lodzkie co zobaczyc
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Województwo łódzkie – 50 miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić [przewodnik internetowy]

W styczniowej podróży samochodowej po województwie łódzkim spędziliśmy 8 dni. Był to bardzo aktywny czas przeznaczony na poznawanie największych atrakcji, ale i także tych, o których może jeszcze niewiele osób słyszało. Do tej pory z województwem łódzkim nie mieliśmy zbyt wiele wspólnego. Byliśmy kilka razy w Łodzi w sprawach zawodowych i na tym nasza przygoda z tym terenem się kończy.

Czego dowiedzieliśmy się o województwie łódzkim? Na pewno tego, że jest inne niż się o nim myśli. Odkryliśmy rezerwaty przyrody, poznaliśmy legendy zamków i warowni obronnych, słuchaliśmy opowieści w muzeach i skansenach, a także oglądaliśmy krajobrazy z punktów widokowych. Nie jest, to może Małopolska, w której jest wszystko oprócz morza, ale podróżując, można pozytywnie się zdziwić i zachwycić.

Research przed podróżą i plan na podróż

Przed podróżą do województwa łódzkiego przeprowadziliśmy małe rozpoznanie terenu wśród różnych osób dotyczące: atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc, parków, zamków, pałaców. Przeczytaliśmy wiele blogów, przewodników, felietonów o tym terenie i jego najciekawszych miejscach, które warto zobaczyć, odkryć, poznać, zapamiętać, a później opisać na blogu. Przed wyjazdem przygotowałem specjalną mapę, na której wyznaczyłem wszystko, co musimy zobaczyć, będąc w województwie łódzkim. Jaki wniosek na styczniową podróż? Okazało się, że kilka atrakcji, do których mieliśmy się wybrać, było zamkniętych w sezonie zimowym, dlatego ich nie przedstawimy na poniższej liście.

Noclegi w województwie łódzkim

Noclegi to dla nas największy problem jeśli gdzieś wyjeżdżamy. Jak planujemy wypad w góry, to nie ma problemu, ponieważ górskie miejscowości turystyczne oferują różne formy zakwaterowania. Można znaleźć miejsca w agroturystykach, pensjonatach, hotelach. Jest szeroki wybór na każdą kieszeń. Jeśli wyjeżdżamy gdzieś w Polskę, to krąg się znacznie zawęża i głównie można znaleźć hotele lub tanie noclegi pracownicze, w których za bardzo nie chcemy nocować, zwłaszcza teraz, gdy podróżujemy z dzieckiem.

Podróżując, chcemy wydawać jak najmniej pieniędzy na miejsca noclegowe, zwłaszcza że zatrzymujemy się tylko na jedną nockę i w kolejnym dniu jedziemy dalej. Podczas podróży po województwie łódzkim z noclegami nie mieliśmy problemu, ponieważ były tutaj, gdzie chcieliśmy. Czasem mieściły się w granicach naszego budżetu, jednak częściej trzeba było wydać więcej, niż się zaplanowało. Mimo ferii rezerwowaliśmy pokój dzień wcześniej i zawsze miejsca były.

Hotel Porto w Radomsku

W Hotelu Porto w Radomsku nocowaliśmy w pierwszy i w ostatni dzień podczas naszej podróży. Była to dla nas dobra lokalizacja, ponieważ wypadała w pierwszy dzień pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Załęczańskim Parkiem Krajobrazowym. W ostatni dzień nocowaliśmy przed podróżą do Krakowa. Co nam się w hotelu podobało? Na pewno lokalizacja, ponieważ nie trzeba było jechać do centrum miasta, bezpieczny parking wliczony w cenę pobytu, która za 3 osoby ze śniadaniem wynosiła około 140 złotych. W pokoju mieliśmy duże łóżko, dobrze działające WIFI, łazienkę i TV. Korzystaliśmy na miejscu również z restauracji, którą za jedzenie i obsługę możemy pochwalić.

Ciekawe miejsca w województwie łódzkim na mapie

Przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi miejscami, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży samochodowej. Prawie każde z tych miejsc jest podlinkowane tak jak poniższa lista, dlatego klikając na dany znacznik, można się przenieść do danego wpisu. Łódzkie atrakcje podzieliśmy na kilka kategorii, w których znajdują poszczególne atrakcje: rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe, zamki, ruiny, pałace i dwory obronne, muzea i skanseny oraz miasta i ciekawe miejsca.

Rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe

Okazuje się, że na terenie województwa łódzkiego znajduje się kilka ciekawych i wartych zobaczenia rezerwatów przyrody oraz parków krajobrazowych. Są to miejsca, w których można odpocząć w ciszy i spokoju, a przede wszystkim oddychając świeżym powietrzem.

Rezerwat przyrody Węże

Spalski Park Krajobrazowy

Spała, sosna na szczudłach, grota świętego Huberta

Załęczański Park Krajobrazowy

Rezerwat przyrody Węże, Góra świętej Genowefy, Żabi Staw, Jaskinia Ewy, Granatowe Źródła

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

Łódzkie na ciekawą podróż: zamki, ruiny, pałace i dwory obronne

Województwo łódzkie słynie z licznych zamków, ruin, pozostałości po dworach obronnych, które rozsiane są w różnych częściach. Zamki, które są w dobrym stanie, zostały udostępnione turystom do zwiedzania.

Bąkowa Góra – ruiny dworu obronnego

Majkowice – ruiny dworu obronnego

Bolesławiec – ruiny zamku

Zamek w Inowłodzu – dostępny do zwiedzania

Zamek w Rawie Mazowieckiej – ruiny z dostępną basztą widokową

Pałac w Nieborowie i park w Arkadii

Zamek w Oporowie – dostępny do zwiedzania

Zamek w Besiekierach – ruiny niedostępne do zwiedzania

Zamek w Łęczycy + gród i archikolegiata łęczycka w Tumie

Muzea i skanseny

Bardzo podobało nam się, że województwo łódzkie oferuje muzea interaktywne, które potrafią zachęcić do spędzenia w nich czasu z dzieckiem oraz skanseny, w których ciężko się nudzić.

PGE Giganty Mocy – interaktywne muzeum o energii i węglu

Muzeum w Opocznie

Skansen Rzeki Pilicy

Skansen lokomotyw w Karsznicach

Miasta i ciekawe miejsca

Do ciekawych miejsc zostały dodane atrakcje, których nie zakwalifikowaliśmy do pozostałych kategorii. Są to różne punkty widniejące na mapie, które mogą być znane, mniej znane lub w ogóle nikt o nich nie słyszał. Tutaj znalazły się również miasta, które uznaliśmy za interesujące.

Żeleźnica – miejsce wypadku Kazimierza Wielkiego

Fajna Ryba – najwyższy naturalny szczyt województwa łódzkiego

Kleszczów i Żłobnica – punkt widokowy na kopalnię Bełchatów

Góra Kamieńska – najwyższe sztuczne wzniesienie województwa łódzkiego

Wiatrakowa Góra – punkt widokowy w Działoszynie

Sulejów

Opactwo Cystersów, Zalew Sulejowski, Jezioro Wapienniki

Tomaszów Mazowiecki

Muzeum Regionalne w Pałacu Ostrowskich, Schron Regelbau 621

Głaz Mszczonowski

Łódź

ZOO, Górka Retkińska, Muzeum Włókiennictwa, Manufaktura, ruiny fabryki, ulica Piotrkowska, Muzeum Fabryki

Środek Polski – Nowa Wieś i Piątek

Łowicz – trójkątny rynek

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

5 komentarzy

 • wartafunpark

  Tyle atrakcji w województwie Łódzkim, aż ciężko będzie wszystkie zwiedzić. Chyba czas na planowanie rozrywki na najbliższe lata!

 • Em

  Jestem z woj. Łódzkiego i powiem, że stworzyliscie Państwo naprawdę ciekawy i sumienny przewodnik. Jedynie czego mi brakuje to rezerwat przyrody las lagiewnicki i słynny lodzki Arturowek. Chciałam wyrazić wielkie uznanie dla Państwa pracy. Tworzycie bardzo ciekawa stronę internetową. Jest ona przejrzysta, opis rzeczowy, świetne zdjęcia atrakcji i plus za praktyczne porady tj. Parking, ceny i inne sugestie. Miło tez patrzy się na Waszą rodzinę i na pewno wiele osób zagladajacych tutaj zazdrości Państwu pięknego życia ? życzę Panstwu wszystkiego dobrego, zdrowia i dalszego zapału ?

  • mynaszlaku.pl

   Dziękujemy bardzo. 🙂
   Staraliśmy się pokazać również takie miejsca, które są mniej znane, a warto je odwiedzić.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.