Bieszczady - co warto zobaczyć
Bieszczady,  Podkarpackie

Bieszczady – gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

 • Bieszczady to pasmo górskie w województwie podkarpackim,
 • Część z nich należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
 • Poznaj największe atrakcje turystyczne w Bieszczadach,
 • Zobacz najciekawsze bieszczadzkie szlaki.

Rzucam wszystko i jadę w Bieszczady – to jedno z popularnych dzisiaj stwierdzeń, które można spotkać, zwłaszcza w rozmaitych częściach Internetu. Posiada humorystyczny oraz zabawny styl, ale wiele może powiedzieć też o polskich górskich krainach, które jednak nie są szczególnie rozpoznawalnymi górami w Polsce, gdyż wydaje się, że są nimi Tatry. Turystów z roku na rok pojawia się coraz więcej, zwłaszcza latem, gdyż jest to perfekcyjny czas na górskie wycieczki, jak również na poznawanie wszystkich wspaniałości przyrody, atrakcji i nie tylko.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Bieszczady to góry wyjątkowe

Bieszczady to góry wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, które zachęcają do przyjazdu, zwłaszcza swoją interesującą rzeźbą obszaru, niezwykle mnogą roślinnością, jak i występowaniem dużej liczby zwierząt. To obszar kojarzy się z dobrymi okazjami do tego, aby zaplanować sobie samodzielny wyjazd w góry. W tak wspaniałych okolicznościach przyrody można cieszyć się i korzystać z chwili do tego, aby pośród wysokich gór i dzikiej natury móc spojrzeć na siebie i na świat z nieco odmiennej perspektywy i ze znaczniejszym dystansem.

Obecność osoby w tak ogromnej, nieprzekształconej przez ludzi przestrzeni daje do tego z pewnością dobrą sposobność. To bez wątpienia także wspaniały obszar do wybrania się na wyjazd ze znajomymi, przyjaciółmi, czy z rodziną i dziećmi. Niezależnie od tego, kiedy i z kim wybieramy się w to miejsce, czeka tam na nas cała masa atrakcji, zwłaszcza tych wytworzonych przez przyrodę, jak również inne wytwory kultury, jak na przykład zabytki w okolicznych miastach, miejscowościach i wsiach.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Co warto wiedzieć o Bieszczadach? Zacznę od podstawowych informacji

Bieszczady są grupą dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Znajdują się one pomiędzy Przełęczą Wyszkowską i Przełęczą Łupkowską. Obszar, na którym leżą Bieszczady, można rozdzielić na Bieszczady Zachodnie, które rozciągają się na obszarze Polski i Ukrainy i Bieszczady Wschodnie, znajdujące się na obszarze Ukrainy. Najwyższy szczyt Bieszczadów na obszarze Polski to Tarnica, a na Ukrainie to Pikuj.

Klimat Bieszczad nie jest wysokogórski, lecz określa się go jako umiarkowany ciepły, przejściowy. Przeważają w nim właściwości klimatu kontynentalnego. W tym terenie pojawia się duża roczna amplituda temperatur. Pogoda w Bieszczadach jest zwykle dość niejednolita. Lata są gorące, a zimy chłodne.

Zwierzęta w Bieszczadach

Flora oraz fauna Bieszczad jest bardzo bogata w rozmaite gatunki, także takie, które nie występują w innych częściach Polski. Wśród bardzo bogatej roślinności tego obszaru wolno doszukać się mnóstwa rodzajów flory naczyniowych, czy też mchów oraz porostów, a także wielu odmiennych. Pierwotne lasy bukowe, które są bardzo poprawnie ocalone, stanowią korzystne możliwości dla wielu rodzajów zwierząt. To między innymi stworzenia, które preferują ciepło, jak na przykład wąż Eskulapa. Pojawiają się tam także żubry, niedźwiedzie, wilki, żbiki, rysie, jelenie karpackie, orły przednie, bociany czarne, czy też koniki polskie.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Skąd wzięła się nazwa Bieszczady?

Nazwa tych gór ma za sobą interesującą historię, a jej znaczenie może być przypisywane wielu różnym powodom, a zwłaszcza tym, które są zakotwiczone w odległej historii. Beskid i Bieszczad to wyrazy, które od stuleci były używane do określania tego, co oddziela Polskę i Ruś od Węgier. Pochodzenie tych słów jest kwestią sporną oraz niejednoznaczną. Ich pochodzenie przypisuje się od czasu do czasu trackim wyrażeniom ludu Bessów.

Alternatywną opcją, którą zaproponował K. Dąbrowski, jest połączenie wyrazu z bałkańskim nazewnictwem. Jest to więc wyrażenie bjeska albo bjeske, które może oznaczać łąkę, halę górską lub pastwisko. Odrębną możliwość zaproponował J. M. Rozwadowski, który pochodzenia tego wyrazu upatruje w gwarach języków germańskich. W tym ujęciu wyrazy te mogą oznaczać literalnie oraz pochodzić od sensu przedział lub rozdział wód. Nazwa ta pojawia się od 1269 roku w dokumentach węgierskich w celu nadania nazewnictwa górskiego pasma, a brzmi ona konkretnie Beschad alpes Poloniae. Dopuszczalne są obie formy dopełniacza, zarówno Bieszczad, jak i Bieszczadów.

Niezaprzeczalnie interesującymi faktami na temat Bieszczadów są archeologiczne ślady pierwotnego osadnictwa oraz pierwszego działania ludzi na tym miejscu. Najdawniejsze pochodzą z epoki neolitu. Później, z okresu brązu, znaleziono różne przedmioty codziennego użycia z obszarów Olszanicy, Leska i Stefkowej. Przynależą do nich między innymi przedmioty bardziej użytkowe: groty strzał, czy też związane z tamtą tradycją kulturową przedmioty biżuteryjne. Ślady jednej z pierwszych obecności/pojawienia się człowieka występują się też w Rajskiem, jak również w dolinie Sanu. Można tam doszukać się śladów kultury łużyckiej i celtyckiej.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Jak dojechać w Bieszczady?

Osoby, zwłaszcza te, które mieszkają daleko, decydują się na podróż samochodem, gdyż jest to najbardziej komfortowe. W sezonie wakacyjnym można liczyć na dobrą komunikację publiczą i prywatną (busy), co może być spowodowane tym, że turystyka jest tam ważnym źródłem dochodu wielu ludzi zamieszkujących te tereny. Można więc liczyć na dobry dojazd, na przykład autobusami, do niemal każdej większej atrakcji na tym miejscu.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Poznaj największe atrakcje w tej magicznej krainie

Turystyka w Bieszczadach jest niezwykle rozpoznawalna, pomimo tego, że tereny te przez wielu przyjmowane są za nieokiełznane góry w Polsce. Bieszczady cieszą się wielką popularnością oraz są niezwykle entuzjastycznie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza tych, którzy uwielbiają dziką przyrodę oraz piesze, górskie wędrówki. Na pytanie, co robić w Bieszczadach i co warto zobaczyć w Bieszczadach, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak z pewnością można wyróżnić takie obszary, które mogą stanowić najwspanialsze atrakcje turystyczne w Bieszczadach.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy to z pewnością wspaniałe rozwiązanie dla dużej liczby turystów oraz zwolenników dzikiej natury. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce i największym na obszarze polskich gór.

Oprócz podziwiania pięknej, niezwykłej, bardzo różnej i rzadkiej flory i fauny, można odwiedzić tam również ośrodki dydaktyczne i muzealne, takie jak Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Muzeum to ma jedną z najwspanialszych kolekcji przedstawicieli przyrodniczych w Polsce. Obok patrzenia oraz podziwiania burzliwej przyrody, wolno przypatrzeć się także cudownej i sklasyfikowanej kolekcji. W tych miejscach wolno przemieszczać się na różne sposoby: rowerem, pieszo i konno.

Bieszczady - gdzie pojechać? Co zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki

Latem w Bieszczadach najpopularniejsze są góry. Zobacz najciekawsze szlaki turystyczne

Góry w Bieszczadach to niezaprzeczalnie jedna z najwspanialszych turystycznych atrakcji. Rozrywki te mogą dostarczać odpowiedzi zwłaszcza na pytanie, gdzie pojechać w Bieszczady latem.

Jadąc zwłaszcza po raz pierwszy, zastanawiasz się, co tam warto zobaczyć. Dla nas głównym celem wyjazdu w Bieszczady są górskie szlaki, które uważamy za jedne z najpiękniejszych w polskich górach. Większość najciekawszych szczytów mierzy ponad 1000 m n.p.m., a najwyższe wzniesienie pasma na terenie Polski mierzy 1346 m n.p.m. i nazywa się Tarnica. Jest to szczyt zaliczany do Korony Gór Polski.

Oprócz niej głównymi wzniesieniami są: Połoniny – Wetlińska i Caryńska, Wielka Rawka, Krzemieniec, Bukowe Berdo czy Halicz. Niektóre z nich są bardzo często uczęszczane tak jak wyjście na Połoninę Wetlińską czy Tarnicę. Są też perełki, które pokazują dzikie Bieszczady tak jak szlak na Hyrlatą czy Chryszczatą. 

Nasz numer 1 jeśli chodzi o szlaki w Bieszczadach. Start w Wołosatem, wyjście na Tarnicę, a dalej droga przez Rozsypaniec i Halicz. Wyjście z Wołosatego na Tarnicę to najłatwiejszy szlak na ten szczyt, który pokonaliśmy z dzieckiem

Lista najciekawszych szlaków w Bieszczadach

 1. Na Tarnicę z Wołosatego (zobacz opis szlaku na Tarnicę),
 2. Z Przełęczy Wyżniańskiej na Wielką Rawkę (zobacz opis szlaku na Wielką Rawkę),
 3. Z Przełęczy Wyżniej na Połoninę Wetlińską do Chatki Puchatka (zobacz opis szlaku na Połoninę Wetlinśką),
 4. Z Żubraczy na Hyrlatą (zobacz opis szlaku na Hyrlatą),
 5. Z Przełęczy Wyżniańskiej na Połoninę Caryńską (zobacz opis szlaku na Połoninę Caryńską),
 6. Z Rabe na Jaworne i Chryszczatą (zobacz opis szlaku na Chryszczatą),
 7. Ze Smereka na Fereczatą i Jasło (zobacz opis szlaku na Jasło),
 8. Z Pszczelin na Bukowe Berdo (zobacz opis szlaku na Bukowe Berdo),

Połonina Wetlińska i schronisko Chatka Puchatka

Jednym z najchętniej nawiedzanych obszarów w Bieszczadach jest Połonina Wetlińska. Jest to masyw górski o paru wierzchołkach, za którego kontynuację często uznaje się górę Smerek. Stoki masywu od strony południowo-zachodniej są pozbawione łagodności i niedługie, gwałtownie opadają na dolinę Wetlinki, natomiast bardziej niestrome i przedłużone zbocza znajdują się od strony północno-wschodniej oraz nieostro opadają w kierunku bardziej odległej doliny Sanu.

Oprócz pięknych widoków można kontemplować tam wspaniałą roślinność, między innymi często spotykane bieszczadzkie połoniny, lasy bukowe i wiele innych, charakterystycznych dla tego miejsca gatunków. Na górze znajduje się najwyżej położone schronisko turystyczne w Bieszczadach – Chatka Puchatka.

Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie

Najbardziej atrakcyjnym punktem widokowym w polskich Bieszczadach jest z pewnością Tarnica, czyli najwyższy szczyt Bieszczadów. Grzbiet wzniesienia charakteryzuje się tym, że jest wąski, ostry oraz ma dwa wierzchołki. Z tego szczytu można obejrzeć piękną panoramę nie tylko najbliższej polskiej części Bieszczad, ale można dostrzec również, w zależności od warunków atmosferycznych między innymi Tatry, Gorgany, czy Połoninę Równą, a przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza na przykład pasmo górskie, znajdujące się w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich.

Jeziorka Duszatyńskie

Rozwianiem rozterek i zapytań o to, co odwiedzić pieszo, może być tam istnienie pięknych oraz licznych jezior, jak na przykład Jeziorka Duszatyńskie. Są to teraz dwa, a w przeszłości trzy, jeziora osuwiskowe, które znajdują się w pobliżu wsi Duszatyn, na zachodnich zboczach Chryszczatej. Z pewnością wolno uznać je za niezwykle ważne atrakcje turystyczne w Bieszczadach.

Barwność i cudowność tego miejsca, zarówno pod względem wrażeń estetycznych, jak i jego przyrodniczej osobliwości, ściąga do siebie całe tłumy turystów. Może być to także genialne miejsce dla dzieci. To miejsce może stanowić także świetny przystanek i może być dobrym argumentem do większego wytchnienia w całodziennej i z pewnością męczącej wycieczce. Odpoczywanie w takim miejscu może być szczególnie komfortowe i bardzo dobrze wpłynąć na wszystkich uczestników wycieczki.

Wodospad Szepit – największy w Bieszczadach

Wodospad Szepit to największy wodospad znajdujący się w Bieszczadach. Jest to bardzo ciekawa atrakcja i miejsce, które na pewno warto zobaczyć. Chociaż na miejscu można obejrzeć różne, spadki wodne, kaskady, to Szepit jest unikatem. Mierzy 8 metrów i potrafi zrobić wrażenie. Znajduje się niedaleko spokojnej wsi Zatwarnica. Dojście do niego nie powinno sprawić nikomu problemu. Zobacz więcej informacji o Wodospadzie Szepit na Hylatym.

Bieszczadzka Kolejka Leśna idealna na wycieczkę z dzieckiem

Wybranie się w Bieszczady z dziećmi niewątpliwie może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Być może nie wszystkie dzieci są przygotowane na wybranie się w wysokogórskie spacery, ale można znaleźć na to rozwiązanie. Wspaniałą oraz pasującą do dzieci przygodą może być kolejka bieszczadzka. Bieszczadzka Kolejka Leśna, która powstała w XIX wieku i początkowo spełniała funkcje transportowe, od parudziesięciu lat wpisuje się w największe atrakcje turystyczne w Bieszczadach, głównie latem.

Kolejka wąskotorowa Bieszczady może stanowić świetne rozwiązanie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, gdyż poza samym przewiezieniem się, można skorzystać z możliwości do podziwiania pięknych widoków za oknem. Najmłodszych może rozentuzjazmować również mnóstwo innych atrakcji, zarówno tych wytworzonych przez naturę, związanych z działalnością człowieka, jak i tych proponowanych przez okoliczne miasta, miasteczka i wsie. Sprawdź rozkład jazdy.

Wielka Pętla Bieszczadzka, czyli rowerem i samochodem przez Bieszczady

Miłośnikom poruszania się po tego rodzaju terenach za pomocą pojazdu może przyjść z pomocą Wielka Pętla Bieszczadzka. Jest to trasa podróżnicza, która dedykowana jest dla samochodów i rowerów. To z pewnością świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za pieszymi przechadzkami, a mimo to chcieliby wczuć się w klimat tego niepowtarzalnego miejsca oraz podziwiać wspaniałość przyrody z perspektywy samochodu, czy roweru. Dzięki tej pętli podziwianie gór nie jest już możliwe tylko pieszo, dzięki czemu ci, co nie chcą bądź nie mogą chodzić, nie są zupełnie wyłączeni z tych atrakcji.

Wieża widokowa na Jeleniowatym

W Mucznem na górze Jeleniowaty znajduje się wieża widokowa, która powstała w 2020 roku. Prowadzi do niej ścieżka turystyczna z Centrum Promocji Leśnictwa. Z ostatniego piętra wieży można zobaczyć Połoniny, Halicz, czy nawet góry na Ukrainie. Zobacz opis szlaku do wieży widokowej w Mucznem.

Jakie atrakcje jeszcze warto poznać?

 1. Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach,
 2. Przejazd drezyną rowerową w Uhercach Mineralnych – szczegóły tutaj.
 3. Grób Hrabiny w Siankach,
 4. Źródła Sanu – najdziksze tereny Bieszczadów,
 5. Cerkwie – Smolnik, Hoszów, Michniowiec, Byste, Czarna, Żłobek,
 6. Krzemieniec – styk granic Polski, Słowacji i Ukrainy,
 7. Jezioro Solińskie – chociaż to już nie Bieszczady, ale warto odwiedzić,
 8. Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie,
 9. Worek Bieszczadzki – podróż przez nieistniejące wsie: Bukowiec, Beniowa i Sianki,
 10. Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem,
 11. Torfowisko w Tarnawie – zobacz więcej informacji o torfowisku w Tarnawie.

W Bieszczadach kręcono popularny serial Wataha

Niewątpliwie interesującym faktem na temat Bieszczadów jest to, że na tym obszarze nakręcono niezwykle znany, polski serial Wataha, a dokładniej między innymi przy polsko-ukraińskiej granicy. Przez tę granicę wiodą przemytnicze szlaki, w szczególności broni, narkotyków i ludzi. W serialu ukazano przede wszystkim pracę funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Sceny do tego serialu nagrywane były w miejscach, które dosyć nietrudno można znaleźć na mapie i wybrać się tam. Mogą to być między innymi: Siedziba Straży Granicznej w Ustrzykach Dolnych, Zapora w Solinie, most w Huzelach, Przełęcz Bukowska i wiele, wiele innych.

Ciekawostka – w Polsce żyją niedźwiedzie, a Bieszczady są ich wielkim domem

Inną ciekawostką o Bieszczadach może być kwestia, że stanowią one niezaprzeczalny azyl dla niedźwiedzia brunatnego. Podkarpacie jest miejscem, w którym populacja tego gatunku jest najliczniejsza. Niedźwiedzie w Polsce występują bardzo często, a Bieszczady są jednym z jego najliczniejszych zbiorowisk. Wokół niedźwiedzi krąży mnóstwo rozbieżności, głównie z powodu tego, że mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Tak jak wszystkie nieudomowione zwierzęta, niedźwiedzie nie są skłonne atakować ludzi za dnia i bez powodu. Przebywając na obszarach, w których takie zwierzęta występują, zaleca się spacerowanie po nich za dnia, brak nadmiernego hałasowania, a w przypadku spotkania jakiegoś zwierzęcia, zachowanie opanowania. Oczywiście lepiej też nie kusić losu i nie karmić takich zwierząt ani się do nich nazbyt nie przybliżać.

Główne miasta w Bieszczadach i zabytki kulturowe

Najważniejszym oraz największym miastem tego obszaru jest Sanok. Z pewnością wiele do zobaczenia oraz zapoznania się będą dostrzegali tu miłośnicy historii, kultury i dawnej architektury. To z pewnością świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy oprócz pieszych spacerów w góry, cenią sobie spotkanie z kulturą i historią danego miejsca. W tym mieście na pewno nie zabraknie tego typu atrakcji.

Swoistymi drzwiami do Bieszczad można nazwać miasteczko Lesko, które jest słynne zwłaszcza ze sportów wodnych. W samym mieście można zobaczyć też oczywiście dużo zabytków, głównie tych pochodzących z XVI i XVII wieku. W pobliżu tego miasta, jak również miejscowości Solina, znajduje się również cieszące się zainteresowaniem turystów Jezioro Solińskie, czy też Zalew Soliński. Zagospodarowanie hydroenergetycznej rzeki San przeprowadzono poprzez budowę zapory wodnej w 1921 roku.

Z wielką chęcią zwiedzaną bieszczadzką miejscowością jest też Haczów, słynący głównie z pięknej oraz zabytkowej drewnianej świątyni. Liczące wiele lat zabytki kultury to dla wielu niemniej istotny kwestia wycieczki w nieznane miejsce. Wiele takich zabytków można znaleźć w okolicznych miastach, miasteczkach i wsiach. Najpopularniejszymi miejscowościami w Bieszczadach Wysokich są Wetlina, Cisna, Smerek i Ustrzyki Górne.

Noclegi w Bieszczadach

Z pewnością istotną kwestią wyjazdu w Bieszczady jest nocowanie. Gdzie nocować w Bieszczadach? To nierzadkie pytania turystów przybywających w te strony. Dobrym rozwiązaniem na nocleg może być na przykład Wetlina, Cisna lub Smerek, czyli wsie położona w pobliżu najpopularniejszych szczytów i szlaków. Mogą one zaoferować dobrej jakości noclegi w dobrych cenach.

Nocleg można odszukać także w miejscowości Ustrzyki Dolne czy Arłamów, zlokalizowanej na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Miejscowość, granicząca od wschodu z Ukrainą, ulokowana na terenie gór Sanocko-Turczańskich w Karpatach Wschodnich, może być również właściwym miejscem na zatrzymanie się i krótki pobyt na tym obszarze. Istotną kwestią organizacyjną jest z pewnością dojazd.

Połonina Wetlińska

Wyjazd w Bieszczady na pewno może być bardzo udany oraz owocny. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w samotną, pełną przemyśleń podróż, czy też organizujemy tam wesołe oraz niezobowiązujące wycieczki ze znajomymi, z przyjaciółmi, czy z rodziną, a może długie piesze wędrówki oraz poważne i ambitne zdobywanie najwyższych szczytów tych gór, z pewnością można znaleźć tam dużą ilość atrakcji turystycznych, dopasowanych dla siebie.

Cała wyprawa na pewno przesycona będzie westchnieniami nad pięknem natury oraz tym, w jaki sposób nieokiełznana natura może działać na człowieka. Bieszczady, które są coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane jako cel podróży, między innymi za sprawą popularnego polskiego serialu, czy też słynnych powiedzonek, z pewnością mogą stanowić świetny wybór dla każdego, a zwłaszcza miłośnika dzikości, piękna przyrody oraz nietkniętych przez ludzką rękę ogromnych terenów.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

9 komentarzy

 • Beata

  Przepiękne zdjęcia! Bieszczady to niesamowite bogactwo turystyczne… aż dziwne, że do tej pory jeszcze nie miałam okazji ich odwiedzić. Jest postanowienie i cel na ten rok 🙂

  • Mateusz Grzegorzek

   Polecamy Bieszczady. 🙂 I to nie tylko te Wysokie z Połoninami tylko te mniej znane. Można odkryć wiele niesamowitych rzeczy.

 • Łukasz

  Bardzo ciekawy wpis, dzięki! Dał nam dużo inspiracji :).

  Ale z tymi niedźwiedziami to trochę popłynęliście – skąd info, że w Polsce jest największa populacja w Europie? (w Bieszczadach jest największa w Polsce – może o to chodziło?). A i z tym zachowaniem ciszy – AFAIK rozmawianie, śpiewanie, gwizdanie jest jednym ze sposobów na skuteczne uniknięcię misiów, jako że to dla nich znak, że zbliża się zły człowiek i trzeba się usunąć z drogi ;).

  Pozdrawiam,
  Łukasz

 • Dorota

  Ostatnio będąc w Bieszczadach na połoninie Wetlińskiej spotkałam lisa! A na szlaku na połoninę Caryńską – salamandrę plamistą. Piękne miejsca na naszej górskiej mapie Polski. Chociaż coraz bardziej zatłoczone, to nadal można tam poczuć bardzo bliski kontakt z naturą. Dzięki za ten świetny przewodnik 🙂

 • Tytus

  Tarnica i Wetlina to najpopularniejsze szlaki, dlatego tam trzeba się liczyć ze sporą liczbą turystów. Lepiej wybrać kameralne ścieżki, które najlepiej oddają ducha Bieszczadów.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.