Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski – Zakole rzeki Odry

Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski znajduje się pod Osinowem Dolnym w województwie zachodniopomorskim. Byliśmy już przy Gwieździe Północy – najdalszym punkcie na północ, pisaliśmy także o Opołonku na południu. Teraz była okazja, żeby zobaczyć to miejsce oddalone najbardziej na zachód naszego kraju. Dla turystów został przygotowany parking, zadaszona wiata, głaz pamiątkowy oraz mapa Cedyńskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi atrakcjami. Odwiedziliśmy również najdalej na wschód wysunięty punkt Polski.

Osinów Dolny z dzieckiem

Gdzie znajduje się najdalej wysunięty punkt na zachód Polski?

Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski dokładnie znajduje się w gminie Cedynia między Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem. Dojazd z Cedyni zajmuje około 10 minut. Musisz kierować się na przejście graniczne z Niemcami w Osinowie Dolnym. Dojazd drogą numer 126. Miejsce i parking będą widoczne z drogi głównej.

Współrzędne darmowego parkingu przy najdalej wysuniętym punkcie na zachód Polski: 52.8394, 14.1274.

Znak widoczny z drogi - najdalej wysunięty punkt na zachód Polski
Parking zachodni kraniec polski

Najbardziej na zachód wysunięty kraniec Polski

Dojście z parkingu do zachodniego krańca Polski zajmuje około 5 minut – 200 metrów. Można tam nawet podjechać samochodem, jednak szkoda samochodu. Lepiej zostawić auto na górnym parkingu i podejść ten krótki odcinek.

Na miejscu zobaczysz pamiątkowy kamień, flagę Polski, mapę Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz informacje o Zakolu Odry i innych krańcach naszej ojczyzny. Widoki są głównie na rzekę Odrę oraz domy w Niemczech. Warto przejść kilka minut w prawo wydeptaną ścieżką i zobaczyć most, czyli przejście graniczne Osinów Dolny – Hohensaaten. Współrzędne punktu: 52° 50′ 15,58′ N oraz 14° 07′ 22,55′ E.

Można tam usiąść na ławce i popatrzeć na płynącą rzekę. Jest to także dobre i spokojne miejsce na zaplanowanie kolejnych atrakcji w okolicy.

Zakole Odry Osinów Dolny
Ścieżka do zachodniego krańca Polski
przewodnik
Najbardziej wysunięty punkt na zachód Polski
Most na Odrze - osinów dolny
Osinów Dolny na zachód

Osinów Dolny w gminie Cedynia – powiat gryfiński

Można powiedzieć, że obecnie Osinów Dolny to niemiecka wioska w Polsce. Jeśli tam będzie, to od razu zobaczysz, co mam na myśli. Zamieszkuje ją około 200 osób. Dawniej istniała tam fabryka celulozy, a w X wieku starły się tam wojska Mieszka I z wojami Hodona – margrabiego Marchii Łużyckiej. Niedaleko znajduje się Góra Czcibora – upamiętniająca Bitwę pod Cedynią.

Osinów Dolny - najdalszy punkt zachód Polski

Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim:

  1. Zwierzyniec – najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich,
  2. Miasteczko Moryń,
  3. Taras widokowy Widuchowa,
  4. Rezerwat przyrody Bielinek,
  5. Góra Czcibora,
  6. Miasto Cedynia,
  7. Wrzosowiska Cedyńskie,
  8. Wieża widokowa Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym,
  9. Woliński Park Narodowy,
  10. Międzyzdroje.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.