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Zwierzyniec zachodniopomorskie

Zwierzyniec – Wzgórza Krzymowskie

Zwierzyniec znajduje się kilka kilometrów od drogi głównej, przy której zostawiliśmy samochód. Ciężko było znaleźć w Internecie informacje, jak tam dojść. Sprawdziliśmy sobie trasę wcześniej w nawigacji i mieliśmy nadzieję, że tam dojdziemy bez problemów. Zatrzymaliśmy się w Kuropatnikach przy drodze, obok dużego drzewa. Stał tam już jeden samochód, a innego miejsca, żeby się zatrzymać, to niestety nie było. Współrzędne postoju: 52.9716, 14.2937.

Zwierzyniec parking
Zwierzyniec Wzgórza Krzymowskie

Szlak do wieży obserwacyjnej Czarny Bocian na Zwierzyńcu

Od samochodu poszliśmy za szeroką drogą pożarową w kierunku lasu. Szliśmy nią dokładnie po prostym przez 1,1 km. Tam skręciliśmy w prawo za szlakiem zielonym. Powoli szliśmy bardzo delikatnie pod górę. Gdy weszliśmy głębiej w las, to pojawił się szlak koloru niebieskiego. Chwilę później po 800 metrach dotarliśmy do głazów Bliźniaków. Bliźniaki położone są w sercu Puszczy Piaskowej i zostały tam zostawione przez lodowiec. Przebiegają tutaj różne szlaki turystyczne: Szlak Nadodrzański, Szlak Wzgórz Morenowych oraz szlak przez Rajską Dolinę. Niektórzy od głazów idą w górę za ścieżką i szybko dochodzą na Zwierzyniec. Musisz jednak pamiętać, że ten skrót prowadzi po rezerwacie przyrody Dąbrowa Krzymowska.

Szlak z dzieckiem na Zwierzyniec
przewodnik
Wzgórza Krzymowskie
MYNASZLAKU FILM
Szlak Wzgórza Krzymowskie
Głazy Bliźniaki - węzeł szlaków
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Głazy Bliźniaki
Głazy Bliźniaki – drugi jest powyżej
Rezerwat Przyrody Dąbrowa Krzymowska
Wzgórza Krzymowskie - Zwierzyniec
Rezerwat Dąbrowa Krzymowska
Wzgórza Krzymowskie - Dąbrowa Krzymowska

Wieża obserwacyjna Czarny Bocian na Wzgórzach Krzymowskich

My wróciliśmy 150 metrów w tyl i skręciliśmy w prawo. Szliśmy cały czas prosto przez 400 metrów i trzymaliśmy się dróg po prawej ręce. Widzieliśmy już na samym szczycie metalową wieżę wyglądająca jak śruba. Ostatnie podejście było najbardziej strome. Można powiedzieć, że zdobywanie Zwierzyńca jest dla koneserów, ponieważ dla zwykłego turysty nie ma tam nic ciekawego. Wieża obserwacyjna Czarny Bocian jest niedostępna. Widoków nie ma tam żadnych, ponieważ całe wzniesienie jest zalesione. Do samochodu najlepiej wrócić taką samą drogą.

  • Długość trasy to około 2600 metrów,
  • Czas przejścia to 50 minut,
  • My jechaliśmy z dzieckiem w rowerku.
Wieża obserwacyjna Czarny Bocian
Czarny Bocian Wzgórza Krzymowskie
Zwierzyniec szlak droga pożarowa

Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim w najbliższej okolicy:

  1. Moryń,
  2. Wieża widokowa w Widuchowej,
  3. Najdalej wysunięty punkt za zachód Polski,
  4. Cedynia – historyczne miasto,
  5. Góra Czcibora,
  6. Wrzosowiska Cedyńskie,
  7. Wieża widokowa Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.