fajna ryba lodzkie
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Zdobyliśmy Fajną Rybę – najwyższy naturalny szczyt województwa łódzkiego

Fajna Ryba jest najwyższym naturalnym szczytem województwa łódzkiego. Mierzy 347 m n.p.m. i wznosi się nad miejscowościami Góry Mokre i Góry Suche. Znajduje się na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i jest najwyższym szczytem Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Do dziś można odnaleźć tam elementy okopów, ponieważ Fajna Ryba stanowiła fragment umocnień niemieckich w wojnie przeciwko Armii Czerwonej. Fajna Ryba to drugie miejsce podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim.

fajna ryba z gor suchych
fajna ryba szczyt

Skąd nazwa Fajna Ryba?

Ta zagadka nie wiadomo czy zostanie kiedyś rozwiązana. Są trzy wersje. Pierwsza, że góra przypomina wyglądem rybę. Druga, że niegdyś złowiono w okolicy bardzo szlachetną rybę. Trzecia, że pod górą mieszkał handlujący rybami pewien żyd, co tak się nazywał.

fajna ryba najwyzszy szczyt wojewodztwa lodzkiego

Jak najszybciej i najłatwiej wejść na Fajną Rybę?

Najlepszy sposób dotarcia na szczyt to rozpoczęcie wycieczki ze wsi Góry Suche. Z Przedbórza kierujemy się na Kaleń i w Górach Suchych skręcamy w prawo za zielonym szlakiem. Jedziemy z nim aż do końca asfaltu. Przy lesie jest możliwość zostawienia samochodu.

Wyjście na szczyt zajmuje około 20 minut, ponieważ do przejścia zielonym szlakiem jest kilometr. Szlak początkowo prowadzi prosto, a następnie ostro pnie się pod górę. Partia szczytowa jest wypłaszczona. Fajna Ryba 347 m n.p.m. znajduje się poza szlakiem turystycznym. Tabliczka z oznaczeniem jest tuż przy szlaku, natomiast najwyższy punkt trochę dalej, jednak nic na nim nie ma.

fajna ryba parking
fajna ryba z dzieckiem
podejscie na fajna rybe z gor suchych
rozejscie szlakow pod fajna ryba
partia szczytowa fajnej ryby
partia szczytowa fajna ryba
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.