Znaleźliśmy miejsce wypadku Kazimierza Wielkiego w Żeleźnicy

Żeleźnica to mała wieś w województwie łódzkim, która kojarzona jest z miejscem wypadku Króla Kazimierza Wielkiego podczas jednego z polowań. Wypadek ten rozpoczął ciężki okres dla zdrowia króla i przyczynił się w kolejnych miesiącach do jego i zakończenia dynastii Piastów w 1370 roku. Zobacz 50 atrakcji, które warto zobaczyć w województwie łódzkim. Jest to idealny plan za wymarzony urlop.

W Żeleźnicy znajduje się kościół świętego Mikołaja oraz kamienny obelisk zwieńczony koroną upamiętniający to wydarzenie. Przez miejscowość prowadzi szlak królewskich łowów Kazimierza Wielkiego. Obelisk w Żeleźnicy to pierwsze miejsce podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim.

zeleznica obelisk upamietniajacy wypadek kazimierza wielkiego

Tragiczny wypadek Króla Kazimierza Wielkiego

Obecnie tereny Żeleźnicy i okolic były niegdyś porośnięte gęstymi lasami Puszczy Nadpliciej. Za czasów swojego panowania Król Kazimierz Wielki bardzo chętnie przybywał w te tereny na polowania. Wieś zwała się wtedy Żelazne Nogi. Tragiczne zakończyło się jedno z polowań we wrześniu 1370 roku, gdy król, goniąc jelenia, spadł ze swojego konia i złamał sobie lewą nogę. Złamanie było tak skomplikowane, że gorączka, która temu towarzyszyła, nie ustąpiła aż do śmierci, która miała miejsce 5 listopada 1370 roku.

szlak krolewskich lowow kazimierza wielkiego

Legenda o wypadku Kazimierza Wielkiego w Żeleźnicy

W Żeleźnicy oprócz obelisku stoi kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Gdy Kazimierz Wielki spadł z konia, to nie miał przy sobie żadnego ze swoich towarzyszy łowów. Pomoc otrzymał od świętego Mikołaja, który był patronem stad pasących się w lasach. Ten opatrzył ranę króla i odprowadził do innych myśliwych. Początkowo istniał tutaj mały drewniany kościołek pod wezwaniem świętego Mikołaja. Ten obecny również jest pod wezwaniem tego samego świętego, który jest patronem okolicy.

zeleznica wypadek krola
korona na obelisku zeleznica

Jak dojechać do obelisku w Żeleźnicy?

Żeleźnica i obelisk znajdują się około 60 kilometrów od Kielc na pograniczu województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. Jadąc z Radomska, trzeba kierować się drogą numer 42 na Przedbórz. W nim należy skręcić w prawo na Góry Mokre i Góry Suche. Dalej drogi poprowadzi do Żeleźnicy. Samochód można zostawić przy obelisku.

zeleznica lodzkie obelisk
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.