wojewodztwo lodzkie besiekiery
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Tajemnicze ruiny zamku w Besiekierach

Już po wschodzie słońce przyjechaliśmy pod ruiny Zamku w Besiekierach w powiecie łęczyckim niedaleko Łęczycy. Miejsce znajduje się w bardzo ciekawym miejscu i mało kto o nim wie, a przyjeżdżają do niego głównie pasjonaci historii Polski.

MISTRZOSTWA

My wyznaczyliśmy to miejsce podczas podróży samochodowej po województwie łódzkim. Do ruin późnogotyckiego zamku warto przyjechać i poznać trochę jego historii. Pozostałości po świetności zamku potrafią pobudzić wyobraźnie i chociaż nie można wchodzić na jego teren (kiepski stan), to można obejść go dokoła. Zwiedzanie otoczenia jest darmowe i dostępne o każdej porze.

zamek ruiny besiekiery

Historia Zamku w Besiekierach

Zamek został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo składał się z budynku mieszkalnego, budynku bramnego, mostu zwodzonego i murów obwodowych. Znajdowały się tam 3 kondygnacje po 4 komnaty na każdą. Zamek został zniszczony podczas wojny ze Szwecją. W XIX wieku został opuszczony, a następnie pełnił rolę budynku gospodarczego. Około roku 2010 roku na zamku i w jego najbliższym otoczeniu wykonane zostały prace rewitalizacyjne.

Zamek besiekiery
besiekiery legenda o borucie i rycerzu

Legenda o zakładzie rycerza z Borutą

Pewien rycerz założył się z diabłem Borutą pochodzącym z pobliskiej Łęczycy, że wzniesie zamek bez pomocy siekiery. Okazało się jednak, że jeden z pracujących przy zamku chłop nazywa się Siekierka. Dlatego rycerz zakład przegrał i musiał oddać duszę diabłu. Od tego czasu zamek nazwano Besiekierami. Borutę podobno można spotkać przy zamku po zmroku.

wojewodztwo lodzkie besiekiery

Dojazd do Zamku w Besiekierach

Przyjechaliśmy pod ruiny od strony Kutna, ponieważ tam mieliśmy nocleg. Po drodze w Nowej Wsi zobaczyliśmy miejsce, w którym znajduje się nowy środek Polski (dawniej Piątek). Miejsce znajduje się bardzo blisko granicy z województwem wielkopolskim. Parking jest bezpośrednio przed zamkiem na poboczu. Z Kutna dojazd drogą numer 92 do Kłodawy i w niej w lewo na Łęczycę. Dalej w Radzyniu trzeba wypatrywać skrętu na Pieczów.

ruiny zamku w besiekierach

Coroczny turniej rycerski na zamku

Corocznie pod koniec sierpnia odbywa się turniej rycerski na Biesiekierskim Zamku. W programie znajdują się między innymi: turniej łucznicy, inscenizacja bitwy o zamek i turnieje bojowe. Oprócz tego dla osób, które odwiedzą, to miejsca podczas spotkania przygotowane są warsztaty, gry i zabawy.

fosa z woda zamek
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *