Opołonek w Bieszczadach – najdalej wysunięty na południe punkt Polski

Opołonek jest jednym ze szczytów Bieszczadów Zachodnich i najdalej wysuniętym na południe punktem Polski. Znajduje się on na granicy polsko-ukraińskiej i mierzy 1028 metrów.

Szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wejście na niego od polskiej strony jest zabronione, gdyż nie prowadzi w jego kierunku żaden oznakowany szlak. Jedyną możliwością jest uzyskanie zgody od Parku Narodowego i Straży Granicznej. Wzniesienie legalnie można zdobyć wędrując szlakiem zielonym od strony ukraińskiej. Wiedzie on z Przełęczy Użockiej wzdłuż granicy na Opołonek, a następnie na Kińczyk Bukowski.

Tuż przy słupku granicznych znajduje się pomnik przyrody – legendarna Skała Dobosza. Był to jeden ze zbójników karpackich. Podobno w piwnicach ukrytych pod skałą znajdują się olbrzymie skarby. Na Opołonku stoją resztki płotu z drutu kolczastego mającego uniemożliwić w przeszłości przekraczanie granicy.

Jest to najdalej wysunięty na południe punkt terytorium Polski – 49°00’07.33″N, 22°51’34.87″E.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, Twitterze i Google+ i do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie, polecajcie znajomym i już w niedługim czasie odwiedźcie to miejsce.

Do zobaczenia na szlaku!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *