Geometryczny i geodezyjny środek Polski – Nowa Wieś i Piątek

Gdzie znajduje się środek Polski? Przez wiele lat środkiem naszego kraju i miejscem, do którego przyjeżdżało wiele osób, było miasto Piątek w województwie łódzkim. Od roku 2018 ten punkt znajduje się w Nowej Wsi pod Kutnem na prywatnej działce. O co w tym wszystkim chodzi?

geodezyjny srodek polski
miasto piatek lodzkie

Gdzie znajduje się Piątek, geometryczny środek Polski?

Podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim musieliśmy odwiedzić to miejsce. Od wielu lat miasto Piątek stanowiło centralny punkt Polski. Dane, dzięki któremu tak twierdzono, dotyczyły obszaru lądowego naszego kraju – działek ewidencyjnych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Piątek ma znajdować się w punkcie przecięcia 4 najbardziej wysuniętych punktów Polski – północ (Jastrzębia Góra), południe (Opołonek), zachód (zakole Odry w pobliżu Cedyni), wschód (Zakole Bugu w pobliżu Zosina).

piatek lodzkie srodek polski
przewodnik
piatek srodek polski

Geodezyjny punkt w Nowej Wsi to od 2018 roku nowy środek Polski

Nowa Wieś pod Kutnem to miejscowość znana od 2018 roku. To właśnie tam znajduje się geodezyjny środek Polski. Pod uwagę w pomiarach wzięto terytorium lądowe, a także wodne. Punkt w Piątku umieszczony był na rynku, natomiast ten w Nowej Wsi znajduje się na prywatnej działce za ogrodzeniem. Stoi kilka metrów od czyjegoś domu. Geodezyjne serce Polski wyznaczono z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

nowa wies srodek polski
KALENDARZ

Jak dojechać?

Piątek znajduje się około 45 kilometrów od Łodzi natomiast Nowa Wieś 60 kilometrów. Na miejsce można dojechać, jadąc przez Zgierz lub autostradą A1. Najpierw jest Piątek, a następnie Nowa Wieś.

gdzie jest srodek polski

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.