Góra Jabłoniec nad Limanową – punkt widokowy i cmentarz wojenny 368

Jobłoniec to świetny punkt widokowy nad Limanową, na który można dojechać samochodem. Może to być fajny punkt, który warto zobaczyć po drodze. Jest to jeden ze szczytów, a właściwie beskidzka wyspa. Jabłoniec mierzy 624 m n.p.m. i znajduje się na nim cmentarz wojenny z I i II wojny światowej. My mieliśmy niedaleko, dlatego postanowiliśmy pojechać tam o poranku, żeby poczuć historyczny i widokowy klimat tego miejsca, gdy wszyscy jeszcze w okolicy spali. Przebiega tamtędy zielony oraz niebieski szlak turystyczny.

Uwaga – piszę o Jabłońcu, jako miejscu przy cmentarzu. Najwyższy punkt znajduje się kilka minut dalej na wschód poza szlakiem turystycznym przy jakimś domu. Współrzędne: 49.6809, 20.4582.

Jabłoniec - oznaczenie szczytu
Oznaczenie szczytu znajduje się przy cmentarzu
Punkt widokowy przy cmentarzu
Punkt widokowy przy cmentarzu

Jak dojechać na punkt widokowy?

Dojazd z Rynku w Limanowej na Jabłoniec zajmuje 5 minut – 3 kilometry. Musisz jechać drogą 28 na Nowy Sącz. Po 2 kilometrach będzie wąska asfaltowa droga w prawo na ulicę Walecznych. Tam musisz skręcić. Naprzeciwko wjazdu jest szary budynek z szyldami: strefa zamieszkania i salon okien-drzwi. Po wjazd na ulicę Walecznych musisz jechać cały czas prosto pod górę. Tam za drewnianym ogrodzeniem będzie bezpłatny parking. Współrzędne: 49.6894, 20.4353.

Parking Jabłoniec
przewodnik
Jabłoniec Limanowa szlaki
Tabliczki ze znakami

Góra Jabłoniec w Limanowej – punkt widokowy na Beskid Wyspowy

Góra Jabłoniec tak, jak cała Limanowa znajduje się na terenie Beskidu Wyspowego. Ze szczytu widać różne szczyty tego pasma górskiego. Dodatkowo widoczny jest także Kudłoń w Gorcach oraz Beskid Niski i Beskid Sądecki. Zobacz, co widać z punktu widokowego.

Widok na Miejską Górę
Widok na Miejską Górę
Jabłoniec widoki
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jabłoniec i cmentarz wojenny 368 z I wojny światowej

Niektórzy przyjeżdżają, żeby obejrzeć piękne widoki, inni, żeby odkryć ciekawe miejsce na mapie Polski. Są także tacy, którzy interesują się historią i chcą zobaczyć cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Znajduje się on 100 metrów nad parkingiem i punktem widokowym. Jest on jednym z największych cmentarzy na terenie Galicji Zachodniej. Wpisany został do rejestru zabytków. Jego powierzchnia to 4240 m2.

W 1914 roku rozegrała się na Jabłońcu bardzo krwawa bitwa, w której uczestniczyły wojska rosyjskie i austro-węgierskie. W tym miejsca rosyjski atak za zachód został zatrzymany. Stoi tam mauzoleum pułkownika Othmara Muhra. Był on dowódcą 9 pułku huzarów. Obecnie ta kaplica jest pusta, a szczątki zostały przeniesione do Węgier. Na górze stoi również pomnik upamiętniający jego śmierć. Co ciekawe tuż obok znajduje się mały cmentarz z II wojny światowej, na której zostali pochowani żołnierzy rosyjscy.

Cmentarz wojenny Limanowa
Cmentarz wojenny Limanowa Jabłoniec
Cmentarz Jabłoniec

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY