Samochodem na Słowację – o czym warto wiedzieć?

Podróż samochodem na Słowację, u niektórych osób wiąże się z różnymi obawami. Istnieje przeświadczenie, że słowaccy policjanci polują na polskie tablice rejestracyjne, a Polacy są surowiej traktowani niż kierowcy z innych państw.

O tym w Internecie można wiele przeczytać, jednak z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że mijaliśmy wiele radiowozów policyjnych i na szczęście jeszcze nigdy nie zostaliśmy zatrzymani. Słowacja jest piękna, jest miejscem, gdzie wielu z nas wyrusza na aktywny wypoczynek. Są tam przecież Tatry Wysokie, Góry Choczańskie, Mała Fatra czy przepiękny Słowacki Raj

Przepisy drogowe na Słowacji 

Przepisy ruchu drogowego na Słowacji nie różnią się zbyt wiele od tych, które znamy z polskich dróg. Światła mijania trzeba mieć włączone przez cały rok. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie 50 km/h i dotyczy to wszystkich pojazdów.

W terenie niezabudowanym ograniczenie to 90 km/h, Na drogach ekspresowych i autostradach poza terenem zabudowanym samochody do 3,5 t nie mogą przekraczać 130 km/h, a w terenie zabudowanym 90 km/h.

Przejazd na drogach szybkiego ruchu i autostradach opłaca się kupując winiety, a nie tak jak w Polsce na bramkach. Kierowca i każdy pasażer samochodu musi się zapięte pasy bezpieczeństwa. Surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu. Kierowca nie może mieć we krwi nawet śladowej ilości alkoholu. 

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowym wyposażeniem samochodu na Słowacji są kamizelki odblaskowe, dla każdej osoby podróżującej. Co ważne! Muszą się znajdować w kabinie samochodu, a nie w bagażniku. Konieczna jest także apteczka, najlepiej europejska, trójkąt ostrzegawczy, klucz, podnośnik i koło zapasowe.

Apteczka powinna zawierać środki opatrunkowe i dezynfekujące, przedmioty, które są niezbędne przy reanimacji – ustnik, nożyczki, rękawice gumowe, agrafki i chustę trójkątną. Nieobowiązkowa jest gaśnica, linka holownicza i komplet żarówek jednak to wszystko zalecamy mieć, bo u niektórych policjantów jest to wyposażenie konieczne. 

Potrzebne dokumenty 

Podróżując samochodem po Słowacji trzeba mieć przy sobie: dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC pojazdu. Warto rozważyć zakup ubezpieczeń. Trzeba pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ akcje ratunkowe z udziałem helikoptera w górach na Słowacji są płatne.

Drogi płatne na Słowacji

Korzystając z dróg szybkiego ruchu i autostrad należy zakupić winietę. Możemy kupić ją na 10 dni, 30 dni lub rok. Winieta jest przypisana do danego numeru rejestracyjnego. Najłatwiej zakupić ją przez Internet. Jeśli nie mamy takiej możliwości to znajdziemy ją w automatach samoobsługowych przy granicach czy na stacjach benzynowych. 

My kupiliśmy winietę na rok na stronie eznamka – eznamka.sk/selfcare/purchase. Jak dużo jeździsz po Słowacji, to lepiej kupić na rok i mieć spokój.

Jazda samochodem na Słowację – cennik winiet: 

  • winieta na 10 dni – 10 euro 
  • winieta na 30 dni – 14 euro 
  • winieta na 1 rok – 50 euro 

Mapa dróg płatnych: 

Mapa dróg płatnych na Słowacji

Za co można dostać mandat na Słowacji?

Na Słowacji można używać nawigacji samochodowej, ale można otrzymać mandat za umiejscowienie jej na przedniej szybie samochodu. Uważa się, że uchwyt na nawigacje czy rejestrator jazdy mogą utrudniać kierującemu widoczność. Rozmawianie przez telefon jest zabronione, chyba że używamy zestawu głośnomówiącego lub słuchawki zakładanej na ucho. 

Ważne telefony

  • 112 – uniwersalny numer alarmowy
  • 150 – straż pożarna
  • 158 – policja
  • 155 – pogotowie ratunkowe
  • 18 124 lub +4212 682 492 11 – pomoc drogowa
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.