Czechy samochodem 2020 – o czym warto wiedzieć? Informacje praktyczne + winiety

Stolica naszych sąsiadów Praga, góry, piękne naturalne tereny, cała masa zabytków i przejazd do Austrii, Węgier czy Chorwacji to jedne z wielu powodów wyjazdów do Czech lub konieczność związana z przejazdem przez jego terytorium. Wyjeżdżając do Czech, warto wiedzieć, że policja nie zatrzymuje z byle powodu, tak jak się to mówi o słowackich policjantach.

O czym warto pamiętać, ruszając na podróż samochodem do Czech? Kultura jazdy jest inna niż w Polsce. Trzeba skrupulatnie przestrzegać przepisów, a przede wszystkim je znać i wiedzieć co nam grozi za ich złamanie. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? Jakie dokumenty potrzebujemy, aby bez problemów jeździć po Czechach? Ile jest dróg płatnych i ile kosztuje przejazd po nich? Kiedy trzeba kupić winietę, a kiedy można podróżować bezpłatnie. O tym dowiesz się w poniższych wpisie dotyczącym wyjazdu samochodem do Czech.

czechy przepisy drogowe winiety

Przepisy drogowe w Czechach

  • Po terytorium Czech należy jeździć w stanie totalnej trzeźwości. Limit alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Jeśli będziesz mieć więcej, to musisz liczyć się z mandatem w wysokości od 10 000 do 20 000 koron czeskich. Czyli mandaty rozpoczynają się od mniej więcej 1700 złotych w górę.
  • Światła mijania koniecznie musisz używać przez cały rok. Ich brak wiąże się z mandatem od 250 złotych.
  • Z telefonu podczas jazdy można korzystać tylko przy pomocy zestawu głośnomówiącego.
  • W Czechach jest zakaz używania wyposażania wykrywającego fotoradary.
  • Podczas wyprzedania, omijania przeszkody za każdym razem należy używać kierunkowskazów.
  • Jadąc do Czech, musisz wiedzieć, że czescy policjanci bardzo restrykcyjnie podchodzą do zatrzymywania się na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli przypadkowo zatrzymasz się na takim miejscu, to zapłacisz mandat od 1000 złotych w górę.
  • Dopuszczalna prędkość to 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach. Tolerancja przy pomiarze prędkości to zaledwie 3 km/h.
  • Pamiętaj, że przekraczając prędkość nawet o kilka kilometrów, możesz liczyć się z mandatem rzędu 170 złotych w górę. Co najważniejsze, mandat należy opłacić gotówką na miejscu. Nie ma możliwości zrobienia później przelewu.

Wyposażenie i wymagania samochodu do jazdy po Czechach

Jedziesz samochodem do Czech i zastanawiasz się, co trzeba mieć, aby jeździć bez stresu? Co jak najbardziej normalne i tak samo powinno być w Polsce, w Czechach należy przewozić oprócz koła zapasowego, gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego także kamizelki odblaskowe (najlepiej w środku samochodu), apteczkę (między innymi: opatrunek 5 cm x 7,5 cm, plaster bez opatrunku, gumowe rękawice, agrafki – 2 sztuki, opaska uciskowa – 70 cm, nożyczki, jałowy bandaż nr 2,3,4 – 2 sztuki) i komplet żarówek oraz bezpieczników. Jeśli w samochodzie będzie brakowało podstawowego wyposażania, to można otrzymać mandat rozpoczynający się od 300 złotych.

do czech samochodem o czym pamietac

Potrzebne dokumenty

Aby wyjechać do Czech nie trzeba mieć przy sobie paszportu ani zielonej karty. Dowód osobisty jak najbardziej wystarczy. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, to również potrzebujesz dla nich dowodu osobistego. Trzeba pamiętać o zabraniu dowodu rejestracyjnego oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu. Warto wyrobić sobie darmową kartę EKUZ, dzięki której można skorzystać z bezpłatnej pomocy za granicą w ramach NFZ w określonych sytuacjach.

Mapa dróg płatnych w Czechach 

Jeśli dużo podróżujesz samochodem po Czechach, to wtedy warto zakupić winiety. Jeśli Twój wyjazd jest sporadyczny, to wtedy możesz wyznaczyć sobie alternatywną trasę omijającą drogi płatne. Pamiętaj jednak, że stan dróg miejscowych jest podobny do tych w Polsce, dlatego jazda nimi może okazać się bardziej męcząca.

mapa drog platnych czechy
wyjazd z polski do czech

Winiety w Czechach – cennik, zakup i naklejka na szybę

Winiety w Czechach są obowiązkowym elementem na drogach płatnych. Ich cena nie zmieniła się w 2020 roku i nie zmieniła się także ich konieczność przyklejenia na przedniej szybie. Pamiętaj, że w Czechach minimalnej winiety to 10 dni. Nie warto kupować winiet wcześniej przez Internet, ponieważ są one o kilkadziesiąt procent droższe i niektóre mogą okazać się fałszywe. W normalnej cenie kupisz winiety na stacjach benzynowych przy granicach. Winieta w języku czeskim to dálniční známka lub dálniční kupón.

Ile kosztują winiety w Czechach?

  • Cena roczna – 1 500 Kč (255 złotych)
  • Cena miesięczna – 440 Kč (75 złotych)
  • Cena 10-dniowa – 310 Kč (53 złote)

Winiety samochodowe w Czechach – gdzie kupić?

Winiety najlepiej kupić na stacjach: OMV, MOL, Benzina, Shell, ENI. Warto wiedzieć, że można w nich płacić kartą lub w walucie euro. Na poczcie czeskiej płatność wyłącznie koronami czeskimi. Jest także możliwość zakupu winiet w sklepach: Albert, Kaufland, Globus – możliwa płatność kartą.

Jak wypełnić i gdzie nakleić winietę?

Pamiętaj, że winieta, która nie jest naklejona na szybę, jest nieważna. Dlatego zawsze po jej zakupie należy przykleić winietę na przednią szybę. Kupując winietę, otrzymamy nalepkę na szybę i tak zwany kupon kontrolny. Na nich należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i nalepić na wewnętrzną stronę szyby w prawym dolnym rogu. Kupon kontrolny potrzebny jest podczas kontroli drogowej.

Uwaga!

Na szybie można mieć naklejoną tylko jedną czeską winietę. Jeśli będzie więcej lub będzie nieważna to można otrzymać mandat. Obok czeskiej można mieć przyklejone winiety innych krajów.

Co grozi za brak winiety?

Za brak winiety grozi mandat wynoszący 5000 koron czeskich (około 900 złotych). Mandat najlepiej opłacić gotówką, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, to sprawa trafi do sądu, a tam zapłaci się jeszcze dodatkowe koszty wynoszące do 100 tysięcy koron czeskich (17 000 złotych). Ważność i prawdziwość winiety może sprawdzić czeska policja lub służba celna. Warto oprócz winiety, kuponu kontrolnego mieć jeszcze paragon z miejsca, gdzie ją zakupiliśmy. Może się on przydać, gdy winieta będzie fałszywa.

Za co można dostać mandat w Czechach?

W Czechach możemy dostać mandat między innymi za: przekroczenie dozwolonej prędkości, brak winiety na drogach płatnych, korzystanie z telefonu podczas jazdy bez zestawu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, zignorowanie znaku STOP, niezapięcie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka bez fotelika czy za jazdę po alkoholu. Jak widać, wiele przepisów podobnych jest do tych w Polsce, dlatego wyjeżdżając do Czech, warto o tym wszystkim przeczytać.

Ważne telefony

  • 112 – uniwersalny numer alarmowy
  • 150 – straż pożarna
  • 158 – policja
  • 155 – pogotowie ratunkowe
  • 123, 124, 1054 – pomoc drogowa

Sprawdź także informacje praktyczne dotyczące podróży samochodowej na Słowację.

Co warto zobaczyć podczas podróży samochodem do Czech?

Za kilka miesięcy rozpoczną się wakacje, a Czechy są popularnym krajem do podróży samochodowych. Wielu z nas wyrusza, aby poznać atrakcje, naszych południowych sąsiadów.  Podróżując własnym samochodem w wakacje po Czechach, warto spojrzeć na winiety, które ułatwią nam poruszanie się poza granicami Polski. My szczególnie polecamy Beskid Śląsko-Morawski bardzo blisko Cieszyna, Skalne Miasto Adrspach oraz Karkonosze.    

czechy samochodem
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.