Tajemnicze ruiny zamku w Besiekierach

Już po wschodzie słońce przyjechaliśmy pod ruiny Zamku w Besiekierach w powiecie łęczyckim niedaleko Łęczycy. Miejsce znajduje się w bardzo ciekawym miejscu i mało kto o nim wie, a przyjeżdżają do niego głównie pasjonaci historii Polski.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

My wyznaczyliśmy to miejsce podczas podróży samochodowej po województwie łódzkim. Do ruin późnogotyckiego zamku warto przyjechać i poznać trochę jego historii. Pozostałości po świetności zamku potrafią pobudzić wyobraźnie i chociaż nie można wchodzić na jego teren (kiepski stan), to można obejść go dokoła. Zwiedzanie otoczenia jest darmowe i dostępne o każdej porze.

zamek ruiny besiekiery

Historia Zamku w Besiekierach

Zamek został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo składał się z budynku mieszkalnego, budynku bramnego, mostu zwodzonego i murów obwodowych. Znajdowały się tam 3 kondygnacje po 4 komnaty na każdą. Zamek został zniszczony podczas wojny ze Szwecją. W XIX wieku został opuszczony, a następnie pełnił rolę budynku gospodarczego. Około roku 2010 roku na zamku i w jego najbliższym otoczeniu wykonane zostały prace rewitalizacyjne.

Zamek besiekiery
besiekiery legenda o borucie i rycerzu
przewodnik

Legenda o zakładzie rycerza z Borutą

Pewien rycerz założył się z diabłem Borutą pochodzącym z pobliskiej Łęczycy, że wzniesie zamek bez pomocy siekiery. Okazało się jednak, że jeden z pracujących przy zamku chłop nazywa się Siekierka. Dlatego rycerz zakład przegrał i musiał oddać duszę diabłu. Od tego czasu zamek nazwano Besiekierami. Borutę podobno można spotkać przy zamku po zmroku.

wojewodztwo lodzkie besiekiery
MYNASZLAKU FILM

Dojazd do Zamku w Besiekierach

Przyjechaliśmy pod ruiny od strony Kutna, ponieważ tam mieliśmy nocleg. Po drodze w Nowej Wsi zobaczyliśmy miejsce, w którym znajduje się nowy środek Polski (dawniej Piątek). Miejsce znajduje się bardzo blisko granicy z województwem wielkopolskim. Parking jest bezpośrednio przed zamkiem na poboczu. Z Kutna dojazd drogą numer 92 do Kłodawy i w niej w lewo na Łęczycę. Dalej w Radzyniu trzeba wypatrywać skrętu na Pieczów.

ruiny zamku w besiekierach

Coroczny turniej rycerski na zamku

Corocznie pod koniec sierpnia odbywa się turniej rycerski na Biesiekierskim Zamku. W programie znajdują się między innymi: turniej łucznicy, inscenizacja bitwy o zamek i turnieje bojowe. Oprócz tego dla osób, które odwiedzą, to miejsca podczas spotkania przygotowane są warsztaty, gry i zabawy.

fosa z woda zamek
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.