Dolina Będkowska – pomysł na wycieczkę pieszą, rowerową i wspinaczkę

W Małopolsce znajduje się niezwykle atrakcyjny region, a mianowicie Jura Krakowsko-Częstochowska i Dolina Będkowska. Nie jest to jeden z głównych kierunków wycieczek w tym terenie. Warto mieć jednak świadomość, że powoli zmieniają się przyzwyczajenia turystów i coraz to śmielej zaczynają mniej popularne miejsca odwiedzać. Warto nadmienić, że jest to nie tylko fantastyczne miejsce do wspinaczki, bo sprawdzi się też jako miejsce na spokojny, weekendowy odpoczynek dla całej rodziny.

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA – ATRAKCJE

Jeszcze precyzyjniej określając lokalizację, warto polecić Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie znajdujący się nieopodal Krakowa. Newralgicznym punktem niniejszej krainy jest zdecydowanie Dolina Będkowska. To obszar, który jest szeroko znany ze wspaniałych pstrągów, ale nie tylko! Każdy, kto chce coś więcej się dowiedzieć na jej temat, koniecznie powinien przeczytać poniższy tekst. Zapraszamy do lektury!

Wycieczka rodzinna do Doliny Będkowskiej

Wycieczkę do doliny warto rozpocząć w Będkowicach

Dolina Będkowska zalicza się zdecydowanie do najdłuższych dolin na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Mierzy około 7 kilometrów. Do tego jest to niezwykle atrakcyjna przyrodniczo przestrzeń, bo wyróżnia się interesującymi formacjami skalnymi. Wchodzi ona w skład dolin będących częścią Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Zobacz, co warto wiedzieć o Dolinkach Krakowskich.

Jest to doskonałe miejsce do wycieczek pieszych, jak i też nadaje się do przemierzania rowerem. W przypadku chęci poznania tego obszaru pieszo, polecamy wędrówkę zacząć od miejscowości Będkowice, która usytuowana jest pośrodku Doliny Będkowskiej i Kobylańskiej. My tak właśnie zrobiliśmy i zaraz przeczytasz opis naszego przejścia.

Kierunek szlaku do Doliny Będkowskiej

Mapa trasy i opis szlaku turystycznego do Doliny Będkowskiej

Rozpoczęliśmy wycieczkę w Będkowicach przy cmentarzu parafialnym na ulicy Cichej. Znajduje się tam bezpłatny parking, przy którym spokojnie można zostawić samochód. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd pod Dolinę Będkowską: 50.172283, 19.748199. Było jeszcze wcześnie, gdy ruszyliśmy na szlak. Zobacz na mapę:

  • Parking znajduje się powyżej szlaku żółtego,
  • Dotarliśmy niebieskim szlakiem do skrzyżowania i skręciliśmy w prawo na drogę asfaltową. Z tego miejsca do samochodu jest około 15 minut,

Z ulicy Cichej skręciliśmy w prawo w poszukiwaniu żółtego szlaku. Właśnie nim chcieliśmy dojść do dolinki. Trasa prowadziła delikatnie w dół do wąwozu. Mijaliśmy po drodze kilka monumentalnych skał. W ciągu 20 minut dotarliśmy z parkingu do doliny. Tam już pojawiła się droga asfaltowa, którą szliśmy dalej. Pojawił się także szlak turystyczny oznaczony kolorem niebieskim.

Parking przy Dolinie Będkowskiej
Trasa prowadząca z parkingu do Doliny Będkowskiej
Żółty szlak prowadzący do Doliny Będkowskiej
przewodnik
Skała Brama Będkowska
Przejście przez Bramę Będkowską

Przypomniało nam się przejście Szlakiem Warowni Jurajskich kilka lat temu. Wtedy tę dolinę przeszliśmy bez zatrzymywania. Teraz mieliśmy dużo czasu, żeby spokojnie spacerować. Droga idealnie nadaje się na wycieczkę z dzieckiem w wózku.

Uwaga!

Teoretycznie Dolina Będkowska jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Mogą tam jeździć tylko mieszkańcy. Niestety wiele osób nie przestrzega zakazów i podjeżdża aż pod samo gospodarstwo agroturystyczne Brandysówka, czyli do najciekawszej części doliny. Klienci agroturystyki podobno nie muszą stosować się do zakazu. Dojazd od Łączek Kobylańskich. W weekendy trzeba tam bardzo uważać, ponieważ droga jest bardzo wąska. My szliśmy w tygodniu po godzinie 5 rano, więc nie mieliśmy problemu.

Skała Sokolica i oznaczenie szlaku turystycznego

Brandysówka, Sokolica i Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej

Sokolica to zdecydowanie największa ściana wapienna na Jurze. Ma ona około 70 metrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jako jedna niewielu skałek zapewnia naturalne możliwości wspinania drogami więcej niż jednowyciągowymi. Jak się tam dostać? My dotarliśmy pod nią szlakiem niebieskim. Tam znajduje się popularna Brandysówka z polem namiotowym.

Brandysówka - gospodarstwo agroturystyczne
Pole namiotowe przy Brandysówce w Dolinie Będkowskiej

Chwilę dalej było kapitalne miejsce, czyli Wodospad Szum, przy którym chwilę spędziliśmy. Jest on najwyższym wodospadem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Dalej jest jeszcze Dupa Słonia – kolejna z ciekawych skał. Chwilę jeszcze prowadził nas szlak niebieski. W prawo skręciliśmy, gdy pojawiła się droga asfaltowa w prawo. Nią ruszyliśmy pod górę. Przy niej znajduje się kilka ciekawych skałek. Doprowadziła nas do drogi głównej, na której skręciliśmy prawo w kierunku cmentarza. My jedziemy dalej, a Ty znajdziesz poniżej jeszcze kilka ciekawych informacji o dolinie.

Wodospad Szum
Najwyższy wodospad Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
Droga z Doliny Będkowskiej

Turyści bardzo chętnie przybywają tu dla niezwykle smacznych ryb

Jest tu bowiem Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, gdzie można samemu dokonać połowu na łowisku, a także zjeść smaczną rybę np. w formie grillowanej. Inne domowe jedzenie znajdziesz w gospodarstwie agroturystycznym Brandsysówka, które jest usytuowane w połowie doliny. Znajduje się ono u stóp monumentalnej ściany Sokolicy i nad rzeką Będkówką. Śmiało, można stwierdzić, że jest doskonałe miejsce na rodzinny wypad. Nieopodal płynie strumyk, mamy punkty gastronomiczne i liczne polanki wręcz stworzone na rodzinny piknik.

Sokolica w Dolinie Będkowskiej

Jakie są szlaki w Dolinie Będkowskiej?

Dolina Będkowska charakteryzuje się tym, że ma strome ściany z wieloma odnogami w formie wąwozów i kanionów. Turyści mają do swojej dyspozycji 3 szlaki:

  1. Niebieski rozpościerający się przez całą długość doliny – jest to szlak najpopularniejszy i najciekawszy,
  2. Zielony mający początek w miejscowości Łazy. Prowadzi przez środkową część Doliny Będkowskiej, a kres ma w Wierzchowie przy Jaskini Wierzchowskiej Górnej,
  3. Żółty prowadzący z Będkowic bocznym wąwozem przez część Doliny Będkowskiej, Dolinę Szklarki, rezerwat przyrody Dolina Racławki aż do Paczółtowic.

W równym stopniu może to być piesza lub rowerowa wycieczka. Dolina jest na tyle malowniczo położona, że turystyka rowerowa jest tu bardzo interesująca. Mamy tutaj jeden szlak rowerowy, który jest koloru czerwonego i jego długość to około 25 kilometrów. Warto mieć świadomość tego, że rower na ten szlak powinien być starannie dobrany. Nie może to być w żadnym razie rower szosowy, a zamiast niego zaleca się skorzystać z odmian górskich i trekkingowych. Cechą charakterystyczną tego szlaku jest bowiem dłuższa część o nieutwardzonej nawierzchni.

Pamiętajmy, aby poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach. Jeśli pogoda nas nie rozpieszcza, to może to być doskonały moment na wyborną rybę w jednej ze wspomnianych już tu smażalni.

Jaskinia w Dolinie Będkowskiej

Jak dojechać tu z Krakowa? Gdzie zaparkować?

Chcąc dotrzeć w te okolice z Krakowa, dojazd nie powinien nam zająć więcej niż 30 minut. Musisz jechać przez Brzezie i Więckowice.

  1. Duże parkingi są usytuowane na północy pod Jaskinią Nietoperzową. Współrzędne: 50.191291, 19.773303.
  2. Z kolei od części południowej jest znacznie mniej możliwości do zaparkowania. Najbliższy płatny parking (do 10 złotych za dzień) jest mniej więcej na wysokości Doliny Będkowskiej i Kobylańskiej – tak zwane Łączki Kobylańskie. Współrzędne: 50.151315, 19.740183.
  3. Zdecydowanie najbardziej godnym polecenia wariantem każdemu turyście, jest zaparkowanie na parkingu w Będkowicach, a następnie kierowanie się żółtym szlakiem przez Bramę Będkowską do Doliny. Współrzędne parkingu w centrum miejscowości: 50.168040, 19.752305. Nasz parking przy cmentarzu: 50.172283, 19.748199.
  4. Można zaparkować również we wsi Łazy przy kaplicy Zesłania Ducha Świętego. Współrzędne: 50.189016, 19.744616.
  5. Dłuższa trasa prowadzi ze Szklar przez Wąwóz Przecówki. Współrzędne parkingu przy kościele: 49.880787, 22.242641.

Jak dojechać komunikacją publiczną z Krakowa?

Osoby chcące skorzystać z transportu publicznego mają taką możliwość dzięki autobusom linii 210. Przystanek początkowy: Bronowice Małe w Krakowie. Zaleca się wysiąść na przystanku Będkowice Cmentarz, a potem również żółtym szlakiem turystycznym, kierować się przez Bramę Będkowską. Jest też możliwość dojazdu do Kobylan – linia 278, gdzie wysiadamy na przystanku Kobylany Dworska i podchodzimy do południowego wylotu Doliny Będkowskiej.

Skała Iglica w Dolinie Będkowskiej

Co jest warte zobaczenia w Dolinie Będkowskiej? – podsumowanie

Dolina Będkowska to z całą pewnością niezwykle malownicze miejsce, które zewsząd jest otoczone stromymi skałami. Do tego mamy też liczne wąwozy, intrygujące formacje skalne, jaskinie, źródła, a także największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Wodospad Szum. To zdecydowanie najciekawsze walory tej okolicy.

Do tego ważnymi punktami dla każdego, kto tu zawita powinny być takie atrakcje jak, chociażby Dupa Słonia. Jest to jedna z popularniejszych tu form skalnych. Tę osobliwą nazwę nadali jej wspinacze w latach 70. minionego wieku. Wcześniej nosiła ona nazwę – Zamczysko. Z czego wynika jej współczesna nazwa? Ma to swoje uzasadnienie w tym, że ma charakterystyczną rysę po jej lewej stronie, a do tego dość wysoki stopień trudności.

Kolejnym ciekawym punktem jest Jaskinia Nietoperzowa i znajdujący się w niej wodospad naciekowy. Jej nazwa ma oczywiście źródło w zamieszkujących tam takich gatunków nietoperzy jak: nocki duże, gacki wielkouche i podkowce duże. To właśnie w tym miejscu kręcone były sceny do filmu „Ogniem i mieczem” z 1999 roku. Do jaskini wchodzi się z przewodnikiem i pamiętać trzeba, że nie wolno robić tam zdjęć.

Wynika to z troski o rezydujące w jej wnętrzu nietoperze. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że ich populacja jest zagrożona przez to, że jeszcze w XIX wieku za sprawą eksploatacja nawozu z odchodów nietoperzy doprowadzono do trwałej degradacji jaskini i w konsekwencji spadku ich liczebności

Z innych wartych uwagi atrakcji, jakie trzeba odwiedzić, warto wspomnieć o:

  • Bramie Będkowskiej,
  • Wspomnianej tu parokrotnie Brandysówce pod Sokolicą, gdzie znajduje polem namiotowym, pokojami, a do tego sezonowo otwarta restauracja,
  • Stawach rybnych.
Wodospad Szum znajduje się niedaleko Krakowa

Jak się przygotować na wyprawę do Doliny Będkowskiej?

Sama Dolina Będkowska nie jest jakoś nieprzyjazna turystom i tym samym wycieczka w te rejony nie wymaga od nas jakichś ekstremalnych przygotowań. Oczywiście jak to w terenach skalnych, powinniśmy liczyć się z tym, że może mieć miejsce załamanie pogody. Z tego też powodu odpowiedni zapas prowiantu i napojów jest wskazany. Do tego na samą wycieczkę warto zabrać odpowiednie wyposażenie.

Z uwagi na fakt, że Dolina Będkowska jest odsłonięta i tym samym wystawiona na ekspozycję słoneczną powinniśmy mieć jakąś czapkę, bądź inną formę zabezpieczenia przed promieniowaniem UV. Wskazana jest też kurtka przeciwdeszczowa. Piesze wycieczki staną się o wiele przyjemniejsze, jeśli zabierzemy ze sobą kijki trekkingowe. W ten sposób nawet przy dłuższym marszu nie obciążamy ramion, które i tak często dźwiga już plecak.

Jak zatem widać doskonale opisana tu Dolina Będkowska to naprawdę intrygujące miejsce na mapie Polski. Chociaż niedoceniona to może za sprawą tego i jemu podobnych tekstów dolina ta będzie częstszym miejsce wypraw turystów. Zobacz także inne nasze wycieczki po dolinkach w pobliżu Krakowa:

  1. Dolina Bolechowicka i Kobylańska,
  2. Dolina Mnikowska,
  3. Dolina Brzoskwinki,
  4. Dolina Aleksandrowicka,
  5. Dolina Nielepicka,
  6. Dolina Eliaszówki,
  7. Dolina Kluczwody,
  8. Dolina Szklarki,
  9. Dolina Racławki,
  10. Dolina Grzybowska i Dolina Rudawy,
  11. Wąwóz Podskalański (Dolina Wedonki).
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.