Świątynia Wang w Karpaczu – jedyny taki drewniany kościół w Polsce

Kościół Wang to atrakcja, którą możemy zobaczyć, odwiedzając polskie Karkonosze, zwłaszcza miasto Karpacz w województwie dolnośląskim. Nazwa jest dość osobliwa i nie przypomina nic, co mogłoby znajdować się w naszym kraju. A jednak – Świątynia Wang jest jak najbardziej w Polsce i jest możliwa do zwiedzania o każdej porze roku. Byliśmy tam podczas zejścia szlakiem od strony Samotni.

Z tego wpisu dowiesz się o:

  1. Krótkiej historii Świątyni Wang,
  2. Skąd wzięła się taka nazwa?
  3. Dlaczego kościół znalazł się w Karpaczu?
  4. Jak do niego dojechać?
  5. Gdzie zaparkować?
  6. Jak dojść szlakiem?
  7. Jakie są godziny otwarcia?
  8. Ile kosztuje bilet wstępu do kościółka Wang?
  9. Zdjęcia.

A w międzyczasie zobacz także:

  1. Pozostałe atrakcje w Karpaczu,
  2. Opis szlaku na Śnieżkę,
  3. Dziki Wodospad na Łomnicy w Karpaczu,
  4. Najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku.
Kościół Wang

Świątynia Wang w Karpaczu – co to jest i skąd taka nazwa?


Pełna nazwa Świątyni Wang to Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Jest wyznania ewangelickiego. W Polsce znajduje się od 1842 roku. Ale sama budowla jest starsza. Pochodzi z wieku XII lub XIII.

Gdzie wcześniej stał przez prawie pięć wieków ten drewniany kościółek?

W Norwegii. Dokładnie w miejscowości Vang, stąd obecnie nazywa się go kościołem Wang – spolszczona wersja norweskiej miejscowości.

Dlaczego Kościół Górski Naszego Zbawiciela znalazł się w Karpaczu?

Kościół Górski Naszego Zbawiciela w 1841 roku znalazł się w Szczecinie, skąd przewieziono go do Berlina. Jednak dzięki staraniom Fryderyki von Reden z Bukowca, świątynia znalazła się w Karpaczu. Dlaczego? Ponieważ Karpacz Górny nie miał kościoła.

Większość elementów nie pochodziła już wtedy z Norwegii. Według zapisków kierującego budową przywieziono 1/15 oryginalnych elementów. Resztę dorabiano w trakcie budowy na podstawie rysunków. Oryginalne z Norwegii są bogato zdobione portale i lwy nordyckie.

Z ciekawostek budowla ta uznawana jest za jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Ponadto została zbudowana bez użycia ani jednego gwoździa. Wszystkie łączenia to złączenia ciesielskie. Kościół posiada trzy dzwony: Owieczkę Bożą, Ojcze Nasz i Chwałę Chrystusowi.

Od Świątyni Wang zaczyna się również niebieski szlak na Śnieżkę

Od Świątyni Wang bez problemów możesz ruszyć na Śnieżkę szlakiem niebieskim – najwyższy szczyt w Karkonoszach. Trasa turystyczna prowadzi przez Samotnię, czyli bardzo urokliwe miejsce w Karpaczu. Czas wejścia na górę to 3 godziny. Długość trasy – 8.5 km.

Świątynia Wang - niebieski szlak na Śnieżkę

Świątynia Wang – dojazd do drewnianego kościoła i najbliższy parking

Adres Świątyni Wang: Sam kościół znajduje się na ul. Na Śnieżkę 8. Jest to około 500 metrów od parkingu.

Sam Karpacz znajduje się pod stopami góry Śnieżki. Gmina zaś graniczy już bezpośrednio z Czechami. Pod sam kościół Wang nie dojedziesz samochodem. Musisz zostawić pojazd na jednym z płatnych parkingów na ulicy Karkonoskiej lub Spokojnej. Współrzędne: 50.7800, 15.7251. Ten parking pod Wangiem cieszy się dobrymi opiniami.

Można również dojechać autobusem jadącym do Karpacza Górnego. Trudno jest przegapić odpowiedni przystanek. Nazywa się on bowiem Wang.

Świątynia Wang

Cennik i godziny otwarcia

Drewniany kościół Wang, pomimo tego, że dalej jest czynny dla parafian, jest możliwy do zwiedzania. Jest otwarty w określonych godzinach. Obowiązują bilety wstępu.

W jakich godzinach drewniany kościół jest otwarty?

  • Od 15 kwietnia do 31 października jest otwarty dla zwiedzających od 9:00 do 18:00,
  • Natomiast w okresie od 1 listopada do 14 kwietnia udostępniony jest w godzinach od 9:00 do 17:00.

Przez fakt, że w kościele odbywają się nabożeństwa w niedzielę i święta, o godzinie 10 jest odprawiana msza święta. Goście i chętni zwiedzający są oczywiście mile widziani podczas mszy, jednak należy wówczas zachowywać się odpowiednio. Trzeba się także liczyć z faktem, że po godzinie 10:00 nie wpuszcza się gości do godziny 11:30, aby nie zakłócać mszy. Dalsze zwiedzanie jest możliwe po godzinie 11:30.

Zwiedzanie w soboty również może być utrudnione przez fakt ślubów. Udostępniona jest jedynie wtedy część kościoła do zwiedzania. Dlatego lepiej jest przenieść zwiedzanie na niedzielę, po godzinie 11:30 lub jeśli ciekawi nas jak wygląda msza w obrządku protestanckim od godziny 10:00.

Jaka jest cena biletów wstępu na zwiedzanie?

  1. Normalny bilet kosztuje 10 złotych,
  2. Bilet ulgowy przeznaczony dla dzieci do lat 6, uczniów i studentów do 26 roku życia to koszt 5 złotych.
  3. Wstęp na plac przed kościół jest również płatny – 2 złote. Warto zaznaczyć, że możliwa jest jedynie płatność gotówkowa. Kościół Wang można z daleko obejrzeć za darmo, bo dobrze go widać zza bramy ogrodzenia. Tam właśnie przebiega niebieski szlak na Snieżkę.

Kamera online przy kościele Wang w Karpaczu

Na koniec jeszcze zobacz, bo jest taka okazja. Przy kościele Wang w Karpaczu znajduje się kamera online. Na stronie internetowej wang.com.pl tutaj możesz obejrzeć aktualny obraz na żywo.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.