fajna ryba lodzkie
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Zdobyliśmy Fajną Rybę – najwyższy naturalny szczyt województwa łódzkiego

Fajna Ryba jest najwyższym naturalnym szczytem województwa łódzkiego. Mierzy 347 m n.p.m. i wznosi się nad miejscowościami Góry Mokre i Góry Suche. Znajduje się na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i jest najwyższym szczytem Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Do dziś można odnaleźć tam elementy okopów, ponieważ Fajna Ryba stanowiła fragment umocnień niemieckich w wojnie przeciwko Armii Czerwonej. Fajna Ryba to drugie miejsce podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim.

fajna ryba z gor suchych
fajna ryba szczyt

Skąd nazwa Fajna Ryba?

Ta zagadka nie wiadomo czy zostanie kiedyś rozwiązana. Są trzy wersje. Pierwsza, że góra przypomina wyglądem rybę. Druga, że niegdyś złowiono w okolicy bardzo szlachetną rybę. Trzecia, że pod górą mieszkał handlujący rybami pewien żyd, co tak się nazywał.

fajna ryba najwyzszy szczyt wojewodztwa lodzkiego

Jak najszybciej i najłatwiej wejść na Fajną Rybę?

Najlepszy sposób dotarcia na szczyt to rozpoczęcie wycieczki ze wsi Góry Suche. Z Przedbórza kierujemy się na Kaleń i w Górach Suchych skręcamy w prawo za zielonym szlakiem. Jedziemy z nim aż do końca asfaltu. Przy lesie jest możliwość zostawienia samochodu.

Wyjście na szczyt zajmuje około 20 minut, ponieważ do przejścia zielonym szlakiem jest kilometr. Szlak początkowo prowadzi prosto, a następnie ostro pnie się pod górę. Partia szczytowa jest wypłaszczona. Fajna Ryba 347 m n.p.m. znajduje się poza szlakiem turystycznym. Tabliczka z oznaczeniem jest tuż przy szlaku, natomiast najwyższy punkt trochę dalej, jednak nic na nim nie ma.

fajna ryba parking
fajna ryba z dzieckiem
podejscie na fajna rybe z gor suchych
rozejscie szlakow pod fajna ryba
partia szczytowa fajnej ryby
partia szczytowa fajna ryba

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *