Schronisko Samotnia nad Małym Stawem – karkonoska przystań

Karkonosze to piękne pasmo górskie. Jeden z najwyższych masywów Sudetów, który zachwyca swoją okazałością, bogactwem natury oraz ciekawymi, przystosowanymi dla turystów szlakami. Jednym z nich można dotrzeć do miejsca, którym jest Schronisko Samotnia. Czym jest wspomniane miejsce? Jakie posiada cechy? Jak dotrzeć do górskiej przystani? Co oferuje turystom Samotnia? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie poniżej.

Byliśmy tam tylko raz, kilka lat temu, gdy wracaliśmy ze Śnieżki. Innym razem widzieliśmy schronisko ze szlaku na Słonecznik. Zobacz opis szlaku na Śnieżkę. Postanowiliśmy wrzucić opis tego miejsca na bloga, żeby poznało je jeszcze więcej osób.

Schronisko Samotnia

Czym jest Schronisko Samotnia w Karkonoszach?

Schronisko Samotnia to niesamowite, historyczne miejsce, znajdujące się na jednym z najbardziej popularnych i najczęściej uczęszczanych szlaków Karkonoszy. Miejsce usytuowane jest nieopodal Małego Stawu. Jest to obiekt turystyczny, przecinający drogę z Kościółka Wang – umiejscowionego w Karpaczu, na szczyt góry Śnieżki. Swoim położeniem umożliwia odpoczynek jak również kolejno podjęcie dalszej trasy wycieczkowej. Tutaj możesz poznać najciekawsze atrakcje Karpacza.

Karkonoskie schronisko posiada swoją długoletnią historię, która sięga XVII wieku. Początkowo była, zwykłą, niewielką, górską chatą, którą zamieszkiwali pasterze kóz. Kolejno dwa wieki później do istniejącej budy dobudowano izby noclegowe, jak również zmieniono charakter miejsca na działalność turystyczno – usługową.

Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki w Karkonoszach przed wojną prowadzone było przez niemieckie rodziny, które z wielkim zaangażowaniem rozwijały i poszerzały działalność. 1934 rok, był okresem przebudowy i wielkiej renowacji, którego efektem jest obecny kształt ośrodka turystycznego, a na jego terenie możliwe jest przenocowanie nawet 50 osób.

Schronisko Samotnia

Oferta karkonoskiej przystani

Ośrodek turystyczny pod Małym Stawem to miejsce, w którym można wypocząć, zrelaksować się i nabrać sił. W ofercie noclegowni znajduje się m.in.:

  • Możliwość przenocowania nawet 50 osób,
  • Kuchnia i bufet – otwarte w ustalonych godzinach – 8.00 – 20.00,
  • Możliwość skorzystania ze ścianki wspinaczkowej,
  • Salka konferencyjna „Pod Dzwonem” z dostępem do sprzętu audiowizualnego, wygodnych stolików, krzesełek. Na terenie salki można organizować różnego rodzaju konferencje, prelekcje, szkolenia czy wykłady. Wnętrze przewiduje przyjęcie około 30 osób.
  • Pokoje bez łazienek – w każdej izbie dostępne są umywalki,
  • W pełni przystosowane dla turystów łazienki umiejscowione na korytarzach schroniska.
Szlak do Schroniska Samotnia w Karkonoszach

Ceny noclegów i innych atrakcji

Schronisko Samotnia to miejsce, które odpłatnie umożliwia przenocowanie na terenie ośrodka, jak również skorzystania z wszelkich udogodnień. Ceny noclegu uzależnione są przede wszystkim od rodzaju pokoju oraz jego pojemności, jak również innych czynników, takich jak wyżywienie czy pozostałe opcje.

Koszt noclegu w terminie standardowym to wysokość od 30 do 60 zł. Wartości te mogą ulec zmianie w terminach wyjątkowych takich, jak długie weekendy i święta. Podczas noclegu możliwe jest darmowe i bezpłatne przenocowanie dzieci do wieku 5 lat. Jednakże warunkiem, jest to, iż zajmą one jedno łóżko razem ze swoim opiekunem. Dodatkowo należy liczyć się z jednorazową opłatą klimatyczną, a także płatnością za pościel.

Dojście do Schroniska PTTK Samotnia

Jak dojść do Schroniska Samotnia? Najłatwiejszy szlak z Karpacza na mapie

Dojście do Samotni możliwe jest na kilka sposobów. Głównym szlakiem jest trasa z niebieskim oznakowaniem, rozpoczynająca się u podnóża Karkonoszy w Karpaczu. Tam, punktem początkowym wyprawy jest Kościół Wang. Kierując się według widocznych oznakowań, po pokonaniu około 4 kilometrów, oczom turystów ukaże się Kocioł Małego Stawu i docelowe Schronisko Samotnia.

Samotnia mapa
mapy.cz
przewodnik

Najkrótszym szlakiem jest kolor żółty, a później niebieski z Rozdroża Łomnickiego przez Strzechę Akademicką. Trasa jest krótsza kilometrowo, ale dłuższa czasowo.

Trasa do Schroniska Samotnia
Najłatwiejszy szlak do Schroniska Samotnia

Wybierając się na wycieczkę pasmem Karkonoszy, warto również pamiętać o dodatkowych opłatach i warunkach podróży. Osoby zmotoryzowane zobowiązane będą do uiszczenia opłaty za parking, znajdujący się na terenie Karpacza. Koszt pozostawienia auta to cena 15 – 30 zł za dobę. W pewnej odległości od początkowego punktu niebieskiego szlaku znajduje się również camping, z którego można dostać się na trasę za pomocą taksówki lub korzystając z miejskich busów. Strona internetowa Schroniska Samotnia.

Szlak niebieski Karpacz - Samotnia
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.