Kopalnia Bełchatów – największa dziura w Europie. Punkty widokowe – Żłobnica i Kleszczów

Wiedziałeś, że największa dziura na świecie na terenie Europie znajduje się w Polsce? To Kopalnia Bełchatów, która oprócz Wielkiego Muru Chińskiego i Kolei Transsyberyjskiej jest widoczna z kosmosu. Widać ją jako duży rozmazany obraz. Na tym terenie mogłoby powstać 5000 boisk do piłki nożnej. W przyszłości, gdy złoża węgla brunatnego się wyczerpią ma na tym terenie powstać ogromne jezioro z odpowiednią infrastrukturą. Mają zostać zbudowane piękne plaże, port jachtowy czy centrum sportowe.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
elektrownia belchatow

Jak powstała największa dziura w Europie?

Czas powstawania największej dziury w Ziemii – Kopalnii w Bełchatowie to 40 lat. Jest ono ogromnych rozmiarów, ponieważ ma 12 kilometrów długości i 3 kilometry szerokości. Jej głębokość to 200 metrów. Ziemię, którą wybierano przez dziesiątki lat, na jedną górę, dlatego powstała Góra Kamieńska – najwyższy sztuczny szczyt województwa łódzkiego.

kopalnia belchatow

Zwiedzanie Kopalni Bełchatów

Kopalnia w Bełchatowie jest udostępniona do zwiedzania. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Kopalnię można zwiedzać na różne sposoby: projekcja w sali Kopalni Bełchatów, obserwacja kopalni z punktów widokowych, przejazd na teren wyrobiska pod maszyny.

Punkty widokowe na Kopalnię Bełchatów – Kleszczów i Żłobnica

Kopalnię Bełchatów można oglądać ze specjalnie przygotowanych i udostępnionych punktów widokowych. Znajdują się one tuż nad wyrobiskiem i kilka kilometrów od siebie. Z tarasów można oglądać z bliska bełchatowskie kolosy. Jest to niezapomniany widok na kopalnię i elektrownię. Na pierwszy rzut oka całość wygląda jak mały świat dziecięcych zabawek. Jednak w rzeczywistości jest inaczej. Maszyny służące do wydobycia, zwałowania i transportu węgla są gigantyczne.

Punkt widokowy Kleszczów

Do punktu widokowego w Kleszczowie dojeżdżamy ulica Szkolną. Na końcu znajduje się bezpłatny parking i miejsce ogrodzone metalowymi barierkami do obserwacji kopalni.

kleszczow parking
jak dojsc na punkt widokowy kleszczow
przewodnik
kleszczow punkt widokowy
MYNASZLAKU FILM
punkt widokowy na kopalnie z kleszczowa
maszyny w kopalni belchatow
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Punkt widokowy Żłobnica

Do punktu widokowego w Żłobnicy trafimy, jadąc przez miejscowość. Znajduje się przy drodze w pobliżu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest tam bezpłatny parking i miejsce ogrodzone barierkami. Punkt widokowy w Żłobnicy jest atrakcyjniejszy widokowo od tego w Kleszczowie.

zlobnica parking
zlobnica platforma widokowa
kopalnia belchatow z zlobnicy
kopalnia z punktu widokowego w zlobnicy
zlobnica punkt widokowy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.