skansen nowy sacz z dzieckiem
Małopolskie

Małopolska – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć? Ponad 20 ciekawych miejsc

Mówią, że Małopolska ma wszystko oprócz dostępu do Morza Bałtyckiego. Kraina usłana górami, wzgórzami, jeziorami, skałami, a nawet terenem pustynnym przyciąga turystów z całej Polski. Wiemy, co mówimy, ponieważ mieszkamy od urodzenia w Małopolsce niedaleko Krakowa. Atrakcje województwa małopolskiego i jego zwiedzanie może okazać się bardzo przyjemne, jeśli przed przyjazdem poznasz ciekawe miejsca, które warto w nim zobaczyć. Jest ich sporo, dlatego na poznanie ich wszystkich warto poświęcić wiele tygodni. Poniżej mała podpowiedź, na jakie miejsca zwrócić szczególną uwagę.

Kraków na weekend – zwiedzamy stolicę województwa małopolskiego

Zwiedzanie województwa małopolskiego warto rozpocząć od jego stolicy, czyli Krakowa. Będąc na miejscu można, przespacerować się Drogą Królewską (The Royal Route), która poprowadzi Cię po najważniejszych zabytkach Krakowa. W mieście można zobaczyć między innymi Zamek Królewski, Bazylikę Mariacką, Rynek Główny, Sukiennice, Barbakan, czy Bramę Floriańską. Sprawdź ponad 15 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie.

atrakcje malopolski krakow

Pustynia Błędowska

Na terenie gminy Klucze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się największa pustynia w Polsce. To Pustynia Błędowska, którą warto zobaczyć. Przez piaszczysty teren prowadzi żółty szlak turystyczny z Błędowa do Kluczy. Na terenie pustyni wytyczono 3 punkty widokowe: Czubatka, Dąbrówka i Róża Wiatrów (wybudowana w 2018 roku). Przy każdym z punktów znajdują się darmowe parkingi, a wejście jest bezpłatne. Sprawdź, jak wygląda Pustynia Błędowska widziana z punktów widokowych.

atrakcje malopolski roza wiatrow

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto znajduje się niedaleko Tarnowa i skrywa tajemnicę miasteczka oraz jego mieszkańców zamienionych w skały dawno, dawno temu. Przejście między fantazyjnymi formacjami skalnymi, wejście do Wąwozu Czarownic oraz spotkanie z czarownicą zapamięta się na długo. Poza sezonem jest to bardzo spokojne miejsce, które zwiedza się jednym tchem. Sprawdź fantazyjne kształty w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach.

FACEBOOK I IG

Cisowa Skała w Nowej Białej

Cisowa Skała to pojedyncza skała mierząca 685 m n.p.m. znajdująca się na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Zlokalizowana jest pośród łąk i pól uprawnych tuż przy drodze Nowy Targ – Białka Tatrzańska.

W tym miejscu byliśmy pierwszy raz i na pewno nie żałujemy. Wyjście na szczyt nie stanowi żadnego problemu. Można tam spędzić kilka godzin, siedząc i gapiąc się na góry. Widać Tatry, Gorce, Pieniny, Beskid Żywiecki.

Cisowa Skała w Nowej Białej

Zamek Tropsztyn i zaginiony Skarb Inków

Między Nowym Sączem a Brzeskiem w miejscowości Wytrzyszczka znajduje się Zamek Tropsztyn, który skrywa w sobie tajemnicę Skarbu Inków. Okazała budowla górująca nad Jeziorem Czchowskim dobrze widoczna jest już z drogi numer 75. W pobliżu można jeszcze obejrzeć Zamek w Czchowie, kościół w Tropiu czy Iwkową. Sprawdź informacje praktyczne potrzebne, aby zwiedzić Zamek Tropsztyn.

Szlaki górskie w Pieninach: Wąwóz Homole, Sokolica, Trzy Korony

W południowej Małopolsce znajduje się Pieniński Park Narodowy i pasmo górskie Pieniny. Będąc na miejscu, warto wybrać się w góry na Sokolicę, Trzy Korony – wizytówkę Pienin i przez Wąwóz Homole na najwyższy szczyt Wysoką 1050 m n.p.m. Krajobrazy rozciągające się z pienińskich polan i szczytów należą do jednych z najpiękniejszych w całych polskich górach. W dolinach przy okazji można zwiedzić urokliwe miasteczka: Krościenko nad Dunajcem i Szczawnicę. Zobacz atrakcje Pienin i propozycje wycieczek.

Spływ Dunajcem

Jeszcze będąc w Pieninach, warto pojechać do Kątów i przepłynąć się tratwą po rzece Dunajec. Spływ Dunajcem trwa mniej więcej 3 godziny, a podczas tego czasu mamy okazję podziwiać piękną pienińską przyrodę, widoczne szczyty Trzech Koron i Sokolicy oraz słuchać ciekawych opowieści czuwających nad bezpieczeństwem flisaków. Zobacz, jak wygląda Spływ Dunajcem z poziomu tratwy.

Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

W Krynicy-Zdroju powstała pierwsza w Polsce ścieżka w koronach drzew. Jej zwieńczeniem jest wieża widokowa, z której można oglądać piękne widoki na Beskid Sądecki i Beskid Niski. Co najważniejsze ścieżka jest przystosowana dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Do ścieżki można dojechać kolejką. Sprawdź, jak trafić do pierwszej w Polsce ścieżki w koronach drzew.

Ojcowski Park Narodowy

Prawdziwa perełka województwa małopolskiego. Ojcowski Park Narodowy słynie z ciekawych formacji skalnych (Maczuga Herkulesa, Rękawica), zamków oraz licznych jaskiń, w tym najpopularniejszej Jaskini Łokietka. O każdej porze roku to miejsce wygląda magicznie. W parku można spędzić nawet kilka dni, poznając atrakcje i wędrując leśnymi ścieżkami. Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega Szlak Orlich Gniazd. Sprawdź, co warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym.

Tatry

W najwyższych polskich górach, które znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, można spędzić wiele dni, wędrując i zdobywając szczyty. Z tych łatwiejszych szlaków można wymienić Dolinę Chochołowską, Morskie Oko, Wielki Kopieniec, Rusinową Polanę czy Kasprowy Wierch kolejką. Trudniejsze to Rysy, Świnica, Zawrat, Giewont i Szpiglasowy Wierch. Przed wyruszeniem w góry warto się do wycieczki odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak dojechać na Kasprowy Wierch kolejką i jak wygląda szlak nad Morskie Oko.

Dolinki Podkrakowskie

Bardzo blisko Krakowa znajduje się kilka dolinek, które czekają na odwiedziny turystów. Są popularnymi miejscami wypoczynku i aktywności. Dolinki Podkrakowskie to jedna z głównych atrakcji na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Do dolinek należą między innymi: Dolina Będkowska, Dolina Bolechowicka, Dolina Kobylańska czy Dolina Kluczwody. Dowiedz się więcej o Dolinkach Podkrakowskich.

Nowy Sącz

Jadąc w kierunku Beskidu Sądeckiego czy granicy ze Słowacją warto zatrzymać się na kilka godzin w Nowym Sączu. Tyle czasu powinno wystarczyć, aby poznać większość atrakcji miasta. Czekają tam na Ciebie piękne widoki z Góry Zabełeckiej, Zamek Królewski z Basztą Kowalską czy Sądecki Park Etnograficzny. W sąsiedztwie jest również Stary Sącz, do którego warto zawitać przejazdem. Sprawdź, jakie atrakcje warto zobaczyć w Nowym Sączu.

Babia Góra – najwyższy szczyt w Beskidach

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych Beskidów. Mierzy 1725 m n.p.m. i jest świetnym miejscem na górską wycieczkę. Diablak jest bardzo chętnie odwiedzany, ponieważ przez większość szlaku z Przełęczy Krowiarki można oglądać wspaniałe widoki na Beskidy i Tatry. Babia Góra bywa również bardzo niebezpieczna zwłaszcza w porze zimowej. Przed wyruszeniem na szlak dowiedz się, co oznaczają kolory górskich szlaków. Teraz sprawdź najłatwiejszy szlak na Babią Górę.

Kopalnia Soli w Wieliczce i Bochni

Wieliczka słynie z kopalni soli i to właśnie dlatego warto do niej przyjechać. Miasto leży w sąsiedztwie Krakowa, dlatego dobra komunikacja ułatwia dotarcie na miejsce. A w kopalni na odwiedzających czeka sporo atrakcji i dwie trasy: turystyczna i górnicza. Również Bochnia, która jest położona niedaleko, może pochwalić się kopalnią. Może jest mniej znana od tej z Wieliczki, ale również warto się nią zainteresować. Sprawdź trasę turystyczną w Kopalni Soli w Wieliczce i nasze zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.

Gliczarów Górny i Przełęcz nad Łapszanką

Dwa magiczne miejsca, które na początku niezbyt wiele zdradzają. Miejscowość Gliczarów Górny i Przełęcz nad Łapszanką to jedne z najpiękniejszych miejsc, aby obserwować Tatry o wschodzie i zachodzie słońca. Krajobrazy złotej godziny stają się kolorowe, a ogromnym plusem tych miejsc jest możliwość dojechania do nich samochodem. Zobacz, jak pięknie wyglądają Tatry o wschodzie słońca.

Ogrody zmysłów w Muszynie

W Muszynie u podnóża Beskidu Sądeckiego znajdują się sensoryczne ogrody zmysłów. Jest to miejsce spokojne, w którym można odpocząć i się zrelaksować. Ogrody zaprojektowane są tak, aby intensywnie oddziaływać na bodźce pozawzrokowe. Z wieży widokowej, która się tam znajduje, można obejrzeć ciekawe widoki na okolicę. W małej odległości od ogrodów jest wiele szlaków turystycznych, dlatego warto udać się w ich kierunku. Zobacz, jak wyglądają muszyńskie ogrody zmysłów.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

W małej miejscowości Wygiełzów pod Krakowem znajduje się Park Etnograficzny, w którym możemy obejrzeć ponad 20 zabytkowych drewnianych budowli. Przy zakupie biletów otrzymuje się specjalną mapkę z opisanymi i zaznaczonymi miejscami, dlatego zwiedzanie jest jeszcze przyjemniejsze. Na końcu warto udać w kierunku Zamku Lipowiec, ponieważ znajduje się on kilka minut od parku. Zobacz plan zwiedzania Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego.

Wieże widokowe w górach

W Małopolsce leży kilka pasm górskich. Między innymi: Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Niski czy Beskid Wyspowy. Na kilku szczytach znajdują się drewniane lub metalowe wieże widokowe, z których można wiele zobaczyć, a prawdziwa magia dzieje się o wschodzie lub zachodzie słońca. Jeśli będziesz w górach, to zwróć uwagę na szczyty z wieżami, a teraz sprawdź poniżej kilka z nich.

Velo Dunajec

Małopolska słynie z wielu pięknych szlaków rowerowych, dlatego zwiedzając województwie warto ruszyć na dwa kółka. Jednym z ciekawszych szlaków jest trasa prowadząca z Zakopanego do Wietrzychowic. Nazywa się Velo Dunajec i mierzy ponad 230 kilometrów. Wiedzie przez góry i pogórza ze wspaniałymi widokami.

Velo Dunajec

Leśne molo w Starym Sączu

Bardzo ciekawym miejscem jest ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu, czyli leśne molo. Trasa poprowadzona jest pomiędzy drzewami, a na końcu czeka platforma widokowa.

Leśne molo w Starym Sączu

Rezerwat Bór na Czerwonem w Nowym Targu

W Nowym Targu znajduje się Rezerwat Bór na Czerwonem. To bardzo interesujące miejsce, do którego bez problemów można wybrać się z dzieckiem. Są drewniane platformy, jest płynący potok, wieża widokowa i widoki na Tatry.

Rezerwat Bór na Czerwonem w Nowym Targu

Widok na Tatry z miejscowości Wysokie – droga z Nowego Sącza na Limanową

Jadąc z Nowego Sącza w stronę Limanowej można trafić na wspaniałe widoki w miejscowości Wysokie. Niedawno powstał tam punkt wypoczynkowy, na którym można się zatrzymać podczas podróży. A jeśli mówimy o Limanowej, to warto pojechać na kolejny punkt widokowy – Jabłoniec.

Widok na Tatry z miejscowości Wysokie - droga z Nowego Sącza na Limanową

Co jeszcze warto zobaczyć w Małopolsce?

Mapa miejsc

Poniżej zamieszczamy jeszcze mapę z zaznaczonymi orientacyjnie miejscami, które wymieniliśmy powyżej. Jeśli polecasz miejsce, które nie zostało przez nas uwzględnione, to napisz w komentarzu.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

12 komentarzy

 • Klaudia

  Świetny i przydatny artykuł 🙂 od siebie mogę podrzucić jako polecenie cały Beskid Sądecki. Jest tam mnóstwo szlaków górskich i urokliwych miejscowości turystycznych (Muszyna, Krynica Zdrój, Stary Sącz, Rytro, Piwniczna Zdrój). Panuje przede wszystkim cisza i spokój, bo nie jest tak tłoczno jak choćby w Tatrach. Również baza hotelowa jest bardzo satysfakcjonująca – ponownie mogę polecić od siebie hotel Perła Południa w Rytrze, w którym jest wszystko co potrzeba by w pełni się zrelaksować. Pozdrawiam 🙂

 • Aga

  Zamek w Nowym Wiśniczu, trasa przez Homole, Wysoką, Wysoki Wierch do Szczawnicy (moja najulubieńsza ze wszystkich), spływ przełomem Dunajca.
  Moje Miasto Nowy Sącz i okolice to naprawdę piękny kawałek świata. Cieszę się, że mieszkam właśnie tu…Tylko szkoda, że komunikacyjnie to tak jakbyśmy mieszkali w jakiejś dziurze wszechświata

 • ToTemat

  Wawel jako cały kompleks jest bardzo piękny i ciekawy. Ale też ciekawostką jest rozwiązanie ekonomicznego tego miejsca, wszędzie bilety na każdym korku gdzie się nie obrócić do osobnych atrakcji. Jak byłem kilkanaście lat temu nie było aż tak, teraz w zeszłym roku aż się przeraziłem że już nawet to co było o wstępie wolnym stało się płatnym i to spore pieni adze.

 • Tadeusz Bochnia

  Dzień dobry, Gratuluję bloga, bardzo fajne opisy i wiele ciekawych miejsc, również nowe propozycje na nasze podróże kamperowe, miejsca, w których jeszcze nie byliśmy. Mam dla Was propozycję uzupełnienia białej plamy na Waszej mapie, zarówno tej ogólnopolskiej jak i tej obejmującej Małopolskę (mapa „Co jeszcze warto zobaczyć w Małopolsce?”) – chodzi mi o powiat gorlicki (poza górskimi wycieczkami na Ferdel, Magurę W., Suchą Homolę czy okolice Wysoweji i Regetowa….), czyli powiat, który posiada najwięcej obiektów z listy Unesco w Polsce – trzy drewniane cerkwie -Owczary, Brunary i Kwiatoń oraz dwa gotyckie drewniane kościoły w Sękowej i Binarowa koło Biecza. A już szczególnie brakuje samego Biecza, jednego z najstarszych miast w Polsce z bardzo dużą liczbą cennych zabytków, znanego również ze „szkoły katów”. Gdy w przeglądarce Google wpiszemy frazę: „Mały Kraków” lub „Perła Podkarpacie” to co wyskoczy w wynikach …. ? BIECZ, który często, obok Paczkowa, Szydłowa, Chełmna i Byczyny, określany jest mianem „polskiego Carcassonne”.
  Pozdrawiam i czekam na następne ciekawe wpisy i propozycje wycieczek.

 • Joanna

  Super artykuł 🙂 Właśnie szukałam miejsc, które mogę odwiedzić z dziećmi i przeglądałam noclegi w Krakowi. Dawno tam nie byłam!

 • Katarzyna

  Skamieniałe miasteczko w Ciężkowicach jest zdecydowanie niedocenianym punktem na mapie turystycznej małopolski. Byłam i zdecydowanie polecam. Nietrudna do przejścia trasa, nawet z dziećmi, a różnorodne skały robią naprawdę duże wrażenie.

 • Jolka

  Uwielbiam różnorodność małopolski, tyle przepięknych miejsc. Często zatrzymujemy się w hotelu znajdującym sie nieopodal lotniska (hotel pod Kamykiem), bardzo fajne miejsce <3

 • liva

  A ja czekam aż wydacie książkę 😉 Małopolska ma masę przepięknych i ciekawych miejsc. Sami z mężem i 3latkiem podróżujemy (no trochę mniej intensywnie niż Wy) i szukamy ciekawych miejsc.

 • Mary

  Polecam Rezerwat Pazurek położony blisko zamku w Rabsztynie – odkryty przypadkiem, ale zdecydowanie ciekawy ze względu na formacje skalne.

  • mynaszlaku.pl

   Znamy to miejsce. Byliśmy tam całkiem niedawno podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd. Jest tam cicho i spokojnie. Bardzo nam się podobało. 🙂

  • Natalia

   Byliśmy w tym miejscu wczoraj – zachęceni Pani komentarzem ! Bardzo przyjemna trasa przez piękny las. Liczyłam na trochę więcej formacji skalnych, jednak te które były – piękne. Mało uczęszczana trasa – po drodze nie minęliśmy nikogo ! Zdecydowanie polecam, ja jechałam w to miejsce na spacer, po ciężkim dniu pracy i efekt relaksu został w pełni osiągnięty. Bardzo polecam !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *