Góra Paproć nad Limanową – jak dojechać? Co widać? Szlaki na szczyt

Góra Paproć to niezbyt znane górskie wzniesienie, na które można wyjechać samochodem. Przez miejscowych nazywane jest Koszarską Górą lub Rysią Górą.

(Aktualizacja wpisu – 28.05.2020) Dzisiaj ruszyliśmy w Beskid Wyspowy, żeby spędzić poranek koło Limanowej. Padło właśnie na górę Paproć. Jak wiele osób wie – godziny poranne, kilkanaście minut po wschodzie słońca są najlepsze dla fotografów. Tym razem słońce schowało się za chmurami i musieliśmy obejść się smakiem. Musimy to kiedyś powtórzyć.

przewodnik

Co znajduje się na górze?

Na szczycie znajduje się stalowy krzyż, kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Beskidów, ławki, wiata turystyczna i duża mapa Beskidu Wyspowego.

Co widać ze szczytu Paproć?

Ze wzniesienia rozciągają się przepiękne widoki na Kostrzę, Pasierbiecką Górę, Pasmo Łososińskie, Ostrą, Cichoń, Mogielicę, Łopień, Ćwilin, Przełęcz Gruszowiec, Gorc, Lubań i Śnieżnicę, jak również rozłożone w dolinach i na stokach gór miejscowości: Łososina Górna, Pasierbiec, Laskowa, Limanowa, Słopnice, Dobra, Tymbark.

Przy dobrej pogodzie z partii szczytowej można dostrzec Tatry. Może kiedyś nam się uda ten widok zobaczyć.

Jakim szlakiem wejść na górę Paproć z Limanowej?

Na Paproć można wejść z kilku stron. Tak jak wspomniałem, na górę można wjechać samochodem i zatrzymać się na dużym parkingu.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na Paproć: 49.731577, 20.354074.

Następnie trzeba przejść 10 minut zielonym szlakiem w kierunku miejsca widokowego i najwyższego punktu. Drogą prowadzi szlak niebieski z Zamieścia.

  1. Szlakiem zielonym można dojść z Limanowej i Tymbarku,
  2. Szlakiem niebieskim z Zamieścia i Koszar,
  3. Czerwoną ścieżką z Piekiełka i Tymbarku,
  4. Zieloną ścieżką z Tymbarku.

Co zobaczyć w okolicy?

Górę Paproć możesz zdobyć przy okazji, wracając z jedno ze szczytów Beskidu Wyspowego. W najbliższej okolicy polecamy Ci zdobyć: Miejską Górę nad Limanową, na której znajduje się metalowy krzyż.

Niedaleko jest również Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Łopień – widokowe wzniesienie oraz Ćwilin, z którego wspaniale widać Tatry. W niedzielne popołudnie możesz mieć problem z zaparkowaniem samochodu, ponieważ to miejsce jest tak bardzo popularne.

My polecamy wschody lub zachody słońca. Zobacz więcej naszych wycieczek po Beskidzie Wyspowym.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.