Świątynia Wang w Karpaczu – jedyny taki drewniany kościół w Polsce

Kościół Wang to atrakcja, którą możemy zobaczyć, odwiedzając polskie Karkonosze, zwłaszcza miasto Karpacz w województwie dolnośląskim. Nazwa jest dość osobliwa i nie przypomina nic, co mogłoby znajdować się w naszym kraju. A jednak – Świątynia Wang jest jak najbardziej w Polsce i jest możliwa do zwiedzania o każdej porze roku. Byliśmy tam podczas zejścia szlakiem od strony Samotni.

Z tego wpisu dowiesz się o:

 1. Krótkiej historii Świątyni Wang,
 2. Skąd wzięła się taka nazwa?
 3. Dlaczego kościół znalazł się w Karpaczu?
 4. Jak do niego dojechać?
 5. Gdzie zaparkować?
 6. Jak dojść szlakiem?
 7. Jakie są godziny otwarcia?
 8. Ile kosztuje bilet wstępu do kościółka Wang?
 9. Zdjęcia.

A w międzyczasie zobacz także:

 1. Pozostałe atrakcje w Karpaczu,
 2. Opis szlaku na Śnieżkę,
 3. Dziki Wodospad na Łomnicy w Karpaczu,
 4. Najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku.
Kościół Wang

Świątynia Wang w Karpaczu – co to jest i skąd taka nazwa?


Pełna nazwa Świątyni Wang to Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Jest wyznania ewangelickiego. W Polsce znajduje się od 1842 roku. Ale sama budowla jest starsza. Pochodzi z wieku XII lub XIII.

Gdzie wcześniej stał przez prawie pięć wieków ten drewniany kościółek?

W Norwegii. Dokładnie w miejscowości Vang, stąd obecnie nazywa się go kościołem Wang – spolszczona wersja norweskiej miejscowości.

Dlaczego Kościół Górski Naszego Zbawiciela znalazł się w Karpaczu?

Kościół Górski Naszego Zbawiciela w 1841 roku znalazł się w Szczecinie, skąd przewieziono go do Berlina. Jednak dzięki staraniom Fryderyki von Reden z Bukowca, świątynia znalazła się w Karpaczu. Dlaczego? Ponieważ Karpacz Górny nie miał kościoła.

Większość elementów nie pochodziła już wtedy z Norwegii. Według zapisków kierującego budową przywieziono 1/15 oryginalnych elementów. Resztę dorabiano w trakcie budowy na podstawie rysunków. Oryginalne z Norwegii są bogato zdobione portale i lwy nordyckie.

Z ciekawostek budowla ta uznawana jest za jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Ponadto została zbudowana bez użycia ani jednego gwoździa. Wszystkie łączenia to złączenia ciesielskie. Kościół posiada trzy dzwony: Owieczkę Bożą, Ojcze Nasz i Chwałę Chrystusowi.

Od Świątyni Wang zaczyna się również niebieski szlak na Śnieżkę

Od Świątyni Wang bez problemów możesz ruszyć na Śnieżkę szlakiem niebieskim – najwyższy szczyt w Karkonoszach. Trasa turystyczna prowadzi przez Samotnię, czyli bardzo urokliwe miejsce w Karpaczu. Czas wejścia na górę to 3 godziny. Długość trasy – 8.5 km.

Świątynia Wang - niebieski szlak na Śnieżkę

Świątynia Wang – dojazd do drewnianego kościoła i najbliższy parking

Adres Świątyni Wang: Sam kościół znajduje się na ul. Na Śnieżkę 8. Jest to około 500 metrów od parkingu.

Sam Karpacz znajduje się pod stopami góry Śnieżki. Gmina zaś graniczy już bezpośrednio z Czechami. Pod sam kościół Wang nie dojedziesz samochodem. Musisz zostawić pojazd na jednym z płatnych parkingów na ulicy Karkonoskiej lub Spokojnej. Współrzędne: 50.7800, 15.7251. Ten parking pod Wangiem cieszy się dobrymi opiniami.

Można również dojechać autobusem jadącym do Karpacza Górnego. Trudno jest przegapić odpowiedni przystanek. Nazywa się on bowiem Wang.

Świątynia Wang
przewodnik

Cennik i godziny otwarcia

Drewniany kościół Wang, pomimo tego, że dalej jest czynny dla parafian, jest możliwy do zwiedzania. Jest otwarty w określonych godzinach. Obowiązują bilety wstępu.

W jakich godzinach drewniany kościół jest otwarty?

 • Od 15 kwietnia do 31 października jest otwarty dla zwiedzających od 9:00 do 18:00,
 • Natomiast w okresie od 1 listopada do 14 kwietnia udostępniony jest w godzinach od 9:00 do 17:00.

Przez fakt, że w kościele odbywają się nabożeństwa w niedzielę i święta, o godzinie 10 jest odprawiana msza święta. Goście i chętni zwiedzający są oczywiście mile widziani podczas mszy, jednak należy wówczas zachowywać się odpowiednio. Trzeba się także liczyć z faktem, że po godzinie 10:00 nie wpuszcza się gości do godziny 11:30, aby nie zakłócać mszy. Dalsze zwiedzanie jest możliwe po godzinie 11:30.

Zwiedzanie w soboty również może być utrudnione przez fakt ślubów. Udostępniona jest jedynie wtedy część kościoła do zwiedzania. Dlatego lepiej jest przenieść zwiedzanie na niedzielę, po godzinie 11:30 lub jeśli ciekawi nas jak wygląda msza w obrządku protestanckim od godziny 10:00.

Jaka jest cena biletów wstępu na zwiedzanie?

 1. Normalny bilet kosztuje 10 złotych,
 2. Bilet ulgowy przeznaczony dla dzieci do lat 6, uczniów i studentów do 26 roku życia to koszt 5 złotych.
 3. Wstęp na plac przed kościół jest również płatny – 2 złote. Warto zaznaczyć, że możliwa jest jedynie płatność gotówkowa. Kościół Wang można z daleko obejrzeć za darmo, bo dobrze go widać zza bramy ogrodzenia. Tam właśnie przebiega niebieski szlak na Snieżkę.

Kamera online przy kościele Wang w Karpaczu

Na koniec jeszcze zobacz, bo jest taka okazja. Przy kościele Wang w Karpaczu znajduje się kamera online. Na stronie internetowej wang.com.pl tutaj możesz obejrzeć aktualny obraz na żywo.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY