Dolinki Podkrakowskie – co warto o nich wiedzieć?

Są popularnymi miejscami wypoczynku i rekreacji, a ich wspaniałe krajobrazy i przyrodnicze bogactwo kuszą amatorów pieszych wędrówek. Dolinki Podkrakowskie to jedne z największych atrakcji, z jakimi można się spotkać na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zobacz opis poszczególnych dolinek:

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie – mapa

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy wszystkie Dolinki Krakowskie. Mapa powinna ułatwić Ci dojazd do dolinek. A jeśli szukasz szczegółowych szlaków, to sprawdź darmowe mapy online, które pomogą Ci zaplanować zwiedzanie.

Dolinki Krakowskie

Dolina Kluczwody i podziemne atrakcje

Wycieczka po tej dolinie będzie ciekawą przygodą dla tych, których fascynują jaskinie. To właśnie tu znajduje się jedna z najpiękniejszych i największych jaskiń na Jurze-Jaskinia Wierzchowska Górna. Długość jej korytarzy wynosi 975 m, przy czym część z nich można podziwiać dzięki profesjonalnie przygotowanej trasie turystycznej. Inna atrakcja, która czeka w tej dolinie, to Jaskinia Mamutowa. W jej namulisku znaleziono wiele cennych zabytków, a w szczególności-kości i kły mamuta.

Dolina Mnikowska i jej skarby

Dolina Mnikowska, często nazywana też Doliną Sanki, liczy sobie zaledwie 7 km długości. Dla miłośników pięknych widoków oraz przyrodniczych skarbów najbardziej atrakcyjnym fragmentem tej doliny jest Wąwóz Mnikowski. Ten rezerwat przyrody zachwyca, a potężne skały i tajemnicze jaskinie stały się jego najwspanialszą wizytówką.

Miejscem, z którym dolina ta kojarzona jest najczęściej, jest skalna kapliczka z malowidłem. Wykonana przez Walerego Eliasza-Radzikowskiego w latach 60. XIX stulecia. To właśnie ów skalny ołtarz jest jedną z najważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówki doliną rzeki Sanki.

Dolina Racławki i jej atrakcje

To jedna z największych dolinek w rejonie Krakowa. Rozciąga się ona pomiędzy Czubrowicami a miejscowością Dubie, a jej długość wynosi 9 km. Dnem tej doliny płynie Racławka – potok, który jest jednym z ważniejszych dopływów Rudawy. Rezerwat przyrody Dolina Racławki, utworzony w 1962 roku, obejmuje najpiękniejszą pod względem krajobrazowym część tej doliny, w której rejonie czekają też takie atrakcje, jak wąwozy, kamieniołomy oraz zabytki dawnej architektury, jak np. drewniany kościółek w Paczółtowicach.

przewodnik

Dolina Będkowska – nie tylko dla amatorów wspinaczki

Dolinka ta kusi miłośników wspinaczki, jednak nie tylko oni będą mogli tu miło i pożytecznie spędzić wolny czas. Dolina Będkowska (Dolina Będkówki) to jeden z najpiękniejszych fragmentów Płaskowyżu Ojcowskiego. Na odcinku liczącym sobie 9 km, czekają na turystów wspaniałe atrakcje. Potężne skały i bramy skalne, źródełka oraz wodospad Szum – oto powody, dla których warto odwiedzić tę dolinkę przynajmniej raz w życiu.

Dolina Bolechowicka na Wyżynie Olkuskiej

Dolina Bolechowicka znajduje się około 15 kilometrów od Krakowa. Jest to jedna z najkrótszych dolinek mierząca 1,5 km. Mimo to jest ona bardzo atrakcyjna widokowo. Wejście do niej stanowi Brama Bolechowicka. W dolinie można obejrzeć: Mur Pokutników, Ostrą Turniczkę, Filar Abazego oraz kaskady na Bolechówce. 

Dolinki Krakowskie

W Dolinie Rudawy

Choć Dolina Rudawy leży w pobliżu tak gwarnych miejsc, jak lotnisko w Balicach oraz autostrada, nie brak na jej terenie przyrodniczych ciekawostek. Szczególnie malowniczy jest przełom Rudawy, kojarzony głównie z taką atrakcją, jaką jest Skała Kmity.

Dolina Eliaszówki – wokół klasztoru Karmelitów Bosych

Klasztor Karmelitów Bosych oraz pozostałości dawnych pustelni-oto główne atrakcje, z jakimi kojarzona jest podkrakowska miejscowość Czerna. Leżący na jej terenie rezerwat Dolina Eliaszówki przyciąga zarówno historycznymi pamiątkami, jak i skarbami o przyrodniczym charakterze. Zabudowania klasztorne, tajemnicze mosty oraz głębokie wąwozy-oto niespodzianki, z jakimi mogą się spotkać turyści odwiedzający tę część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Spacer Doliną Dłubni

Dolina Dłubni liczy sobie aż 40 km długości. Zaczyna się ona na terenie miejscowości Jangrot, a kończy na przedmieściach Krakowa. Niestety, dolinka ta dość wcześnie stała się obszarem atrakcyjnym dla osadników, stąd też znaczna jej część zajęta jest przez wsie i zabudowania. Tylko niewielkie jej fragmenty mogą zachwycić nas jeszcze typowo jurajskim krajobrazem. Gdzie warto się wybrać?

Jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych fragmentów tej doliny jest liczący sobie 4 km długości odcinek pomiędzy Glanowem a Imbramowicami. Inny ciekawy fragment to odcinek rozciągający się pomiędzy Iwanowicami a Maszkowem. Tu jeszcze można nacieszyć się pięknem i przyrodniczym bogactwem doliny, którą większość turystów kojarzy z tak cennym zabytkiem, jakim jest klasztor norbertanek w Imbramowicach.

Dolina Kobylańska – sąsiadka Doliny Będkowskiej

Mniejsza sąsiadka wspominanej już Doliny Będkowskiej, również jest miejscem bardzo ważnym dla miłośników wspinaczki. Dolina Kobylańska liczy sobie 4 km długości, choć większość turystów skupia się tu na skupisku skałek znajdujących się przy wlocie doliny, tuz przy wsi Kobylany. Urwiste skały kuszą ciekawymi trasami wspinaczkowymi oraz nazwami, które mogą zaintrygować każdego. Żabi Koń, Jastrzębia Turnia-oto wybrane nazwy, jakie pojawiają się na dokładniejszych planach tej dolinki.

Dolina Brzoskwinki – dla lubiących ciszę i spokój

To kolejna dolinka, która może się okazać ciekawym celem wycieczki. Ta niewielka dolinka jest miejscem dość rzadko odwiedzanym przez turystów, dzięki czemu na jej terenie można się nacieszyć ciszą oraz spokojem. Jej długość wynosi zaledwie 1,5 km, jednak piękna okolica sprawia, że wypoczynek na terenie Dolinki Brzoskwinki staje się ciekawym doświadczeniem dla każdego miłośnika jurajskich atrakcji.

Dolinka Aleksandrowicka, czyli Jura mniej znana

Kolejnym celem wycieczki dla tych, których kusza mniej znane zakątki Jury, będzie Dolina Aleksandrowicka. Leżąca tuż przy terenach lotniska Balice, może się pochwalić gęstymi lasami oraz skałkami, które mimo niewielkich rozmiarów odgrywają bardzo ważną rolę w lokalnym krajobrazie.

Podkrakowskie dolinki mają wiele uroku. Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter, każda z nich może stać się wspaniałym celem wycieczki dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Warto zatem lepiej poznać tę część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i poświęcić nieco czasu na wędrowanie tutejszymi szlakami.

Dolinki Krakowskie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.