Góra Jabłoniec nad Limanową – punkt widokowy i cmentarz wojenny 368

Jobłoniec to świetny punkt widokowy nad Limanową, na który można dojechać samochodem. Może to być fajny punkt, który warto zobaczyć po drodze. Jest to jeden ze szczytów, a właściwie beskidzka wyspa. Jabłoniec mierzy 624 m n.p.m. i znajduje się na nim cmentarz wojenny z I i II wojny światowej. My mieliśmy niedaleko, dlatego postanowiliśmy pojechać tam o poranku, żeby poczuć historyczny i widokowy klimat tego miejsca, gdy wszyscy jeszcze w okolicy spali. Przebiega tamtędy zielony oraz niebieski szlak turystyczny.

Uwaga – piszę o Jabłońcu, jako miejscu przy cmentarzu. Najwyższy punkt znajduje się kilka minut dalej na wschód poza szlakiem turystycznym przy jakimś domu. Współrzędne: 49.6809, 20.4582.

Jabłoniec - oznaczenie szczytu
Oznaczenie szczytu znajduje się przy cmentarzu
Punkt widokowy przy cmentarzu
Punkt widokowy przy cmentarzu

Jak dojechać na punkt widokowy?

Dojazd z Rynku w Limanowej na Jabłoniec zajmuje 5 minut – 3 kilometry. Musisz jechać drogą 28 na Nowy Sącz. Po 2 kilometrach będzie wąska asfaltowa droga w prawo na ulicę Walecznych. Tam musisz skręcić. Naprzeciwko wjazdu jest szary budynek z szyldami: strefa zamieszkania i salon okien-drzwi. Po wjazd na ulicę Walecznych musisz jechać cały czas prosto pod górę. Tam za drewnianym ogrodzeniem będzie bezpłatny parking. Współrzędne: 49.6894, 20.4353.

Parking Jabłoniec
Jabłoniec Limanowa szlaki
Tabliczki ze znakami

Góra Jabłoniec w Limanowej – punkt widokowy na Beskid Wyspowy

Góra Jabłoniec tak, jak cała Limanowa znajduje się na terenie Beskidu Wyspowego. Ze szczytu widać różne szczyty tego pasma górskiego. Dodatkowo widoczny jest także Kudłoń w Gorcach oraz Beskid Niski i Beskid Sądecki. Zobacz, co widać z punktu widokowego.

Widok na Miejską Górę
Widok na Miejską Górę
przewodnik
Jabłoniec widoki

Jabłoniec i cmentarz wojenny 368 z I wojny światowej

Niektórzy przyjeżdżają, żeby obejrzeć piękne widoki, inni, żeby odkryć ciekawe miejsce na mapie Polski. Są także tacy, którzy interesują się historią i chcą zobaczyć cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Znajduje się on 100 metrów nad parkingiem i punktem widokowym. Jest on jednym z największych cmentarzy na terenie Galicji Zachodniej. Wpisany został do rejestru zabytków. Jego powierzchnia to 4240 m2.

W 1914 roku rozegrała się na Jabłońcu bardzo krwawa bitwa, w której uczestniczyły wojska rosyjskie i austro-węgierskie. W tym miejsca rosyjski atak za zachód został zatrzymany. Stoi tam mauzoleum pułkownika Othmara Muhra. Był on dowódcą 9 pułku huzarów. Obecnie ta kaplica jest pusta, a szczątki zostały przeniesione do Węgier. Na górze stoi również pomnik upamiętniający jego śmierć. Co ciekawe tuż obok znajduje się mały cmentarz z II wojny światowej, na której zostali pochowani żołnierzy rosyjscy.

Cmentarz wojenny Limanowa
Cmentarz wojenny Limanowa Jabłoniec
Cmentarz Jabłoniec
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.