Odwiedziliśmy PGE Giganty Mocy i miejsca, które warto zobaczyć w Bełchatowie

Odwiedzając Bełchatów, nie mogliśmy sobie odpuścić jednej z największych atrakcji województwa łódzkiego. To interaktywna wystawa PGE Giganty Mocy znajdująca się w Miejskim Centrum Kultury. To nowoczesne muzeum w przystępny i ciekawy sposób pokazuje świat węgla i energii. Od wydobywania węgla brunatnego po jego przetwarzanie i wykorzystanie. Interaktywna ekspozycja Giganty Mocy przedstawia historię powstania kopalni i elektrowni w Bełchatowie. Odwiedzając Miejskie Centrum Kultury, zwiedzający mogą poznać i zrozumieć terminy wykorzystywane w naukach ścisłych, geografii, geologii czy chemii i fizyki.

belchatow z dzieckiem

Jak dojechać do Bełchatowa?

Bełchatów to jedno z miast znajdujących się w południowej części województwa łódzkiego. Od Łodzi dzieli je tylko godzina drogi, dlatego Bełchatów i jego atrakcje są chętnie odwiedzane przez wielu turystów. Do miasta można dojechać od strony Piotrkowa Trybunalskiego drogą numer 74. PGE Giganty Mocy, znajdują się na Placu Narutowicza 3. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, to samochód możemy zostawić na bezpłatnym parkingu przy ulicy Fabrycznej lub Bawełnianej. To zaraz przy Miejskim Centrum Kultury.

pge giganty mocy

Giganty Mocy – cennik i godziny otwarcia

Ekspozycja Giganty Mocy otwarta jest od wtorku do niedzieli. W poniedziałek jest zamknięte. W tygodniu zwiedzanie od godziny 9:00 do 16:00 a w weekend od 10:00 do 17:30. Bilety można zakupić online. Warto to zrobić zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy ruch jest większy. Bilet normalny w kasie na ekspozycje kosztuje 17 złotych a ulgowy 12 złotych. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo. Jeśli kupimy bilet online, to zapłacimy o 2 złote mniej.

kasa giganty mocy

Interaktywna wystawa Giganty Mocy w Bełchatowie – zwiedzanie

Odwiedziliśmy PGE Giganty Mocy podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim. Po zakupie biletów otrzymuje się audio przewodnik, przez który jesteśmy prowadzeni po salach muzealnych. Od początków powstania kopalni i elektrowni po procesy wydobywcze i przetwórcze. Muzeum łączy naukę z zabawą, dlatego w każdej z sal czeka na nas coś ciekawego. Można poznać elektryzującą historię o powstaniu prądu, układać puzzle, rozwiązywać quizy, sterować ciężkim sprzętem i przede wszystkim dowiadywać się nowych i ciekawych rzeczy.

zwiedzanie giganty mocy
interaktywne muzeum belchatow
przewodnik
giganty mocy z dziecmi

Na zwiedzanie wystawy z audio przewodnikiem należy przeznaczyć mniej więcej 2 godziny. Każdy może dostosować zwiedzanie do swojego tempa, ponieważ po przejściu do sali to my decydujemy kiedy głos w słuchawkach się włączy. Muzeum przystosowane jest dla rodzin z najmniejszymi dziećmi, osoby starsze oraz te z niepełnosprawnościami. Zwiedzać można w języku polskim, angielskim i migowym. Na końcu czeka na nas możliwość przeniesienia się na wyrobisko dzięki okularom VR.

giganty mocy wystawa
belchatow muzeum
belchatow co warto zobaczyc

Co jeszcze można zobaczyć w Bełchatowie i okolicach?

Bełchatów kojarzony jest głównie z kopalnią węgla brunatnego i największą na świecie elektrownią węglową. Mimo to Bełchatów ma wiele do zaoferowania dla turystów tych małych i tych dużych. W samym mieście do zobaczenia jest kilka ciekawych miejsc: Dworek Olszewskich z Muzeum Regionalnym, zespół klasztorny franciszkanów, kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych czy Jabłoniowy Sad.

Po wizycie w Gigantach Mocy warto pojechać na punkty widokowe w Kleszczowie i Żłobnicy, z których widać wyrobisko oraz elektrownię w Bełchatowie. Znajdują się one niedaleko, a można obejrzeć to miejsce z innej perspektywy i z głową pełną informacji. W pobliżu znajduje się Góra Kamieńska, czyli sztuczne usypane wzniesienie powstałe z eksploatacji kopalni.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.