zamek w oporowie
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Szukaliśmy Białej Damy na Zamku w Oporowie

Przechadzając się między salami Zamku w Oporowie, mogliśmy wyczuć obecność Białej Damy, właścicielki tego miejsca. Biała pani zakochała się niegdyś w pewnym księdzu ze wzajemnością. Kochankowie spotykali się potajemnie w tunelu łączącym zamek z kościołem. Pewnej nocy podczas gwałtownej burzy piorun uderzył w sklepienie korytarza, które runęło, zabijając zakochanych. Podobno do dziś można w okolicy zamku spotkać biały obłok, któremu towarzyszy głośny płacz. Czy to Biała Dama? Wybraliśmy się do Zamku w Oporowie, aby to sprawdzić.

zamek oporow my na szlaku

Dojazd do Zamku w Oporowie

Zamek w Oporowie znajduje się niedaleko Kutna oraz Łowicza i blisko granicy z województwem mazowieckim. Najłatwiej dojechać z Kutna, ponieważ to zaledwie 15 kilometrów jadąc przez Komadzyn i Dobrzewy. Parking znajduje się naprzeciwko wejścia na teren zamkowy i jest darmowy.

parking przy zamku w oporowie

Zamek i jego historia

Od XIV wieku zamek był siedzibą rodu Oporowskich wzniesioną przez Władysława Oporowskiego syna wojewody łęczyckiego. W kolejnych wiekach wiele razy zmieniał właścicieli. Był siedzibą między innymi Pociejów, Oborskich czy Karskich. Zamek składa się z dziedzińca, domu mieszkalnego, kaplicy i wieży. Całość połączona jest ze sobą murami obronnymi. W XVII, XVIII i XIX wieku zamek był kilkukrotnie remontowany i delikatnie przebudowywany. Obecnie od 1949 roku znajduje się w nim muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Niewiele jest tam rzeczy związanych z historią zamku.

zamek oporowskich

Cennik i godziny otwarcia

Co najważniejsze dla odwiedzających zamek jest otwarty cały rok z małymi wyjątkami. Do muzeum nie wejdziemy w Nowy Rok, Trzech Króli, Pierwszy Dzień Wielkanocy, Boże Ciało, 15.VIII, 1.XI, 11.XI, wigilię oraz w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Godziny otwarcia to 10:00 – 16:00. Dodatkowo od 1 maja do 30 września zamek jest otwarty w weekendy do godziny 17:00.

Bilet normalny do zamku kosztuje 10 złotych a ulgowy 7 złotych. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny.

Wchodzimy do zamku i zwiedzamy jego wnętrza

Zwiedzanie zamku nie powinno zająć dłużej niż 30 minut. Do obejrzenia jest kilka dobrze zachowanych pomieszczeń z różnymi eksponatami. Każde z nich jest bardzo ciekawe. Byliśmy sami dlatego cały czas czuliśmy na sobie wzrok ochroniarza, który chodził za nami krok w krok. Trochę dziwnie się czuliśmy. Eksponaty są opisane, dlatego można poszerzyć swoją wiedzę nie tylko historyczną.

Jest to spokojne i bardzo klimatyczne miejsce. Niestety Białej Damy nie udało nam się spotkać w środku, dlatego wyszliśmy na zewnątrz. Przed zamkiem jest obszerny park, po którym można się przespacerować. Bardzo ciekawie wygląda zamek otoczony fosą z wodą. Nie jest to zbyt częsty widok.

zamek w oporowie
wystawa zamek oporow
wnetrza zamku w oporowie
NAJPIĘKNIEJSZE-SZLAKI-W-POLSKICH-GORACH"
muzeum zamek oporow
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *