Góra Paproć Limanowa
Beskid Wyspowy,  Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Góra Paproć nad Limanową – jak dojechać? Co widać? Szlaki na szczyt

Góra Paproć to niezbyt znane górskie wzniesienie, na które można wyjechać samochodem. Przez miejscowych nazywane jest Koszarską Górą lub Rysią Górą. (Aktualizacja wpisu – 28.05.2020) Dzisiaj ruszyliśmy w Beskid Wyspowy, żeby spędzić poranek koło Limanowej. Padło właśnie na górę Paproć. Jak wiele osób wie – godziny poranne, kilkanaście minut po wschodzie słońca są najlepsze dla fotografów. Tym razem słońce schowało się za chmurami i musieliśmy obejść się smakiem. Musimy to kiedyś powtórzyć.

Co widać ze szczytu Paproć?

Na szczycie znajduje się stalowy krzyż, kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Beskidów, ławki, wiata turystyczna i duża mapa Beskidu Wyspowego. Ze wzniesienia rozciągają się przepiękne widoki na Kostrzę, Pasierbiecką Górę, Pasmo Łososińskie, Ostrą, Cichoń, Mogielicę, Łopień, Ćwilin, Przełęcz Gruszowiec, Gorc, Lubań i Śnieżnicę, jak również rozłożone w dolinach i na stokach gór miejscowości: Łososina Górna, Pasierbiec, Laskowa, Limanowa, Słopnice, Dobra, Tymbark. Przy dobrej pogodzie z partii szczytowej można dostrzec Tatry. Może kiedyś nam się uda ten widok zobaczyć.

Jakim szlakiem wejść na górę Paproć – mapa szlaku z Limanowej

Na Paproć można wejść z kilku stron. Tak jak wspomniałem, na górę można wjechać samochodem i zatrzymać się na dużym parkingu. Następnie trzeba przejść 10 minut zielonym szlakiem w kierunku miejsca widokowego i najwyższego punktu. Drogą prowadzi szlak niebieski z Zamieścia. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na Paproć: 49.731577, 20.354074.

  1. Szlakiem zielonym można dojść z Limanowej i Tymbarku,
  2. Szlakiem niebieskim z Zamieścia i Koszar,
  3. Czerwoną ścieżką z Piekiełka i Tymbarku,
  4. Zieloną ścieżką z Tymbarku.

Górę Paproć możesz zdobyć przy okazji, wracając z jedno ze szczytów Beskidu Wyspowego. W najbliższej okolicy polecamy Ci zdobyć: Miejską Górę nad Limanową, na której znajduje się metalowy krzyż. Niedaleko jest również Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Łopień – widokowe wzniesienie oraz Ćwilin, z którego wspaniale widać Tatry. W niedzielne popołudnie możesz mieć problem z zaparkowaniem samochodu, ponieważ to miejsce jest tak bardzo popularne. My polecamy wschody lub zachody słońca. Zobacz więcej naszych wycieczek po Beskidzie Wyspowym.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *