Co warto zobaczyć w Opocznie?

Podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim nie mogliśmy pominąć Opoczna. Miasto znane jest na całą Polskę z produkcji płytek ceramicznych, jednak dociekliwy turysta może w nim znaleźć coś dla siebie. W mieście można odnaleźć wiele kapliczek, pomników pamięci, cmentarzy czy kościołów. Największą atrakcją Opoczna jest Zamek Kazimierza Wielkiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne.

muzeum opoczno zamek

Zamek Kazimierzowski w Opocznie

Zatrzymaliśmy się na parkingu przy ulicy Szewskiej. Jest tam miejsce na kilkanaście samochodów, a muzeum znajduje się naprzeciwko. Obecny zamek w Opocznie to budynek wzniesiony w XIX wieku na ruinach poprzedniej budowli, którą wzniósł tutaj Kazimierz Wielki. Niestety nie zachowały się nigdzie ikonografie z tego okresu. Poniżej ruiny, na których wzniesiono obecny budynek.

Zamek, który powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, był zespolony z murami miejskimi. Był miejscem, w którym zatrzymywał się władca podczas podróży przez kraj, natomiast na co dzień służył za rezydencję starosty. Zamek był w kształcie prostokąta, w narożniku mając wieżę. Podobno w Opocznie mieszkała nałożnica Kazimierza Wielkiego o imieniu Esterka. Jej dom połączony był z zamkiem podziemnymi tunelami. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. W XVIII wieku wieża służyła za więzienie dla mieszczan. Podczas prac archeologicznych w 2017 roku odkryto fragmenty średniowiecznej półbaszty.

zamek kazimierzowski opocznie
przewodnik

Zamek w Opocznie to obecnie Muzeum Regionalne

Po 1976 roku budynek był adaptowany pod Muzeum Regionalne. Obecnie w muzeum można zobaczyć wystawę przypominającą początki powstawania Opoczna, dawne fotografie, rzeczy z okresu II wojny światowej, rzeźbę ludową regionu opoczyńskiego, rekonstrukcję wnętrza chałupy, opoczyńskiej czy opoczyński strój ludowy. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:30 i w sobotę od 10:00 do 16:00. Bilety kosztują 3 złote normalny i 2 złote ulgowy.

opoczno parking pod zamkiem
zamek opoczno

Co jeszcze warto zobaczyć w Opocznie?

W Opocznie oprócz zamku warto zobaczyć jeszcze: kościół świętej Marii Magdaleny, Synagogę, Dom Esterki, fragment dawnego układu urbanistycznego, dzwonnicę, pomnik Tadeusza Kościuszki czy pomnik Nieznanego Żołnierza.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY