Zamek Tropsztyn i Skarb Inków – informacje praktyczne

Odrywając się od obowiązków związanych z realizacją reportaży ślubnych, ruszyliśmy do pobliskiej Wytrzyszczki, gdzie nad Jeziorem Czchowskim wznosi się wspaniały Zamek Tropsztyn. Jest to najbliżej położony zamek od naszego domu – dokładnie 7 kilometrów samochodem. Wstyd się przyznać, że ostatni raz byliśmy tam bodajże w 2012 roku, na początku naszych podróży, a taką perełkę mamy tak blisko. 

UWAGA! Zamek Tropsztyn w 2020 roku jest zamknięty dla zwiedzających.

Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn zwiedzanie

Zamek Tropsztyn – mapa

Zamek Tropsztyn – parking 

Całkiem niedawno przy drodze krajowej numer 75, powstał duży, bezpłatny parking, znajdujący się około 200 metrów od zamku. Zmieści się tam spokojnie kilkadziesiąt samochodów. Zamek z parkingiem łączy bezpieczny chodnik i ścieżka rowerowa. Zatrzymać się można także wjeżdżając przez bramę zamku pod mury. Tam jest mniej miejsca, a postój również jest bezpłatny.  

Zamek Tropsztyn parking
Parking przy zamku Tropsztyn
przewodnik

Zamek Tropsztyn – ceny biletów i godziny otwarcia

Według informacji znajdującej się na bramie, Zamek Tropsztyn otwarty jest w okresie wakacyjnym, czyli w lipcu i sierpniu. W tygodniu od godziny 9:00 do 17:00, a w weekendy od godziny 9:00 do 19:00. Ceny biletów wynoszą: 10 złotych – normalny i 5 złotych – ulgowy dla młodzieży do lat 15. W kasie i w sklepiku można płacić wyłącznie gotówką. 

Zamek Tropsztyn - ceny i zwiedzanie

Zamek Tropsztyn – noclegi i restauracja 

W środku nie znajdziemy ani noclegów, ani restauracji. Jest natomiast kawiarenka, w której można napić się kawy. W zamkowym sklepiku można nabyć pamiątki. Jeśli chodzi o jedzenie w okolicy, to naprzeciwko parkingu w Szałasie Zawrocie, można zjeść bardzo smaczną grochówkę. Płatność tylko gotówką. Kiedyś istniał tutaj jeszcze Zajazd Biały Domek, jednak teraz obiekt jest zamknięty na cztery spusty. Noclegi można znaleźć w Iwkowej, Rożnowie czy Gródku nad Dunajcem. 

Zamek Tropsztyn i Skarb Inków

Zamek Tropsztyn – zwiedzanie

Zamek Tropsztyn jest w ciągłej odbudowie. Po wejściu do środka i zakupie biletów idziemy zgodnie z kierunkiem zwiedzania. Przechodzimy przez kilka sal. Najciekawsza jest oczywiście sala tortur. Następnie schodzimy w dół i idziemy między skałami. Mamy okazję zobaczyć wejście do korytarza wiodącego prawdopodobnie do Tropia, po drugiej stronie nurtu Dunajca. Dalej mamy również prawdopodobne wejście pionowego lochu i przejście do zamku w Czchowie.

W zamku dzieci znajdą coś dla siebie. Są trzy sale, w których można zatrzymać się ze swoimi pociechami. Są tam różne zabawki, zjeżdżalnie, a nawet telewizor. Po wyjściu na najwyższy punkt zamku, możemy obserwować przepiękne widoki na Jezioro Czchowskie i pasmo Pogórza Rożnowskiego. Następnie schodzimy w stronę lądowiska helikopterów i obchodzimy mury obronne zamku. Schodzimy na dziedziniec i w bramie głównej kończymy spokojne zwiedzanie. Całość przejścia zajmuje około 80 minut. Po wyjściu warto udać się w lewo, gdzie znajduje się Skalny Szlak Inków. Nim obchodzimy zamek dookoła. 

Zamek Tropsztyn noclegi
Zamek Tropsztyn restauracja
Zamek Tropsztyn tanie noclegi
Zamek Tropsztyn widok
Zamek Tropsztyn informacje
Zamek Tropsztyn najważniejsze informacje
Zwiedzanie - zamek Tropsztyn
Cena zwiedzania - Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn i Skarb Inków
Zamek Tropsztyn - Skarb Inków

Skarb Inków w Zamku Tropsztyn

Badania radiestetów wskazują na istnienie 14-15 metrów pod ziemią dużej komnaty i obecność metali. Legenda głosi, że może być to skarb Inków, którzy podczas najazdu Hiszpanów uciekli z Ameryki Południowej do Europy, zabierając ze sobą sporą jego część. Podobno ciąży na nim klątwa i każdy kto będzie próbował go odnaleźć może nawet stracić życie.  

Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.