Opołonek w Bieszczadach – najdalej wysunięty na południe punkt Polski

Szczyt Opołonek jest jednym ze szczytów Bieszczadów Zachodnich i najdalej wysuniętym na południe punktem Polski. Znajduje się on na granicy polsko-ukraińskiej i mierzy 1028 metrów. Co ciekawe, niektórzy uważają Opołonek za najwyższy szczyt Bieszczadów, co nie jest prawdą. Najwyższym szczytem całych Bieszczadów jest Pikuj mierzący 1408 m n.p.m. na Ukrainie, a w Polsce Tarnica mierząca 1346 m n.p.m.

Tutaj możesz sprawdzić opis szlaku na Tarnicę – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Najdalej wysunięty punkt Polski na południe 

Szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wejście na niego od polskiej strony jest zabronione, gdyż nie prowadzi w jego kierunku żaden oznakowany szlak. Jedyną możliwością jest uzyskanie zgody od Parku Narodowego i Straży Granicznej. Wzniesienie legalnie można zdobyć, wędrując szlakiem zielonym od strony ukraińskiej. Wiedzie on z Przełęczy Użockiej wzdłuż granicy na Opołonek, a następnie na Kińczyk Bukowski.

Co znajduje się na Opołonku?

Tuż przy słupku granicznym znajduje się pomnik przyrody – legendarna Skała Dobosza. Był to jeden ze zbójników karpackich. Podobno w piwnicach ukrytych pod skałą znajdują się olbrzymie skarby. Na Opołonku stoją resztki płotu z drutu kolczastego mającego uniemożliwić w przeszłości przekraczanie granicy. Jest to najdalej wysunięty na południe punkt terytorium Polski.

Współrzędne geograficzne Opołonka – 49°00’07.33″N, 22°51’34.87″E

Mapa turystyczna trasy na Opołonek z Przełęczy Użockiej na Ukrainie

Szlak na Opołonek nie jest dostępny z Polski. Możliwość dotarcia na szczyt jest, tyle że ze strony ukraińskiej. Zobacz jego lokalizację na mapie turystycznej oraz na mapie Google.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.