Dolnośląskie,  Karkonosze

Karpacz i Karkonosze – atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Co warto zobaczyć w Karpaczu i okolicy? Karpacz to przede wszystkim góry! Karpacz to bardzo popularne miejsce z atrakcjami wśród turystów z całej Polski znajdujące się w Karkonoszach. Jest to pasmo górskie w Sudetach zlokalizowane na terenie Polski i Czech, ciągnące się od Przełęczy Lubawskiej na wschodzie do Przełęczy Szklarskiej na zachodzie.

Karpacz leży w Karkonoszach, które zajmują powierzchnię około 650 km2, z czego do Polski należy tylko 185. Są to najwyższe czeskie góry, a Śnieżka jest ich narodowym szczytem. Dokładnie położone są w Sudetach Zachodnich i graniczą z Kotliną Jeleniogórską, Rudawami Janowickimi, Bramą Lubawską, Górami Kruczymi, Podgórzem Karkonoskim i Górami Izerskimi. 

Co znajdziesz we wpisie?

  1. Mapę atrakcji Karpacza i Karkonoszy,
  2. Listę atrakcji w Karpaczu,
  3. Listę atrakcji w okolicy Karpacza,
  4. Wiele linków prowadzących do tekstów z naszego bloga dotyczących Karpacza i Karkonoszy.

Karkonosze – pasmo górskie w Polsce

Karkonosze to oprócz Tatr i Bieszczadów najpopularniejsze pasmo górskie w Polsce, w każdym roku odwiedzane przez rzeszę turystów. Ruch turystyczny od jakichś dwóch lat rozłożył się w miarę równomiernie pomiędzy wszystkie miesiące, nie licząc okresu wakacji i ferii szkolnych, gdzie jest on wtedy wzmożony i to nieważne czy nisko w podgórskich miejscowościach, czy wyżej na górskich szlakach. W 2016 roku po Karkonoszach wędrowało prawie 2,5 mln turystów. Góry uzależniają i ludzie się o tym przekonują, dlatego w piękne miejsca powracają.

Zwiedzanie atrakcji w Karpaczu

Nasze przygody z Karpaczem w Karkonoszach

W Karkonoszach i Karpaczu byliśmy kilka razy i nie ograniczaliśmy się tylko do ich najwyższego szczytu, czyli Śnieżki. Oprócz niej odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, które będziemy w tym wpisie chcieli Ci polecić. Będą one związane głównie z górami, ale to nie znaczy, że całkowicie opuścimy miasteczka usytuowane na początku górskich szlaków turystycznych. Będąc tam na urlopie, bo tak można nazwać każdy nasz wyjazd na Dolny Śląsk przeżyliśmy chyba każde warunki.

Byliśmy w Karpaczu, gdy był śnieg, na wiosnę, w lecie i na jesieni. Śnieg utrzymywał się jeszcze w marcu, także udało się sprawdzić zimowe warunki, maszerując ze Śnieżki do Schroniska Odrodzenie. Ciężko powiedzieć, która pora roku jest najpiękniejsza dla turysty. Jakoś nie zwracamy na to uwagi, planując wyjazdy. Najważniejsze, by przekonać się o tym samemu. Sprawdź poniżej, co warto zobaczyć w Karpaczu i już dziś zaplanuj zwiedzanie atrakcji.

Kościół w Karpaczu

Mapa atrakcji turystycznych Karpacza i miejsc, które warto zobaczyć

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy atrakcje w Karpaczu oraz w Karkonoszach, które odwiedziliśmy i są według nas warte zobaczenia. Większość z nich znajduje się blisko centrum miasta, jednak są takie, które trzeba odwiedzić, jadąc do Szklarskiej Poręby (zobacz ciekawe miejsca w Szklarskiej Porębie).

Zabytkowe centrum Karpacza, czyli ulica Konstytucji 3-ego Maja

To właśnie na ulicy Konstytucji 3-ego Maja skupia się największy ruch turystyczny w mieście. To z tego miejsca turyści ruszają na odkrywanie atrakcji Karpacza. Są tam liczne restauracji, kawiarnie, noclegi, Skwer Śladów Zdobywców, Lipa Sądowa, informacja turystyczna, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy kościół Nawiedzenia NMP w Karpaczu. Współrzędne atrakcji: 50.775347, 15.756176.

Centrum Karpacza
Karpacz - centrum

Zapora na Łomnicy w Karpaczu

Bardzo ciekawie wygląda od dołu. Jeszcze ciekawiej prezentuje się od góry. I widoki też z niej są bardzo interesujące. Zaporę na Łomnicy można uznać za jedną z atrakcji w Karpaczu. Od centrum dochodzi się już w ciągu 10 minut, dlatego jest to ciekawa propozycja na krótki spacer. Dojście nie stanowi problemu, ponieważ można tam dotrzeć od ulicy Rybackiej oraz parku przy zaporze. Już z daleka będzie słychać szum spadającej wody. Współrzędne atrakcji: 50.776860, 15.744802.

Świątynia Wang to główna atrakcja turystyczna Karpacza

Perełka Karkonoszy i samego Karpacza – Świątynia Wang, to zabytek architektury nordyckiej, który co roku przyciąga coraz więcej turystów. Już można określić ich liczbę, jest to blisko 100 tysięcy osób. Drewniana budowla zachwyca swoim wnętrzem, w której znajdują się piękne rzeźby i elementy łączone także ze sztuką romańską. Zadziwiającą ciekawostką jest to, że w konstrukcji zamiast gwoździ wykorzystano złącza ciesielskie.

Kilka razy zostały wykonywane prace, gdzie w XIX wieku dobudowano kamienną wieżę z dzwonem, a w drugiej połowie XX wieku odmalowano drewniane elementy. Odwiedzając to magiczne miejsce, będziemy mogli zakupić pamiątkę, zrobić sobie zdjęcie z Duchem Gór, ale także uczestniczyć we Mszy Świętej. Wiele osób odwiedza także cmentarz, na którym spoczywa wiele znanych osobistości. Świątynia Wang to jedno z miejsc, które warto zobaczyć podczas zwiedzania Karpacza. Zobacz wszystkie najważniejsze informacje o Świątyni Wang.

Karpacz - atrakcja Świątynia Wang

Karpacz i jego punkty widokowe: Krucze Skałe, Pohulanka i Karpatka

Karpacz słynie z trzech głównych punktów widokowych, patrząc głównie na teren centrum miasta. Są to: Krucze Skały, Pohulanka oraz Karpatka. Najbardziej popularnym jest ten ostatni i też z niego rozciągają się najpiękniejsze widoki na główny szczyt w Kakonoszach, czyli Śnieżkę. Warto się na nie wybrać i zobaczyć Karpacz z innej perspektywy. Poniżej lokalizacja tych miejsc w Karpaczu. Na każdym z nich znajduje się tablica z oznaczonymi widokami.

  1. Krucze Skały – to świetny punkt widokowy na miasto. Na miejsce można dojść od ulicy Obrońców Pokoju oraz Wilczej wzdłuż potoku Płomnica. Później trzeba wspiąć się po skałach na górę. Ścieżka tam jest, ale jej nie widać. Współrzędne atrakcji: 50.769631, 15.769064.
  2. Pohulanka – dojście od ulicy Wolnej. Parking znajduje się przy kaplicy cmentarnej. Można też dojść od Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Prowadzą tam PZU TRASY ZDROWIA KARPACZ. Współrzędne atrakcji: 50.770443, 15.756917.
  3. Karpatka – ostatni z punktów widokowych znajdujący się nad zaporą na Łomnicy przy szlaku czerwonym – Głównym Szlaku Sudeckim. Najlepiej dojść od ulicy Rybackiej oraz parku przy zaporze. Na górę prowadzi niebieska ścieżka. Współrzędne atrakcji: 50.777795, 15.747989.
Punkt widokowy Krucze Skały - Karpacz
Punkt widokowy Krucze Skały
Punkt widokowy Pohulanka na PZU Trasy Zdrowia Karpacz
Punkt widokowy Pohulanka na PZU Trasy Zdrowia Karpacz
Punkt widokowy Karpatka w Karpaczu
Punkt widokowy Karpatka

