Bieszczady – atrakcje i najpiękniejsze szlaki. Ciekawe miejsca. Gdzie pojechać?

Bieszczady – pasmo górskie w Polsce w województwie podkarpackim. Jakie są atrakcje, ciekawe miejsca i najpiękniejsze szlaki? Zapraszamy do przeczytania tego wpisu. Turystów z roku na rok pojawia się coraz więcej, zwłaszcza latem, gdyż jest to perfekcyjny czas na górskie wycieczki, jak również na poznawanie wszystkich wspaniałości przyrody, atrakcji i nie tylko.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Co warto wiedzieć? Zacznę od podstawowych informacji

Są grupą dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Znajdują się one pomiędzy Przełęczą Wyszkowską i Przełęczą Łupkowską. Obszar, na którym leżą te góry, można rozdzielić na Bieszczady Zachodnie, które rozciągają się na obszarze Polski i Ukrainy i Wschodnie, znajdujące się na obszarze Ukrainy. Najwyższy szczyt na obszarze Polski to Tarnica, a na Ukrainie to Pikuj.

Klimat gór nie jest wysokogórski, lecz określa się go jako umiarkowany ciepły, przejściowy. Przeważają w nim właściwości klimatu kontynentalnego. W tym terenie pojawia się duża roczna amplituda temperatur.

Pogoda jest zwykle dość niejednolita. Lata są gorące, a zimy chłodne.

Jak dojechać? Komunikacja zbiorowa

Osoby, zwłaszcza te, które mieszkają daleko, decydują się na podróż samochodem, gdyż jest to najbardziej komfortowe. W sezonie wakacyjnym można liczyć na dobrą komunikację publiczną i prywatną (busy).

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Poznaj największe atrakcje i miejsca turystyczne w tej magicznej krainie

Turystyka jest niezwykle rozpoznawalna, pomimo tego, że tereny te przez wielu przyjmowane są za nieokiełznane góry w Polsce.

Te góry cieszą się wielką popularnością oraz są niezwykle entuzjastycznie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza tych, którzy uwielbiają dziką przyrodę oraz piesze, górskie wędrówki.

Na pytanie, co robić w Bieszczadach i co warto tam zobaczyć, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak z pewnością można wyróżnić takie obszary, które mogą stanowić najwspanialsze atrakcje turystyczne.

Bieszczadzki Park Narodowy

Park Narodowy to z pewnością wspaniałe rozwiązanie dla dużej liczby turystów oraz zwolenników dzikiej natury. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce i największym na obszarze polskich gór.

Oprócz podziwiania pięknej, niezwykłej, bardzo różnej i rzadkiej flory i fauny, można odwiedzić tam również ośrodki dydaktyczne i muzealne, takie jak Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Muzeum to ma jedną z najwspanialszych kolekcji przedstawicieli przyrodniczych w Polsce. Obok patrzenia oraz podziwiania burzliwej przyrody, wolno przypatrzeć się także cudownej i sklasyfikowanej kolekcji. W tych miejscach wolno przemieszczać się na różne sposoby: rowerem, pieszo i konno.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Atrakcje w Bieszczadach: zobacz najciekawsze szlaki turystyczne

Góry to niezaprzeczalnie jedna z najwspanialszych turystycznych atrakcji.

Jadąc zwłaszcza po raz pierwszy, zastanawiasz się, co tam warto zobaczyć. Dla nas głównym celem wyjazdu są górskie szlaki, które uważamy za jedne z najpiękniejszych w polskich górach. Większość najciekawszych szczytów mierzy ponad 1000 m n.p.m.

Najwyższe wzniesienie pasma na terenie Polski mierzy 1346 m n.p.m. i nazywa się Tarnica. Jest to szczyt zaliczany do Korony Gór Polski.

Oprócz niej głównymi wzniesieniami są: Połoniny – Wetlińska i Caryńska, Wielka Rawka, Krzemieniec, Bukowe Berdo czy Halicz. Niektóre z nich są bardzo często uczęszczane tak jak wyjście na Połoninę Wetlińską czy Tarnicę.

Są też perełki, które pokazują dzikie góry, tak jak szlak na Hyrlatą czy Chryszczatą. 

Najpiękniejszy szlak – nasz numer 1

Nasz numer 1 jeśli chodzi o szlaki. Start w Wołosatem, wyjście na Tarnicę, a dalej droga przez Rozsypaniec i Halicz. Wyjście z Wołosatego na Tarnicę to najłatwiejszy szlak na ten szczyt, który pokonaliśmy z dzieckiem

Bieszczady

Lista najciekawszych szlaków w Bieszczadach

  1. Na Tarnicę z Wołosatego
  2. Z Przełęczy Wyżniańskiej na Wielką Rawkę
  3. Z Przełęczy Wyżniej na Połoninę Wetlińską do Chatki Puchatka
  4. Z Żubraczy na Hyrlatą
  5. Z Przełęczy Wyżniańskiej na Połoninę Caryńską
  6. Z Rabe na Jaworne i Chryszczatą
  7. Ze Smereka na Fereczatą i Jasło
  8. Z Pszczelin na Bukowe Berdo
  9. Z Cisnej do wieży widokowej Jeleni Skok

Połonina Wetlińska i schronisko Chatka Puchatka

Jednną z największych atrakcji jest Połonina Wetlińska. Jest to masyw górski o paru wierzchołkach, za którego kontynuację często uznaje się górę Smerek.

Stoki masywu od strony południowo-zachodniej są pozbawione łagodności i niedługie, gwałtownie opadają na dolinę Wetlinki. Natomiast bardziej niestrome i przedłużone zbocza znajdują się od strony północno-wschodniej oraz nieostro opadają w kierunku bardziej odległej doliny Sanu.

Oprócz pięknych widoków można kontemplować tam wspaniałą roślinność, między innymi często spotykane połoniny, lasy bukowe i wiele innych, charakterystycznych dla tego miejsca gatunków.

Na górze znajduje się najwyżej położone schronisko turystyczne w tych górach – Chatka Puchatka.

przewodnik

Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie

Najbardziej atrakcyjnym punktem widokowym jest z pewnością Tarnica, czyli najwyższy szczyt pasma górskiego po polskiej stronie. Grzbiet wzniesienia charakteryzuje się tym, że jest wąski, ostry oraz ma dwa wierzchołki.

Z tego szczytu można obejrzeć piękną panoramę nie tylko najbliższej polskiej części, ale można dostrzec również, w zależności od warunków atmosferycznych między innymi Tatry, Gorgany, czy Połoninę Równą.

Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza na widać przykład pasmo górskie, znajdujące się w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich.

Tarnica

Jeziorka Duszatyńskie

Rozwianiem rozterek i zapytań o to, co odwiedzić pieszo, może być tam istnienie pięknych oraz licznych jezior, jak na przykład Jeziorka Duszatyńskie.

Są to teraz dwa, a w przeszłości trzy, jeziora osuwiskowe, które znajdują się w pobliżu wsi Duszatyn, na zachodnich zboczach Chryszczatej. Barwność i cudowność tego miejsca, zarówno pod względem wrażeń estetycznych, jak i jego przyrodniczej osobliwości, ściąga do siebie całe tłumy turystów. Może być to także genialne miejsce dla dzieci.

To miejsce może stanowić także świetny przystanek i może być dobrym argumentem do większego wytchnienia w całodziennej i z pewnością męczącej wycieczce.

Odpoczywanie w takim miejscu może być szczególnie komfortowe i bardzo dobrze wpłynąć na wszystkich uczestników wycieczki.

Wodospad Szepit

Wodospad Szepit to największy wodospad znajdujący się w Bieszczadach. Jest to bardzo ciekawa atrakcja i miejsce, które na pewno warto zobaczyć. Chociaż na miejscu można obejrzeć różne, spadki wodne, kaskady, to Szepit jest unikatem.

Mierzy 8 metrów i potrafi zrobić wrażenie. Znajduje się niedaleko spokojnej wsi Zatwarnica. Dojście do niego nie powinno sprawić nikomu problemu.

Kolejka Leśna idealna na wycieczkę z dzieckiem

Wybranie się w Bieszczady z dziećmi niewątpliwie może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Być może nie wszystkie dzieci są przygotowane na wybranie się w wysokogórskie spacery, ale można znaleźć na to rozwiązanie.

Wspaniałą oraz pasującą do dzieci przygodą może być Bieszczadzka Kolejka Leśna, która powstała w XIX wieku. Początkowo spełniała funkcje transportowe, od parudziesięciu lat wpisuje się w największe atrakcje turystyczne głównie latem.

Kolejka wąskotorowa może stanowić świetne rozwiązanie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, gdyż poza samym przewiezieniem się, można skorzystać z możliwości do podziwiania pięknych widoków za oknem.

Najmłodszych może rozentuzjazmować również mnóstwo innych atrakcji, zarówno tych wytworzonych przez naturę, związanych z działalnością człowieka, jak i tych proponowanych przez okoliczne miasta, miasteczka i wsie.

Wielka Pętla Bieszczadzka, czyli rowerem i samochodem przez góry

Miłośnikom poruszania się po tego rodzaju terenach za pomocą pojazdu może przyjść z pomocą Wielka Pętla Bieszczadzka. Jest to trasa podróżnicza, która dedykowana jest dla samochodów i rowerów.

To z pewnością świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za pieszymi przechadzkami, a mimo to chcieliby wczuć się w klimat tego niepowtarzalnego miejsca oraz podziwiać wspaniałość przyrody z perspektywy samochodu, czy roweru.

Dzięki tej pętli podziwianie gór nie jest już możliwe tylko pieszo, dzięki czemu ci, co nie chcą bądź nie mogą chodzić, nie są zupełnie wyłączeni z tych atrakcji.

Wycieczka do Źródeł Sanu – Dolina Górnego Sanu

Ciekawą wycieczką jest ta Dolina Górnego Sanu. To kilkugodzinna wędrówka blisko granicy z Ukrainą do miejsca, gdzie wypływa rzeka San. Tam można poczuć prawdziwy dziewiczy klimat.

Wieża widokowa na Jeleniowatym

W Mucznem na górze Jeleniowaty znajduje się wieża widokowa, która powstała w 2020 roku. Prowadzi do niej ścieżka turystyczna z Centrum Promocji Leśnictwa. Z ostatniego piętra wieży można zobaczyć Połoniny, Halicz, czy nawet góry na Ukrainie.

Punkt widokowy – wieża Szczerbanówka

na Przełęczy Przysłup wzniesiono niedawno kilkumetrową, drewnianą wieżę widokową, z której oglądać możemy między innymi Połoninę Wetlińską, Jasło, Hyrlatą czy Berest. Znajduje się ona przed Cisną, jadąc od strony Komańczy. Jest bardzo dobrze widoczna zza kierownicy samochodu, dlatego ciężko ją będzie przegapić.

Wejście na wieżę jest darmowe. Przy niej znajduje się obszerny parking na kilkadziesiąt samochodów. 

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do wieży widokowej Szczerbanówka: 49.210350, 22.243074.

Wieża Szczerbanówka jest kolejną drewnianą budowlą. Wcześniej podobne konstrukcje pojawiły się na Korbani oraz na Mochnaczce (Jeleni Skok). Ma ona 9 metrów wysokości oraz 3 piętra obserwacyjne. Na najwyższym znajduje się panorama z opisanymi widokami oraz luneta, dzięki której możemy z bliska obejrzeć górskie szczyty.

Co widać z wieży?

Z ostatniego piętra wieży widokowej zobaczymy: Berest, Osinę, Hon, Wysokie Berdo, Połoninę Wetlińską, Krzemienną, Smerek, Rożki, Worwosoką, Małe Jasło, Jasło, Hyrlatą oraz Berdo. Warto odwiedzić to miejsce o wschodzie słońca. Poranne godziny zapewniają widoki o niebo lepsze niż te z późniejszych godzin. W pobliżu Szczerbanówki przebiega niebieski szlak turystyczny PTTK Roztoki Górne ? Hyrlata ? Żubracze ? Wołosań.

Punkt widokowy w Bieszczadach
Punkt widokowy w Bieszczadach

Jakie atrakcje jeszcze warto poznać?

  1. Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach,
  2. Przejazd drezyną rowerową w Uhercach Mineralnych,
  3. Grób Hrabiny w Siankach,
  4. Cerkwie – Smolnik, Hoszów, Michniowiec, Byste, Czarna, Żłobek,
  5. Krzemieniec – styk granic Polski, Słowacji i Ukrainy,
  6. Jezioro Solińskie – chociaż to już nie Bieszczady, ale warto odwiedzić,
  7. Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie,
  8. Worek Bieszczadzki – podróż przez nieistniejące wsie: Bukowiec, Beniowa i Sianki,
  9. Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem,
  10. Ścieżka Dźwiniacz Górny,
  11. Torfowisko w Tarnawie.

W Bieszczadach kręcono popularny serial Wataha

Niewątpliwie interesującym faktem jest to, że na tym obszarze nakręcono niezwykle znany, polski serial Wataha, a dokładniej między innymi przy polsko-ukraińskiej granicy.

Przez tę granicę wiodą przemytnicze trasy, w szczególności broni, narkotyków i ludzi. W serialu ukazano przede wszystkim pracę funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Sceny do tego serialu nagrywane były w miejscach, które dosyć nietrudno można znaleźć na mapie i wybrać się tam. Mogą to być między innymi: Siedziba Straży Granicznej w Ustrzykach Dolnych, Zapora w Solinie, most w Huzelach, Przełęcz Bukowska i wiele, wiele innych.

Ciekawostka – w Polsce żyją niedźwiedzie, a Bieszczady są ich wielkim domem

Inną ciekawostką może być kwestia, że stanowią one niezaprzeczalny azyl dla niedźwiedzia brunatnego. Podkarpacie jest miejscem, w którym populacja tego gatunku jest najliczniejsza.

Niedźwiedzie w Polsce występują bardzo często, a Bieszczady są jednym z jego najliczniejszych zbiorowisk. Wokół niedźwiedzi krąży mnóstwo rozbieżności, głównie z powodu tego, że mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Tak jak wszystkie nieudomowione zwierzęta, niedźwiedzie nie są skłonne atakować ludzi za dnia i bez powodu. 

Przebywając na obszarach, w których takie zwierzęta występują, zaleca się spacerowanie po nich za dnia, brak nadmiernego hałasowania, a w przypadku spotkania jakiegoś zwierzęcia, zachowanie opanowania.

Oczywiście lepiej też nie kusić losu i nie karmić takich zwierząt ani się do nich nazbyt nie przybliżać.

Główne miasta w Bieszczadach i zabytki kulturowe

Najważniejszym oraz największym miastem tego obszaru jest Sanok. Z pewnością wiele do zobaczenia oraz zapoznania się będą dostrzegali tu miłośnicy historii, kultury i dawnej architektury. To z pewnością świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy oprócz pieszych spacerów w góry, cenią sobie spotkanie z kulturą i historią danego miejsca. W tym mieście na pewno nie zabraknie tego typu atrakcji.

Lesko

Swoistymi drzwiami do Bieszczad można nazwać miasteczko Lesko, które jest słynne zwłaszcza ze sportów wodnych. W samym mieście można zobaczyć też oczywiście dużo zabytków, głównie tych pochodzących z XVI i XVII wieku.

W pobliżu tego miasta, jak również miejscowości Solina, znajduje się również cieszące się zainteresowaniem turystów Jezioro Solińskie, czy też Zalew Soliński. Zagospodarowanie hydroenergetycznej rzeki San przeprowadzono poprzez budowę zapory wodnej w 1921 roku.

Haczów

Z wielką chęcią zwiedzaną bieszczadzką miejscowością jest też Haczów, słynący głównie z pięknej oraz zabytkowej drewnianej świątyni. Liczące wiele lat zabytki kultury to dla wielu niemniej istotny kwestia wycieczki w nieznane miejsce.

Wiele takich zabytków można znaleźć w okolicznych miastach, miasteczkach i wsiach. Najpopularniejszymi miejscowościami w Bieszczadach Wysokich są Wetlina, Cisna, Smerek i Ustrzyki Górne.

Noclegi w Bieszczadach

Z pewnością istotną kwestią wyjazdu jest nocowanie. Gdzie nocować w Bieszczadach? To nierzadkie pytania turystów przybywających w te strony.

Dobrym rozwiązaniem na nocleg może być na przykład Wetlina, Cisna lub Smerek, czyli wsie położona w pobliżu najpopularniejszych szczytów i szlaków. Mogą one zaoferować dobrej jakości noclegi w dobrych cenach.

Nocleg można odszukać także w miejscowości Ustrzyki Dolne czy Arłamów, zlokalizowanej na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Miejscowość, granicząca od wschodu z Ukrainą, ulokowana na terenie gór Sanocko-Turczańskich w Karpatach Wschodnich, może być również właściwym miejscem na zatrzymanie się i krótki pobyt na tym obszarze. Istotną kwestią organizacyjną jest z pewnością dojazd.

Połonina Wetlińska

Czy warto tam pojechać? Przyroda i wędrówki przyciągają

Wyjazd na pewno może być bardzo udany oraz owocny. Cała wyprawa na pewno przesycona będzie westchnieniami nad pięknem natury oraz tym, w jaki sposób nieokiełznana natura może działać na człowieka.

Bieszczady, które są coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane jako cel podróży. Między innymi za sprawą popularnego polskiego serialu, czy też słynnych powiedzonek, z pewnością mogą stanowić świetny wybór dla każdego, a zwłaszcza miłośnika dzikości, piękna przyrody oraz nietkniętych przez ludzką rękę ogromnych terenów.

Zwierzęta w Bieszczadach

Flora oraz fauna jest bardzo bogata w rozmaite gatunki, także takie, które nie występują w innych częściach Polski. Wśród bardzo bogatej roślinności tego obszaru wolno doszukać się mnóstwa rodzajów flory naczyniowych, czy też mchów oraz porostów, a także wielu odmiennych.

Pierwotne lasy bukowe, które są bardzo poprawnie ocalone, stanowią korzystne możliwości dla wielu rodzajów zwierząt. To między innymi stworzenia, które preferują ciepło, jak na przykład wąż Eskulapa.

Pojawiają się tam także żubry, niedźwiedzie, wilki, żbiki, rysie, jelenie karpackie, orły przednie, bociany czarne, czy też koniki polskie.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Skąd wzięła się nazwa Bieszczady?

Nazwa tych gór ma za sobą interesującą historię. Jej znaczenie może być przypisywane wielu różnym powodom, a zwłaszcza tym, które są zakotwiczone w odległej historii.

Beskid i Bieszczad to wyrazy, które od stuleci były używane do określania tego, co oddziela Polskę i Ruś od Węgier. Pochodzenie tych słów jest kwestią sporną oraz niejednoznaczną. Ich pochodzenie przypisuje się od czasu do czasu trackim wyrażeniom ludu Bessów. Alternatywną opcją, którą zaproponował K. Dąbrowski, jest połączenie wyrazu z bałkańskim nazewnictwem. Jest to więc wyrażenie bjeska albo bjeske, które może oznaczać łąkę, halę górską lub pastwisko.

Odrębną możliwość zaproponował J. M. Rozwadowski, który pochodzenia tego wyrazu upatruje w gwarach języków germańskich. W tym ujęciu wyrazy te mogą oznaczać literalnie oraz pochodzić od sensu przedział lub rozdział wód. Nazwa ta pojawia się od 1269 roku w dokumentach węgierskich w celu nadania nazewnictwa górskiego pasma, a brzmi ona konkretnie Beschad alpes Poloniae. Dopuszczalne są obie formy dopełniacza, zarówno Bieszczad, jak i Bieszczadów.

Niezaprzeczalnie interesującymi faktami na temat Bieszczadów są archeologiczne ślady pierwotnego osadnictwa oraz pierwszego działania ludzi na tym miejscu. Najdawniejsze pochodzą z epoki neolitu. Później, z okresu brązu, znaleziono różne przedmioty codziennego użycia z obszarów Olszanicy, Leska i Stefkowej. Przynależą do nich między innymi przedmioty bardziej użytkowe: groty strzał, czy też związane z tamtą tradycją kulturową przedmioty biżuteryjne. Ślady jednej z pierwszych obecności/pojawienia się człowieka występują się też w Rajskiem, jak również w dolinie Sanu. Można tam doszukać się śladów kultury łużyckiej i celtyckiej.

Bieszczady to góry wyjątkowe

To góry wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Zachęcają do przyjazdu, zwłaszcza swoją interesującą rzeźbą obszaru, niezwykle mnogą roślinnością, jak i występowaniem dużej liczby zwierząt. Są tam piękne szlaki turystyczne, Połoniny, trasy rowerowe, drewniane cerkwie i dziewicze krajobrazy. To obszar kojarzy się z dobrymi okazjami do tego, aby zaplanować sobie samodzielny wyjazd w góry. W tak wspaniałych okolicznościach przyrody można cieszyć się i korzystać z chwili do tego, aby pośród wysokich gór i dzikiej natury móc spojrzeć na siebie i na świat z nieco odmiennej perspektywy i ze znaczniejszym dystansem.

Obecność osoby w tak ogromnej, nieprzekształconej przez ludzi przestrzeni daje do tego z pewnością dobrą sposobność. To bez wątpienia także wspaniały obszar do wybrania się na wyjazd ze znajomymi, przyjaciółmi, czy z rodziną i dziećmi. Niezależnie od tego, kiedy i z kim wybieramy się w to miejsce, czeka tam na nas cała masa atrakcji. Zwłaszcza tych wytworzonych przez przyrodę, jak również inne wytwory kultury, jak na przykład zabytki w okolicznych miastach, miejscowościach i wsiach.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to