Fajna Ryba i Góra Kamieńska – dwa najwyższe szczyty województwa łódzkiego

Fajna Ryba jest najwyższym naturalnym szczytem województwa łódzkiego. Mierzy 347 m n.p.m. i wznosi się nad miejscowościami Góry Mokre i Góry Suche. Znajduje się na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i jest najwyższym szczytem Pasma Przedborsko-Małogoskiego.

Do dziś można odnaleźć tam elementy okopów, ponieważ Fajna Ryba stanowiła fragment umocnień niemieckich w wojnie przeciwko Armii Czerwonej. Fajna Ryba to drugie miejsce podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim.

Najwyższy sztucznym szczytem województwa łódzkiego jest Góra Kamieńska, o której możesz przeczytać poniżej.

fajna ryba z gor suchych
fajna ryba szczyt

Skąd nazwa Fajna Ryba?

Ta zagadka nie wiadomo czy zostanie kiedyś rozwiązana. Są trzy wersje. Pierwsza, że góra przypomina wyglądem rybę. Druga, że niegdyś złowiono w okolicy bardzo szlachetną rybę. Trzecia, że pod górą mieszkał handlujący rybami pewien żyd, co tak się nazywał.

fajna ryba najwyzszy szczyt wojewodztwa lodzkiego

Jak najszybciej i najłatwiej wejść na Fajną Rybę?

Najlepszy sposób dotarcia na szczyt to rozpoczęcie wycieczki ze wsi Góry Suche. Z Przedbórza kierujemy się na Kaleń i w Górach Suchych skręcamy w prawo za zielonym szlakiem. Jedziemy z nim aż do końca asfaltu. Przy lesie jest możliwość zostawienia samochodu.

Wyjście na szczyt zajmuje około 20 minut, ponieważ do przejścia zielonym szlakiem jest kilometr. Szlak początkowo prowadzi prosto, a następnie ostro pnie się pod górę. Partia szczytowa jest wypłaszczona. Fajna Ryba 347 m n.p.m. znajduje się poza szlakiem turystycznym. Tabliczka z oznaczeniem jest tuż przy szlaku, natomiast najwyższy punkt trochę dalej, jednak nic na nim nie ma.

fajna ryba parking
fajna ryba z dzieckiem
przewodnik
podejscie na fajna rybe z gor suchych
rozejscie szlakow pod fajna ryba
partia szczytowa fajna ryba

Góra Kamieńska to najwyższy szczyt województwa łódzkiego

Góra Kamieńska to najwyższy szczyt województwa łódzkiego z tą różnicą, że ten jest sztucznie usypany w przeciwieństwie do szczytu Fajna Ryba (wzniesienie naturalne). Mierzy 386 m n.p.m. i jest wyższy o 39 metrów od tego naturalnego.

Znajduje się w gminie Kamieńsk blisko Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Góra powstawała przez wiele lat w wyniku składowania nadkładu z tej kopalni. Zobacz 50 atrakcji, które warto zwiedzić w województwie łódzkim.

gora kamienska

Co robić na szczycie?

Ciekawą atrakcją na Górze Kamieńskiej jest stok narciarski, który przyciąga do siebie na naśnieżony i dobrze oświetlony tor do zjazdów na nartach i snowboardzie. Zbudowano tam wyciągi: krzesełkowe i talerzykowe. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której widać Kopalnię Bełchatów, elektrownia wiatrowa i wytyczone trasy rowerowe.

Jak dojechać na Górę Kamieńską?

Na parking na Kamieńskiej Górze dojechać można z miasta Kamieńsk, kierując się drogą 484 na Bełchatów. W Kalisku na rondzie skręcamy w lewo i jedziemy kilka kilometrów prosto. W Piaskach na budynkami firmy RAMB skręcamy w lewo i jedziemy cały czas za główną drogą, która doprowadzi nas na Górę Kamieńsk na parking.

Parking

Na Górze Kamieńskiej jest wyznaczony parking, na którym swobodnie możesz zaparkować. Znajduje się kilkanaście metrów od platformy widokowej. Parking jest bezpłatny. Z tego miejsca można rozpocząć spacer na najwyższy punkt tego miejsca.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.