Pierwszy raz za sterami lokomotywy – skansen w Karsznicach

W takim miejscu byliśmy po raz pierwszy. Jeden raz wystarczy, aby miło wspominać skansen w Karsznicach, w którym znajdują się zabytki techniki polskiej kolei. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie takie lokomotywy możemy zobaczyć. Niedaleko nas w Małopolsce w Chabówce obok Rabki-Zdroju znajduje się równie ciekawy skansen taboru kolejowego. Ten w województwie łódzkim jest bardzo niepozorny, ponieważ podjeżdżając do niego, nie czujemy się, jakbyśmy mieli zaraz wejść i oglądać lokomotywy.

Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach to takie małe muzeum kolejnictwa, które warto zobaczyć, będąc w okolicy. Początki sięgają lat 80. gdy to byli i obecnie pracownicy zakładu postanowili ochronić od zniszczenia i zapomnienia urządzenia i lokomotywy z magistrali węglowej Śląsk – Porty. Po wyremontowaniu starego budynku olejarni urządzono w nim Izbę Historii Kolei. Poza budynkiem ustawiono tory, na którym znajdują się różne zabytki techniki.

zwiedzanie skensenu w karsznicach
z dzieckiem w skansenie lokomotyw
zdunska wola skansen kolejek
przewodnik
karsznice pociagi

Skansen lokomotyw w Karsznicach – ceny biletów, dojazd, godziny otwarcia i inne informacje praktyczne

Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych – adres: ulica Kolejowa 6, 98-220 Zduńska Wola, współrzędne GPS: 51.574679, 19.014952.

Godziny otwarcia: od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 i niedzielę od 11:00 do 16:00.

Bilety wstępu: 5 złotych – normalny, 3 złote – ulgowy, młodzież do 16 lat – 1 zł. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo. Polecamy skorzystać z oprowadzania przez przewodnika, ponieważ wiele można się wtedy dowiedzieć. Koszt przewodnika to 20 złotych.

Czas zwiedzania to około 45 minut.

KALENDARZ
karsznice parking
karsznice brama wejsciowa
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do Skansenu dojechać można własnym samochodem (zjazd na węźle drogowym Zduńska Wola Wschód Karsznice) i autobusem (linia 1,6, Z – kierunek Leśmiania i 5 – kierunek Sędziejowice). Jeśli jedziesz pociągiem, to wysiądź na stacji Zduńska Wola lub Zduńska Wola Karsznice i dalej dojedź autobusem z powyższych linii.

zdunska wola skanen lokomotyw
zdunska wola lokomotywy
kolejki w zdunskiej woli
karsznice skansen lokomotyw

Lokomotywy w Zduńskiej Woli Karsznicach – zwiedzanie

Jeśli przyjedziemy swoim samochodem, to można go zostawić przed bramą wjazdową do skansenu wzdłuż drogi obok budynku lakierni proszkowej. My staliśmy tam w niedzielę i nie było problemu. Parking był bezpłatny. Ruszyliśmy w kierunku wejścia głównego. Przeszliśmy przez bramę i udaliśmy się do białego budynku z napisem biuro. Tam kupiliśmy bilety wstępu na teren muzeum. W takim miejscu byliśmy pierwszy raz i bardzo nam się podobało. Maja, która zna wiersz Juliana Tuwima Lokomotywa, była zachwycona. Perełką skansenu jest jedyny w Polsce amerykański parowóz towarowy Ty246-22.

Czas spędzony na terenie muzeum należał do udanych i możemy to miejsce zaliczyć do ciekawszych atrakcji województwa łódzkiego, a trochę już ich poznaliśmy podczas naszej podróży samochodowej. Czas indywidualnego zwiedzania i oglądania parowozów nie powinien być dłuższy niż 45 minut. Chyba że ktoś jest fascynatem lokomotyw i będzie chciał zostać dłużej. Do niektórych lokomotyw można wejść, dlatego warto taką możliwość wykorzystać.

skansen lokomotyw zdunska wola karsznice
skansen lokomotyw i urzadzen technicznych
pocagi w karsznicach
lokomotywy karsznice

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.