rawa mazowiecka zamek
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Z wizytą u Książąt Mazowieckich. Zamek w Rawie

Po opuszczeniu Łodzi naszym kolejnym punktem na mapie województwa łódzkiego był Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. Byliśmy na miejscu tylko przejazdem, ponieważ są tam tylko ruiny, a odrestaurowane fragmenty murów udostępnione są do zwiedzania w określonym terminie. Zamek został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez Siemowita III i Siemowita IV.

Warownia powstała, aby bronić południową część księstwa. Zamek w kolejnych wiekach pełnił różne funkcje, ale był także strawiony przez pożar i zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Do 1794 roku zamek był zamieszkany. Zmieniło się to po rozbiorach Polski. Prusacy rozebrali większą część budowli, a z warowni pozostała tylko wieża główna. Podczas naszej wizyty mogliśmy obejrzeć odrestaurowaną wieżę główną wraz z niewielkimi fragmentami murów.

rawa mazowiecka zamek

Dojazd do zamku w Rawie Mazowieckiej

Zamek w Rawie Mazowieckiej znajduje się przy drodze ekspresowej S8 między Piotrkowem Trybunalskim a Warszawą. My z Łodzi przyjechaliśmy drogą 72 przez Brzeziny i Jeżów. Samochód można zostawić tuż przy ruinach na ulicy Zamkowej po przejechaniu przez most nad rzeką Rylką.

zamek ksiazat mazowieckich w rawie mazowieckiej

Zamek w Rawie – zwiedzanie

Według informacji widniejącej na drzwiach wejściowych basztę można zwiedzać od czerwca do września. Od soboty do niedzieli w godzinach 11:00 – 15:00. Bilet normalny kosztuje 3 złote a ulgowy 2 złote. Wejście na teren zamkowy jest bezpłatne i dostępne o każdej porze.

zamek w rawie zabytek

Legenda o zamku w Rawie Mazowieckiej

Za sprawą swojej siostry Siemowit III zaczął podejrzewać swoją żonę Ludmiłę o niewierność, która była w ciąży. Uwięził ją w wieży, a na tortury wziął jej dwórki. Po porodzie kazał ją zamordować a dziecko oddać pierwszej napotkanej kobiecie. Dziecko miało na imię Henryk. Z całej sytuacji dowiedziała się córka z poprzedniego małżeństwa księżna Małgorzata. Zleciła porwanie dziecka, a następnie je wychowała. Gdy Henryk dorósł, księżna postanowiła pokazać go Siemowitowi III, a ten wiedział, że popełnił błąd. Był do niego bardzo podobny.

zamek w rawie mury obronne
zamek ksiazat w rawie

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *