Łódź – co zobaczyć w mieście przemysłu włókienniczego?
Nasza podróż samochodowa po województwie łódzkim nie mogła się odbyć bez zawitania do stolicy województwa, czyli Łodzi. W samym mieście byliśmy już parę razy kilka lat temu, lecz nie w sprawach turystycznych a zawodowych. Tym razem było inaczej, ponieważ wcześniej zaplanowaliśmy, co warto zobaczyć w Łodzi i na jakie atrakcje spojrzeć z bliska. W Łodzi byliśmy od czwartkowego do sobotniego poranka. W tym czasie poznaliśmy kilka ciekawych miejsc, a także spotkaliśmy się z naszymi znajomymi Emilką i Tomkiem, którzy mieszkają razem z córeczką w mieście przemysłu włókienniczego.
Jakie atrakcje odwiedziliśmy podczas wizyty w Łodzi?
Górka Retkińska
Jako że kochamy góry, to musieliśmy znaleźć też takie miejsca na terenie miasta Łodzi. Okazało się, że jednym ze wzniesień jest Górka Retkińska. Sama góra powstała ze śmieci, gruzów oraz odpadów powstałych podczas budowy osiedla Retkinia. Dlatego często nazywana jest Górą Śmieciową. Niegdyś planowano tutaj zrobić park rozrywki, potem wyciąg narciarski, trasy rowerowe. Obecnie jest to zalesiony obszar z niewielkimi widokami na miasto.
Jedną z atrakcji w Łodzi jest ZOO
Drugą atrakcją Łodzi, którą odwiedziliśmy, było ZOO znajdujące się na ulicy Konstantynowskiej. To był pierwszy tak duży odwiedzony przez nas ogród zoologiczny, a drugi tak w ogóle. Pierwszym był ten w Białymstoku, a trzecim w Krakowie. Maja była tym miejscem zachwycona, ponieważ mogliśmy oglądać wiele zwierząt z różnych stron świata. Tych ogród zoologiczny liczy ponad 2000, dlatego na ich obejrzenie trzeba poświęcić trochę więcej czasu. My spędziliśmy tam ponad 3 godziny, świetnie spędzając czas.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest miejscem, które trzeba odwiedzić
Łódzkie Muzeum Włókiennictwa na ulicy Piotrkowska 282 to punkt obowiązkowy podczas wizyty w mieście. W muzeum do obejrzenia są wystawy stałe oraz wystawy czasowe. Nam się udało, ponieważ byliśmy w czwartek, a ten dzień jest dniem bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych. Nimi są kotłownia będąca muzeum interaktywnym oraz rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku. W kotłowni można obejrzeć filmy, zobaczyć animacje, a także rozwiązać quiz. Wykorzystano tam najnowsze technologie, aby ciekawie opowiedzieć historię przemysłu włókienniczego. W tkalni można zobaczyć maszyny w ruchu, które potrafią zrobić wrażenie. Wszystko idealnie dopełnia opowieść osoby, która się nimi zajmuje.
Obecna Manufaktura znajdująca się na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi
Obecnie Manufaktura to galeria handlowa będąca najpopularniejszą w Łodzi. Znajduje się w niej ponad 250 sklepów. Budynki, które można obejrzeć obecnie to dawna fabryka Izraela Poznańskiego, który był jednym z największych fabrykantów miejskich. Kompleks liczący mniej więcej 30 hektarów stanowiły tkalnie, przędzalnia, drukarnia tkanin czy budynki robotników. Dawną fabrykę przebudowano tak, aby zachować klimat i dawną atmosferę tego miejsca. Będąc w pobliżu Manufaktury, można zobaczyć nieotynkowane budynki z czerwonej cegły.
Ruiny fabryki Roberta Biedermanna
Na ulicy Północnej znajdują się ruiny fabryki Roberta Biedermanna, która była niegdyś jedną z największych w Łodzi. Z wielkiego kompleksu powstały dwie wieże: wodna i kurzowa. Zakład powstawał od 1863 roku i rozwijał się bardzo szybko. Na początku XX wieku obejmowało już obszar liczący prawie 15 hektarów. Obecnie pozostałości fabryki można oglądać zza ogrodzenia. Chociaż jest tam niewiele do zobaczenia, to można poczuć klimat dawnej Łodzi.
Pasaż Róży na ulicy Piotrkowskiej
Pasaż Róży to bardzo ciekawe miejsce najładniej wyglądające w słoneczny dzień. Mogliśmy tam oglądać zdobienia ze szkła umieszczone na ścianach. Czas, jaki poświęciliśmy na obejrzenie tego miejsca, nie był dłuższy niż 15 minut. W Łodzi można znaleźć kilka pasaży, jednak ten okazuje się być inny niż wszystkie. Jego powstanie ma dwojakie znaczenie. Podwórko, przez które idziemy, oglądając zdobienia, miało być pasażem, przejściem w stronę Manufaktury. Nawiązuje także do drogi, jaką przeszła córeczka autorki Róża od niewidzenia do widzenia.
Ulica Piotrkowska i jej atrakcje
Spacer ulicą Piotrkowską to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Łodzi. Podczas oglądania sklepów, których jest niezliczona ilość, można zatrzymać się w kilku charakterystycznych miejscach. Są to między innymi: pomnik Misia Uszatka, Kamienica pod Gutenbergiem, mural, grób Nieznanego Żołnierza, dworek Ludwika Geyera, pasaż Róży, fortepian Rubinsteina czy Muzeum Włókiennictwa.
Muzeum Fabryki w Łodzi
W dawnej drukarni materiałów w Manufakturze znajduje się Muzeum Fabryki. Będąc w nim, można znaleźć wiele informacji o historii tego miejsca. Nie jest to duże pomieszczenie, ale czytając wszystkie zamieszczone informacje, można spędzić tam sporo czasu. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli. Bilet kosztuje 10 złotych a ulgowy 6,50.
Góra Rudzka na Rudzie Pabianickiej w Łodzi
Góra Rudzka znajdującą się w Rudzie Pabianickiej to naturalne wzniesienie, które zostało sztucznie rozbudowane. Mierzy 230 m n.p.m. i jest w czołówce najlepszych punktów widokowych Łodzi. U podnóża góry, znajduje się góralska „Bacówka u Józka”, zbudowana z drewna przywiezionego z Bieszczadów. Z góry można zjechać torem saneczkowych mierzącym 580 metrów. Obok bacówki znajduje się obszerny parking, a wyjście na szczyt zajmuje 5 minut.
Górka Widokowa „Rogi”
Góra Widokowa Rogi mierzy 246 m n.p.m. Wyjście na górkę najlepiej zaplanować od wytyczonego parkingu obok szkoły i orlika. Wyjście zajmie nam jakieś 5 minut. Współrzędne parkingu: 51.8149294, 19.4975781. Okazuje się, że tych górek śmieciówek trochę jest na terenie Łodzi. Podobnie nazwana jest Górka Retkińska.
Fajna relacja, nawet dla mieszkańca Łodzi 🙂