Krzywy Las w Polsce
Podróże z dzieckiem,  Zachodniopomorskie

Krzywy Las pod Gryfinem – jeden z najbardziej magicznych lasów świata

Zawsze chcieliśmy zobaczyć Krzywy Las pod Gryfinem w miejscowości Nowe Czarnowo. Na zdjęciach wyglądał bardzo ciekawie, a nawet magicznie. Przed przyjazdem myśleliśmy, że jest to spory obszar, przez który poprowadzone są liczne ścieżki. Na miejscu okazało się, że jest nieco inaczej, jednak nie zaburzyło to w większości naszego zachwytu nad tym miejscem. Nie ma tam żadnego cennika, ponieważ wejście jest darmowe i dostępne całą dobę.

Krzywy Las

Jak powstał Krzywy Las koło Gryfina?

Dokładnie nie wiadomo, jak powstał Krzywy Las koło Gryfina i po co dokładnie, go tam zasadzono. Są różne hipotezy, które wydają się słuszne. Las zasadzono po 1930 roku. Na miejscu znajduje się ponad 50 krzywych sosen, a w sąsiedztwie rosną drzewa proste. Według przypuszczeń miał to być pewien eksperyment. Prawdopodobnie krzywe drzewa w Polsce zasadzono, aby:

  1. Pozyskiwać korzenie lub konary na elementy łodzi, które miały łączyć dno łodzi z burtą,
  2. Wyrabiać płozy do sań,
  3. Tworzyć z krzywych drzew ciekawe meble.

Każde z tych powyższych przypuszczeń wydaje się do zaakceptowania. Jedno jest pewne, otóż Krzywy Las pod Gryfinem powstał poprzez działalność ludzką. Osoby, które zajmowały się drzewami wyginały je na północ. Był to okres międzywojenny, gdzie było w miarę spokojnie. Później nastał czas II wojny światowej i o lesie zapomniano. Rośnie on nadal, chociaż niektóre drzewa są ucinane. Jeszcze jedna hipoteza mówi o czołgach, które przejeżdżały przez Nowe Czarnowo i zniszczyły młode drzewka.

Krzywy Las Gryfino
Krzywy Las pod Gryfinem
FACEBOOK I IG

Słynny Krzywy Las pod Gryfinem znajduje się w Polsce w województwie zachodniopomorskim

Krzywy Las pod Gryfinem jest jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa zachodniopomorskiego. Znajduje się dokładnie we wsi Nowe Czarnowo, ale każdy mówi, że obok lub pod Gryfinem. Położony jest niedaleko Szczecina, dlatego chętnie odwiedzają go mieszkańcy miasta. Zdeformowane drzewa są także chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Niektórzy uważają las za dziwny, a inni za nawiedzony. Bardzo ciekawie wygląda na zdjęciach, gdy jest pochmurny i deszczowy dzień. Może nie tak bardzo wykrzywione, ale podobne dziwne drzewa znajdują się w województwie lubuskim. Nazywane są tańczącymi sosnami.

Podobno pomnik przyrody Krzywy Las pod Gryfinem jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego i jest w czołówce najbardziej magicznych lasów na świecie. Drzewa są powyginane – około 90 stopni od poziomu 20 centymetrów nad ziemią.

Krzywy Las obok Gryfina
Krzywe Drzewa w Polsce
Krzywy Las Polska

Jak dojechać do Krzywego Lasu ze Szczecina?

Dojazd do Krzywego Lasu ze Szczecina zajmuje 40 minut. Patrząc na mapę dojazdu, musisz kierować się drogą 31 na południe do Gryfina. Potem musisz jechać na Dolną Odrę. Magiczne drzewa znajdują się przy ulicy Przemysłowej. Jest to taka wielka atrakcja turystyczna, a nie przygotowano dla turystów żadnego parkingu. Jedyna możliwość do postoju znajduje się na sąsiednim osiedlu. Współrzędne parkingu przy Krzywym Lesie: 53.2141, 14.4783. Dojście na miejsce zajmuje 5 minut. Wszystkie znaki na drzewach wskazują drogę.

Parking Krzywy Las
Dojazd do krzywych drzew
dojście do lasu
drzewa pod gryfinem

Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim:

  1. Moryń,
  2. Wieża widokowa w Widuchowej,
  3. Najdalej wysunięty punkt za zachód Polski,
  4. Cedynia – historyczne miasto,
  5. Góra Czcibora,
  6. Wrzosowiska Cedyńskie,
  7. Wieża widokowa Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *