Zamek w Inowłodzu i kościół świętego Idziego to dwa kolejne miejsca, które widniały na naszej mapie podróży samochodowej po województwie łódzkim.
Wieś Inowłódz stała się miejscem popularnym i chętnie wykorzystywana w produkcjach filmowych. Możemy ją zobaczyć między innymi w: Koronie Królów, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Czterej pancerni i pies czy Pan Wołodyjowski.
Inowłódz to malownicze miasteczko położone w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, które stanowi doskonałe miejsce zarówno dla miłośników historii, jak i turystyki przyrodniczej. Zlokalizowane w pobliżu rzeki Pilicy, przyciąga odwiedzających nie tylko ze względu na swoje naturalne piękno, ale także dzięki bogatej historii i atrakcyjnym zabytkom.
Zobacz także nasz obszerny przewodnik po atrakcjach w województwie łódzkim – 50 ciekawych miejsc do zobaczenia.

Inowłódz – zamek Króla Kazimierza Wielkiego
Na samym początku udaliśmy się do zamku wybudowanego w 1366 roku a zniszczonego podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Budowla została wybudowana przez Króla Kazimierza Wielkiego tak jak większość zamków na terenie Królestwa Polskiego. Obiekt miał służyć jako ochrona komory celnej na odcinku pilickim.
Przez wiele lat zmieniał właścicieli, bywał kilkukrotnie przebudowywany, aż w końcu stracił funkcje obronne. Od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Rok 2007 był przełomowy, ponieważ zaczęto powoli rekonstruować zamek. Kilka lat później nastąpiło uroczyste otwarcie i od tego czasu można go zwiedzać.
Zamek jest idealnym miejscem dla miłośników historii i fotografii, oferujące niesamowite widoki i wyjątkowy klimat. Zamek, choć dziś w stanie ruiny, wciąż robi wrażenie swoją potęgą i jest symbolem dawnej świetności miasta.

Jak dojechać do Zamku w Inowłodzu?
My jechaliśmy na miejsce od strony Klwowa drogą numer 48 przez Kamienną Wolę i Małoszyce. Również drogą 48 można dojechać z Tomaszowa Mazowieckiego przez Spałę i Teofilów. Za Urzędem Gminy jadąc od Tomaszowa trzeba skręcić w prawo i po chwili dojedzie się na parking.
Gdzie zaparkować?
Po dojeździe na miejsce samochód zatrzymaliśmy na specjalnie wybudowanym parkingu. Według znaku i regulaminu jest on płatny – 10 złotych. Opłatę uiszcza się w drewnianej budce z pamiątkami naprzeciwko. Poza sezonem postój jest bezpłatny.
- Współrzędne parkingu: 51.5241, 20.2220.


Zwiedzamy Zamek w Inowłodzu
Z parkingu ruszyliśmy asfaltową drogą w kierunku zamku. Na miejsce dochodzi się w ciągu 2 minut. Na początku można przeczytać informacje podstawowe o miejscu, w którym się znajdujemy. Obeszliśmy zamek i weszliśmy na most, który poprowadził nas do bramy głównej. Biletów wstępu na teren zamkowy nie ma.
Wstęp jest wolny. Zwiedzanie całego obiektu zajmuje około 15 minut. Tak naprawdę nie ma tam zbyt wiele do roboty. Poznaliśmy każdy zakamarek na zewnątrz i weszliśmy do środka. Niestety nie udało się wyjść na basztę widokową, ponieważ drzwi były zamknięte. Miejsce na pewno ma potencjał, jednak poza sezonem wszystko wygląda słabo.





Godziny otwarcia
Szczegóły dotyczące godzin otwarcia zamku znajdziesz na oficjalnej stronie – tutaj.
Kościół świętego Idziego w Inowłodzu
Z zamkowego parkingu przejechaliśmy pod kościół świętego Idziego. Jest to jeden z najstarszych kościołów murowanych w Polsce. Idzi, pod którego budowla jest wyznaniem, był bogatym człowiekiem, który swoje życie poświęcił dla biednych ludzi. Gdy rodzice umarli cały majątek rozdał ubogim, uzdrawiał i czynił cuda.
Urokliwy kościółek położony w pięknym miejscem stał się tłem do filmowych plenerów. Kościół jest bardzo chętnie wybieranym miejscem na śluby przez pary z całej Polski.
Jego wyjątkowe wnętrze przyciąga turystów szukających duchowej atmosfery i historycznych skarbów.


Zamek w Inowłodzu i inne atrakcje. Czy warto tam pojechać?
Inowłódz to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji. W pobliskim Tomaszowie Mazowieckim można odkrywać kolejne perełki architektoniczne. Dodatkowo miasto znajduje się około 100 kilometrów od Łodzi czy Warszawy i innych interesujących miejsc w regionie.
Inowłódz to świetna baza wypadowa dla turystów, którzy lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Wokół miasta rozciągają się liczne ścieżki rowerowe i piesze, które prowadzą przez lasy, łąki oraz wzdłuż rzek, zapewniając niezapomniane widoki.
Pilica to rzeka, która przepływa przez Inowłódz, stanowiąc doskonałe miejsce do spływów kajakowych. Woda jest czysta, a malownicze tereny wokół rzeki pozwalają na wyjątkowe doznania przy obcowaniu z naturą.
Inowłódz to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku. Jego spokojna atmosfera, czyste powietrze i przyjazna społeczność sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na weekendowy wypad.
Co zobaczyć w okolicy?
W najbliższej okolicy warto zobaczyć: