Opołonek w Bieszczadach – najdalej wysunięty na południe punkt Polski

Szczyt Opołonek jest jednym ze szczytów Bieszczadów Zachodnich i najdalej wysuniętym na południe punktem Polski. Znajduje się on na granicy polsko-ukraińskiej i mierzy 1028 metrów. Co ciekawe, niektórzy uważają Opołonek za najwyższy szczyt Bieszczadów, co nie jest prawdą. Najwyższym szczytem całych Bieszczadów jest Pikuj mierzący 1408 m n.p.m. na Ukrainie, a w Polsce Tarnica mierząca 1346 m n.p.m.

Tutaj możesz sprawdzić opis szlaku na Tarnicę – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Najdalej wysunięty punkt Polski na południe 

Szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wejście na niego od polskiej strony jest zabronione, gdyż nie prowadzi w jego kierunku żaden oznakowany szlak. Jedyną możliwością jest uzyskanie zgody od Parku Narodowego i Straży Granicznej. Wzniesienie legalnie można zdobyć, wędrując szlakiem zielonym od strony ukraińskiej. Wiedzie on z Przełęczy Użockiej wzdłuż granicy na Opołonek, a następnie na Kińczyk Bukowski.

BIESZCZADY – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

Co znajduje się na Opołonku?

Tuż przy słupku granicznych znajduje się pomnik przyrody – legendarna Skała Dobosza. Był to jeden ze zbójników karpackich. Podobno w piwnicach ukrytych pod skałą znajdują się olbrzymie skarby. Na Opołonku stoją resztki płotu z drutu kolczastego mającego uniemożliwić w przeszłości przekraczanie granicy. Jest to najdalej wysunięty na południe punkt terytorium Polski.

Współrzędne geograficzne Opołonka – 49°00’07.33″N, 22°51’34.87″E

Mapa turystyczna trasy na Opołonek z Przełęczy Użockiej na Ukrainie

Szlak na Opołonek nie jest dostępny z Polski. Możliwość dotarcia na szczyt jest tyle ze strony ukraińskiej. Zobacz jego lokalizację na mapie turystycznej oraz na mapie Google.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY