Park Dolina Miłości w Zatoni Dolnej – spacerujemy malowniczą ścieżką Anny

Dolina Miłości (Tal der Liebe) w Zatoni Dolnej to jedna z atrakcji turystycznych, która znajduje się niedaleko Szczecina oraz Cedyni w województwie zachodniopomorskim. Wiele osób polecało nam ten miłosny park, a my sami już wcześniej sobie go wyznaczyliśmy na mapie ciekawych miejsc. Gdy teraz piszę ten wpis, to jesteśmy po podróży po całym województwie i mogę powiedzieć, że Dolina Miłości nas trochę rozczarowała. Było to chyba największe rozczarowanie przy zachodniej granicy naszego kraju.

O co chodzi? Park Dolina Miłości był zaniedbany, ścieżka słabo oznaczona, a na trasie w kilku miejscach leżały powalone drzewa i gałęzie. Nie było także drewnianych tablic. Szkoda, że nie ma kogoś, kto mógłby się tym parkiem zająć i go odnowić. My postaramy się na zdjęciach pokazać piękniejsze oblicze Doliny Miłości w Zatoni Dolnej.

Dolina Miłości - staw Adama i Ewy

Jak dojechać do Parku Dolina Miłości (Tal der Liebie) w Zatoni Dolnej?

Leśny park Dolina Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna) znajduje się 60 kilometrów od Szczecina i 21 kilometrów od Cedyni. Od razu mówię, że lepiej dojechać od północy z Krajnika Górnego, ponieważ jest lepsza droga niż od strony Piasku. My jechaliśmy gorszą drogą, ponieważ chwilę wcześniej byliśmy na Zwierzyńcu na Wzgórzach Krzymowskich. Jeśli jedziesz ze Szczecina, to musisz trzymać się drogi numer 31 i w Chojnie skręcić na drogę 26. Później niedaleko przed granicą z Niemcami skręć w lewo na Cedynię i Krajnik Górny. Dalej już kierują brązowe tablice do Doliny Miłości. Nawigacja doprowadzi Cię na bezpłatny parking.

Współrzędne parkingu przy Dolinie Miłości w Zatoni Dolnej: 53.0151, 14.2830.

Dolina Miłości parking

Tuż przed samym centrum miejscowości znajduje się jeszcze punkt widokowy po prawej stronie. Będzie go dobrze widać, gdy będziesz jechał.

Zatoń Dolna parking
Zatoń Dolna punkt widokowy

Co zobaczyć w Dolinie Miłości w Zatoni Dolnej?

Wejście do parku jest bezpłatne i można wejść przez całą dobę. Tuż przy parkingu znajduje się mapa z zaznaczonymi ścieżkami. Są dwie:

 • Górska droga
 • Ścieżka Anny

Na mapie Doliny Miłości jest także zaznaczonych 18 punktów, które warto zobaczyć:

 1. Punkt widokowy Baszta,
 2. Wzgórze Parasola,
 3. Murawy kserotermiczne,
 4. Leśniczówka,
 5. Stawy Adama i Ewy,
 6. Źródło Klotyldy,
 7. Narożnik Filomeny,
 8. Wzgórze Ruin,
 9. Tor Saneczkowy,
 10. Wzgórze Pamięci,
 11. Diabelski Most,
 12. Wzgórze Uciech,
 13. Jezioro Herty,
 14. Pomnikowy Buk,
 15. Biała Altana,
 16. Kopalnia,
 17. Dolny Folwark,
 18. Domek Szwajcarski.

My całą trasę przeszliśmy z aplikacją, która wskazywała nam drogę. Kilku miejsc z powyższej listy nie znaleźliśmy w terenie. Nie było przy nich także drewnianych tablic informacyjnych. Najlepiej wydrukować sobie mapę Doliny Miłości i mieć ją w wersji papierowej. Poniżej wrzucam mapkę w większej rozdzielczości do pobrania. Do przejścia wybraliśmy ścieżkę Anny, która znakowana była na niebiesko.

Mapa Dolina Miłości
przewodnik
Dolina Miłości atrakcje

Spacer ścieżką Anny po Dolinie Miłości

Wzięliśmy dziecko do nosidełka i ruszyliśmy za szeroką ścieżką. Szliśmy zgodnie z numeracją ciekawych miejsc. Cała trasa liczyła 5,5 km i przeszliśmy ją w ciągu 1:30 h. Sprawdziliśmy trasę i okazało się, że można przejechać ścieżkę z dzieckiem we wózku. Najciekawsze punkty w całej Dolinie Miłości to dla nas: punkt widokowy Baszta, Stawy Adama i Ewy oraz Wzgórze Pamięci. Przy Źródle Klotyldy jest zniszczony mostek i musieliśmy iść inaczej. Kiedyś w parku istniał jeszcze trzeci staw, jednak przemieniono go w wyrobisko gliny.

Była piękna pogoda i kilka stopni na plusie, więc spacerowało się bardzo przyjemnie. W dwóch miejscach widzieliśmy ławki, na których można odpocząć. Na trasie nie spotkaliśmy nikogo. Z punktu widokowego Baszta obejrzeliśmy bardzo ciekawy widok na rzekę Odrę. Te tereny, na których leży Dolina Miłości zwany jest Górkami Zatońskimi. Park został wpisany na listę zabytków.

Ciekawym miejscem było w Dolinie Miłości także Wzgórze Pamięci. Znajduje się tam kamienny Stół Pokoleń z inskrypcją pierwszego wersu hymnu Niemiec. Jest to także największe skupisko kamieni pamiątkowych, które w większości ustawiono po 1930 roku. Upamiętniają postaci kultury niemieckojęzycznej: polityków, teologów, artystów i naukowców.

wiata
Las w Dolinie Miłości
Dolina Miłości stawy
Wzgórze Pamięci
Dolina Miłości z dzieckiem
kamienie pamięci zatoń dolna
Baszta - Dolina Miłości
Diabelski most dolina miłości
Tablice - dolina miłości
Szlak dolina miłości

Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim:

 1. Krzywy Las pod Gryfinem,
 2. Moryń,
 3. Wieża widokowa w Widuchowej,
 4. Najdalej wysunięty punkt za zachód Polski,
 5. Cedynia ? historyczne miasto,
 6. Góra Czcibora,
 7. Wrzosowiska Cedyńskie,
 8. Wieża widokowa Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.