Dom Morgensterna w Karpaczu

Dom Morgensterna to jedna z atrakcji w Karpaczu, którą można obejrzeć wyłącznie z zewnątrz, ponieważ jest własnością prywatną. Profesor Carl Ernst Morgenster to znany pejzażysta szukający inspiracji w Karkonoszach. Uwieczniał Karpacz i pobliskie góry na swoich pracach. Razem z żoną założył fundację umożliwiającą nocleg artystom, którzy zakochani byli w tym regionie. Współrzędne atrakcji: 50.770889, 15.766929.

Dom Morgensterna w Karpaczu

Schronisko Samotnia – atrakcja dla fanów jezior w Karkonoszach

Jedno z ulubionych miejsc turystów, do którego dotrzemy od Kościółka Wang w ponad godzinę, wędrując niebieskim szlakiem. Schronisko Samotnia, które jest jednym z najstarszych takich obiektów w Polsce, przyciąga wędrownych wieloma pozytywami. Na pewno na pierwszym miejscu musimy tutaj napisać o jego genialnym usytuowaniu. Leży przy Małym Stawie w Kotle Małego Stawu, które robi piorunujące wrażenie niezależnie czy jest to zima, czy lato.

Na plus to oczywiście gościnność właścicieli, dbanie o pyszne jedzenie i miłą atmosferę oraz dobry nocleg w wygodnych pokojach. Oczywiście będąc tutaj turyści, nie będą mogli narzekać na nudę, dlatego że organizowane są w każdym roku konkursy, kursy i obozy. Właściciele udostępnili bogatą bibliotekę, ale także Internet. Na pewno każdy w tym miejscu znajdzie coś dla siebie i będzie mógł odpocząć od gonitwy życia codziennego.

Strzecha Akademicka - popularna atrakcja w Karpaczu

Kolej linowa na Kopę

Aby ułatwić sobie wejście na Śnieżkę, o której będzie poniżej, można wyjechać wysoko koleją linową na Kopę. To ogromne ułatwienie zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, gdzie zaoszczędzamy sporo czasu na górskim szlaku. Wyciąg jest bardzo popularny, a w wakacje tworzą się nawet kilkugodzinne korki, aby wyjechać na górę. Jest to największa stacja narciarska w Karpaczu. Zobacz więcej informacji o kolei linowej na Kopę. Parking płatny znajduje się przy ulicy Olimpijskiej. Współrzędne atrakcji: 50.767646, 15.729477.

Dolna stacja kolejki na Kopę w Karpaczu

Śnieżka 1603 m n.p.m. – najwyższy szczyt w Sudetach i najlepsza atrakcja w Karpaczu

Tego miejsca szczególnie nie trzeba opisywać. Chyba każdy o tym szczycie Śnieżka wie. A co jeśli nie? Wędrując dalej za niebieskimi znakami od Samotni, dotrzemy na najwyższy szczyt pasma Karkonoszy, ale trzeba być przygotowanym na wszystko. Jest to 'matka’ Sudetów i bywa bardzo zmienna jeśli chodzi o pogodę. Sami się o tym przekonaliśmy i do niej trzeba mieć szacunek. Pogoda może się zmienić diametralnie. Przy dobrych warunkach wycieczka na pewno będzie należeć do udanych. Dużo łatwiej ją zdobyć latem niż w zimowych warunkach. Przy tych drugich trzeba się naprawdę dobrze przygotować.

Widoki z niej to jedne z najlepszych panoram oglądanych ze szczytów w Polsce. Obserwacje z tego miejsca mogą sięgać blisko 200 km w linii prostej. Na szczycie znajduje się obiekt, który przypomina 'latające talerze’, a w środku do tej pory można było się ogrzać i zjeść coś ciepłego w bufecie i restauracji. Jednak w tym momencie obiekt jest zamknięty do odwołania. Pod stopami góry znajduje się Dom Śląski. Nocowaliśmy w tym miejscu i można powiedzieć, że było ok. Ale serwowana zupa pomidorowa była genialna.

Atrakcje Karpacz

Krucze Skały – atrakcja na krótki spacer po Karpaczu

Co warto zobaczyć w Karpaczu? Oczywiście Krucze Skały, czyli świetną propozycję na krótką wycieczkę. Bardzo ciekawie formacja skalna wygląda od dołu, a na samej górze znajduje się punkt widokowy. Na miejscu jest ścieżka, która powinna prowadzić na szczyt, jednak jej nie widać. Trzeba iść przed siebie pod górę. Najlepiej mając ścianę po lewej stronie. Miejsce często wykorzystywane jest do wspinaczki. Współrzędne atrakcji: 50.769651, 15.769036.

Krucze Skały w Karpaczu

Dziki Wodospad w Karpaczu

Dziki Wodospad na Łomnicy to jedna z głównych atrakcji w Karpaczu. Znajduje się przy ulicy Olimpijskiej, tuż przy wejściu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego oraz szlaku żółtego do Strzechy Akademickiej. Wodospad robi wrażenie, dlatego jest chętnie odwiedzany. Wejście jest bezpłatne i można to zrobić o każdej godzinie. Parking znajduje się 300 metrów wcześniej. Jest płatny 3 złote za godzinę – płatne w parkomacie. Zobacz więcej informacji o Dzikim Wodospadzie w Karpaczu.

Dziki Wodospad - atrakcja Karpacz

Dolina Maliny – atrakcja mniej znana w Karpaczu

Dolina Maliny to jedna z mniej znanych atrakcji Karpacza. Będąc w mieście, warto ją odwiedzić, chociaż mało kto o niej wie. W Internecie szukając o niej informacji, nie znalazłem prawie nic. Trafiliśmy tam, gdy szukaliśmy jakiegoś miejsca niedaleko naszego noclegu. Z centrum można dojść szlakiem zielonym, który prowadzi do Kowar, a samą Doliną Maliny przebiega ścieżka, a później szlak żółty prowadzący na Budniki do miejsca dawnego schronu Forstbaude.

Dolina Maliny Karpacz

Słonecznik – formacja skalna nad Karpaczem

Ciekawa formacja skalna i jedna z głównych atrakcji w Karpaczu to Słonecznik, która składa się z kilku popękanych ostańców. Dwunastometrowy fantazyjny kształt góruje nad miastem i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Karkonoszach. Swoim kształtem przypomina postać człowieka i z tym miejscem związane jest wiele legend. Podobno formacja miała być siedzibą Ducha Gór – Liczyrzepy. Można tutaj odpocząć na kamiennej ławie znajdującej się obok niezwykłego Słonecznika.

Karpacz - atrakcje

Skalny Stół – szlak z Karpacza

Skalny Stół to idealne miejsce, żeby wyskoczyć na szybko na szlak i przy okazji zobaczyć ciekawe widoki. Z Przełęczy Okraj to przecież tylko kilkadziesiąt minut spacerkiem. Ze szczytu widoki głównie na Śnieżkę i Karpacz w dolinach. Można tam zobaczyć niewielkie skałki, które są usiane na całym wzniesieniu, a także tuż pod nim.  

Atrakcje w okolicach Karpacza

Powyższe atrakcje znajdowały się w samym Karpaczu lub na granicy. Poniżej znajdziesz miejsca, do których trzeba trochę przejechać od centrum miasta. Warto jednak je odwiedzić, ponieważ jest co oglądać, a tych miejsc w najbliższej okolicy jest naprawdę sporo. A teraz zrób sobie przerwę w czytaniu i obejrzyj krótki filmik z Karpacza.

Patelnia – atrakcja blisko Karpacza dla lubiących tajemnice

Miejsce rytualne Patelnia – taki karkonoski czakram, gdzie z dawien z dawną ludzie czcili siłę natury. Nazwa tego miejsca wzięła się od będącej tutaj płaskiej skały przypominającej patelnię. Dla ułatwienia wyjścia na nią wykuto kilka stopni. Oczywiście wszyscy po dotarciu do tego miejsca korzystają ze wspomnianych schodów i przesiadują na wierzchu. Odpoczywają po krótkich wędrówkach z pobliskich parkingów i upajają się widokami. 

Formacja skalna Patelnia niedaleko Karpacza

Śnieżne Kotły – Karkonosze

Alpejski widok zapiera dech w piersiach każdego odwiedzającego Śnieżne Kotły, a to dlatego, że są tutaj dwa kotły polodowcowe, gdzie górna krawędź leży na wysokości 1490 m n.p.m. zaś dno na 1200 m n.p.m. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na ciekawą roślinność, np. skalnicę śnieżną, która jest rzadkim gatunkiem występującą w Małym Śnieżnym Kotle.

Teren ten położony pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem i jest świetnym punktem widokowym. Nad Kotłami wzniesiony jest budynek, który jest telewizyjną stacją przekaźnikową. Z wielu miejsc jest rozpoznawalna i od tego obiektu wiele osób zaczyna określać szczyty, które widać na oglądanej panoramie. 

Karpacz - atrakcje

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik został wybudowany przez księcia Bolka II w XIV wieku. W tym momencie są to ruiny znajdujące się na szczycie dużego wzniesienia Chojnik. Można dotrzeć tutaj rowerem, ale także piechotą za znakami czerwonymi, żółtymi i zielonymi. Docierając za tymi drugimi, poczujemy się jak w filmie 'Władca Pierścieni’, zwłaszcza jeśli wyjściu po schodach będzie towarzyszyć mgła. Turyści, którzy tutaj przybędą, na pewno będą zadowoleni, dlatego że wysłuchają wielu legend m.in. o Kunegundzie, ale także zobaczą pręgierz i świetne widoki z wieży na panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. 

Karpacz - atrakcje

Szrenica – szczyt w Karkonoszach z kolejką

Wyjazd w Karkonosze zawsze kojarzy się nam ze Szrenicą. Oczywiście sam szczyt jest bardzo atrakcyjny, a położone na nim schronisko dopełnia to, czego turyści oczekują, zwłaszcza Ci, co uwielbiają wschody i zachody słońca. W blasku złotych kolorów można podziwiać świat, jaki jest cudowny, a panoramy są niepowtarzalne w ciągu dnia. Bardzo znaną drogą dotarcia tutaj to kierowanie się za czerwonymi znakami od Wodospadu Kamieńczyka, ale można także wybrać się utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby. Na samym szczycie znajduje się rumowisko skalne, które turyści wykorzystują do odpoczynku.

Karpacz - atrakcje

Punkt widokowy Krakonoš 

Inaczej można to miejsce nazwać jako Kozie Grzbiety. Jest to wyjątkowy zakątek w Karkonoszach, z którego możemy oglądać alpejski krajobraz. Piękne skalne granie porośnięte kosodrzewiną wyglądają bardzo niezwykle. Kiedyś można było nimi się przespacerować, a dziś udostępnione jest tylko jedno miejsce jako punkt widokowy do obserwacji tych terenów. Dotrzeć tutaj można za czerwonymi znakami od czeskiego Schroniska Luční Bouda znajdującego się nieopodal Śnieżki. 

Schronisko Pod Łabskim Szczytem

Miejsce idealne na odpoczynek dla turystów, którzy chcą odpoczywać w schronisku, a nie hotelu. To właśnie to miejsce przyciąga dobrym ciastem, darmowym wrzątkiem, ale też miłą atmosferą i oczywiście okolicą. Wiele osób docierając do tego miejsca, wybiera się dodatkowo w okolice Śnieżnych Kotłów, żeby zobaczyć te cuda. Tutaj nikt nie patrzy dziwnie na górskiego turystę z plecakiem. W zimie sprawdza się to miejsce jako dobra miejscówka i baza wypadkowa dla narciarzy. 

Wodospad Kamieńczyka

Oba robią ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających turystach. Nie ma się co dziwić, zwłaszcza że pierwszy Wodospad Kamieńczyka jest najwyższy po polskiej stronie Karkonoszy niedaleko Karpacza. Składa się z trzech kaskad, gdzie łączna ich wysokość to 27 metrów i wpada w piękny Wąwóz Kamieńczyka.

To miejsce spodobało się reżyserowi brytyjskiej produkcji 'Opowieści z Narni: Książę Kaspian’, dlatego nakręcono tutaj sceny do ekranizacji. Nikt nie powinien się temu dziwić. Każdy będąc tutaj, stwierdzi, że jest to miejsce jak co najmniej z baśniowego królestwa. Wszystko to za sprawą wysokiego progu wodospadu, przez który powstaje szum spadającej wody. Dodatkowo za środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta 'Złota Jama’ posiadająca skupiska ametystów i pegmatytu. Nieopodal wodospadu znajduje się schronisko 'Kamieńczyk’ i 'Szałas Sielanka’.

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki jest przez połowę mniejszy, mierzy 13,3 metra wysokości i jest drugim co do wielkości w Karkonoskim Parku Narodowym po polskiej stronie. Znajduje się w Wąwozie Szklarka. Spadając kaskadą w dół, zwęża się, tworząc wygląd lejka i skręca spiralnie. Cud natury można oglądać z platformy widokowej, do której prowadzi ścieżka od samego parkingu. Do tego miejsca mogą dotrzeć osoby niepełnosprawne, nawet te poruszające się na wózkach. Nieopodal znajduje się Schronisko 'Kochanówka’. Warto być tutaj w każdej porze roku i skorzystać z dolnego punktu widokowego, ale też z górnego tarasu.

Wodospad Podgórnej w Przesiece

Kolejny z wodospadów w Karkonoszach niedaleko Karpacza i Szklarskiej Poręby. To Wodospad Podgórnej w Przesiecie – trzeci, co do wielkości w tych górach. Dojście do niego nie stanowi problemu. O nim napisaliśmy osoby wpis dostępny na naszym blogu. Zobacz Wodospad Podgórnej.

Wodospad Podgórnej

Zamek Księcia Henryka nad Zalewem Sosnówka

Zamek Księcia Henryka znajduje się niedaleko Karpacza i stanowi główną atrakcję zlokalizowaną wokół miasta. To budowla wznosząca się nad Zalewem Sosnówka stanowi piękny punkt widokowy na Karkonosze. Zamek można zwiedzać. O nim także przygotowaliśmy osoby wpis. Zobacz Zamek Księcia Henryka.

Zamek Księcia Henryka

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Jeśli już będziesz w Szklarskiej Porębie na zwiedzaniu wodospadów, to podjedź koniecznie na punkt widokowy Złoty Widok na Michałowicami. To kolejne miejsce obserwacyjne na Karkonosze, na których stoi wzniesiony w 2020 roku taras widokowy. Miejsce przyciąga turystów, a dojście do niego zajmuje tylko kilka minut. Zobacz, jak wygląda Złoty Widok.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

8 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *