Jedzenie dla dziecka w podróży i w górach – wiek 0-2 lata

Młodzi rodzice na początku swoich podróży zastanawiają się co zabrać do jedzenia dla swojego malucha. Trzeba pamiętać, że to właśnie najmłodszy uczestnik wycieczki jest najważniejszą osobą i to pod niego trzeba podporządkowywać swoje podróże. Okres wędrówek z małym dzieckiem należy podzielić na kilka etapów. Inne jest żywienie niemowlaka, inne dziecka, które skończyło roczek, a jeszcze inne, jak już trochę podrosło. Maja ma prawie 2 lata, dlatego mogę się już podzielić naszymi doświadczeniami z jedzeniem dla małego dziecka.

Jedzenie dla niemowlaka od 0 do 6 miesięcy

Można powiedzieć, że niemowlaki karmione piersią są najlepszymi towarzyszami podróży. Maja w pierwszych miesiącach swojego życia jadła tylko mleko ode mnie, ponieważ karmiłam naturalnie. Jeśli nie karmisz naturalnie, to wtedy musisz wspomagać się mlekiem w proszku, a co za tym idzie, musisz mieć zawsze przy sobie buteleczkę z tym mlekiem i ciepłą wodę w termosie.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem w wózku, to sprawdź propozycje wycieczek.

Nasz schemat dnia podczas wycieczki w góry wyglądał tak. Po przyjechaniu na parking nakarmiłam Maję, zmieniłam pieluszkę i gotowi na trip ruszyliśmy przed siebie. Pierwsze wycieczki były krótkie od kilkunastu minut do godziny. W tym czasie nie zachodziła potrzeba kolejnego karmienia, bo w pierwszych czterech miesiącach życia odbywało się to, co 2,5 – 3 godziny.

Maja urodziła się w styczniu, czyli przez okres do końca maja, wycieczki mogły być zaplanowane o jednym karmieniu. W większości oczywiście tak było. Jeśli decydowaliśmy się na dłuższe wycieczki, to planowaliśmy już odpoczynek w schronisku, aby w pomieszczeniu nakarmić i przebrać dziecko.

Szukasz pomysłu na ciekawą podróż z dzieckiem? Sprawdź ponad 100 inspiracji na udany wypad z niemowlakiem.

Co do jedzenia dla większego niemowlaka? 6-12 miesięcy

Nasza droga mleczna dzięki karmieniu naturalnemu nadal trwała, jednak wspomagaliśmy się też mlekiem modyfikowanym. Może zapytacie jak się na to przygotować. Nie było większego utrudnienia w tej kwestii. Do plecaka wrzucaliśmy wrzątek w termosie oraz przygotowane buteleczki z odmierzonym proszkiem mleka modyfikowanego. Do tego dodatkowo zabieraliśmy małą butelkę.

W odpowiednim miejscu, gdzie nie było wiatru, zrobiliśmy krótką przerwę. Jeśli była potrzeba to ostudziliśmy wodę, dodaliśmy odpowiednią porcję mleka i dokładnie wymieszaliśmy. Gotowe! Kiedy Maja miała około 9-10 miesięcy zabieraliśmy porcję, aby zrobić jej kaszkę z owocami na mleku (mleko modyfikowane + owoce + kleik ryżowy). Taki posiłek był przygotowywany raz na bananie, raz na jagodach, startej gruszce czy malinach. To w zależności co zabraliśmy z lodówki. Do tego oczywiście chrupki kukurydziane na przekąskę.

Chcesz zacząć nosić dziecko w chuście, ale nie wiesz jak zacząć? Zobacz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące chustonoszenia.

Co do jedzenia w podróży dla roczniaka?

Okres, gdzie rozszerzamy dziecku dietę, jest okresem, gdzie na wycieczkę możemy ze sobą zabierać gotowane warzywa, które zostały już wprowadzone, takie jak: marchew, brokuł, ziemniaki, dynia, a także owoce: banan, jabłko czy gruszka. Oczywiście nie wszystko na raz. Na początku musimy te przysmaki dziecku podawać w domu. Jeśli już dziecko je kilkanaście dni i akceptuje podane warzywa oraz owoce, to możemy w pojemniku do przechowywania żywności zabrać odrobinę na wycieczkę. My tak robiliśmy. Oczywiście nie pomijaliśmy też karmienia mlekiem. Poza tym można było zabrać jeszcze przygotowane w domu mięso, rybkę lub jajko.

Kiedy były zimniejsze dni, to wspomagaliśmy się gotowymi zupkami ze słoiczka. Ocieplaliśmy w gorącej wodzie z termosu. Do tej pory Maja jeszcze zjada od czasu do czasu „Jacusie”, czyli zupki ze słoika z etykietką z dzidziusiem. Trasy są dostosowane, w zależności na jak długo Maja nam pozwala, ale tak na marginesie możemy napisać, że czym wcześniej zaczniemy wycieczkę, to możemy więcej przejść. Na początku Maja ma mniej więcej 3-godziną drzemkę, a następnie po jakimś czasie przerwy i chwili maszerowania znowu idzie na przedpołudniową drzemkę. Także wystarczy nam jedno, dwa karmienia podczas całej wędrówki.

Co je dziecko w podróży od 1,5 do 2 roku życia?

W tym okresie dziecko dietę ma już rozszerzoną, a pomysłów na zapakowanie jedzenia w podróż może być co niemiara. Mai według wieku pakowaliśmy jogurt z porcją płatków i owoców, przeciery owocowe przygotowane w domu do słoika. Zabieraliśmy owoce szybkie do obrania: mandarynki, banany, a do pojemników wrzucaliśmy: orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, rodzynki, ryż i słonecznik.

Od czasu do czasu wrzucamy naleśniki, racuszki do pojemnika i różne podobne rzeczy. Można kontynuować zabieranie wcześniej przygotowanych gotowanych warzyw czy nawet mięso i ryby. Warto mieć ze sobą kuchenkę na kartusze. Zabieramy też ze sobą chleb i szynkę, aby zrobić na świeżo kanapkę. Oczywiście mamy ze sobą też warzywa: pomidory, ogórki, szczypior. Są także chrupki kukurydziane, ponieważ Maja nie je słodyczy.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.