Z wizytą u Książąt Mazowieckich. Zamek w Rawie

Po opuszczeniu Łodzi naszym kolejnym punktem na mapie województwa łódzkiego był Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. Byliśmy na miejscu tylko przejazdem, ponieważ są tam tylko ruiny, a odrestaurowane fragmenty murów udostępnione są do zwiedzania w określonym terminie. Zamek został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez Siemowita III i Siemowita IV.

Warownia powstała, aby bronić południową część księstwa. Zamek w kolejnych wiekach pełnił różne funkcje, ale był także strawiony przez pożar i zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Do 1794 roku zamek był zamieszkany. Zmieniło się to po rozbiorach Polski. Prusacy rozebrali większą część budowli, a z warowni pozostała tylko wieża główna. Podczas naszej wizyty mogliśmy obejrzeć odrestaurowaną wieżę główną wraz z niewielkimi fragmentami murów.

rawa mazowiecka zamek

Dojazd do zamku w Rawie Mazowieckiej

Zamek w Rawie Mazowieckiej znajduje się przy drodze ekspresowej S8 między Piotrkowem Trybunalskim a Warszawą. My z Łodzi przyjechaliśmy drogą 72 przez Brzeziny i Jeżów. Samochód można zostawić tuż przy ruinach na ulicy Zamkowej po przejechaniu przez most nad rzeką Rylką.

zamek ksiazat mazowieckich w rawie mazowieckiej

Zamek w Rawie – zwiedzanie

Według informacji widniejącej na drzwiach wejściowych basztę można zwiedzać od czerwca do września. Od soboty do niedzieli w godzinach 11:00 – 15:00. Bilet normalny kosztuje 3 złote a ulgowy 2 złote. Wejście na teren zamkowy jest bezpłatne i dostępne o każdej porze.

zamek w rawie zabytek

Legenda o zamku w Rawie Mazowieckiej

Za sprawą swojej siostry Siemowit III zaczął podejrzewać swoją żonę Ludmiłę o niewierność, która była w ciąży. Uwięził ją w wieży, a na tortury wziął jej dwórki. Po porodzie kazał ją zamordować a dziecko oddać pierwszej napotkanej kobiecie. Dziecko miało na imię Henryk. Z całej sytuacji dowiedziała się córka z poprzedniego małżeństwa księżna Małgorzata. Zleciła porwanie dziecka, a następnie je wychowała. Gdy Henryk dorósł, księżna postanowiła pokazać go Siemowitowi III, a ten wiedział, że popełnił błąd. Był do niego bardzo podobny.

Zobacz także nasz wpis o portalu TripAdvisor.

zamek w rawie mury obronne
zamek ksiazat w rawie
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.