Dolina Grzybowska i Dolina Rudawy ze Skałą Kmity

Dolina Grzybowska i Dolina Rudawy ze słynną Skałą Kmity, to kolejne dwa miejsca, które odwiedziliśmy podczas odkrywania Dolinek Krakowskich. Obie znajdują się tuż obok miasta Zabierzów, dlatego chętnie są odwiedzane przez tamtejszych mieszkańców. My już do tej pory opisaliśmy na blogu prawie wszystkie dolinki, do których zapraszamy poniżej. Poznaj lepiej:

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Dolina Grzybowska z dzieckiem

Jak dojechać i gdzie zaparkować przy Dolinie Grzybowskiej?

Dolina Grzybowska znajduje się tuż nad lotniskiem w Balicach, 16 kilometrów od centrum Krakowa. Najlepiej dojechać drogą numer 7 i 79 przez Zabierzów. Parking znajduje się tuż przy wylocie doliny i jest bezpłatny. Współrzędne geograficzne postoju ułatwiające dojazd: 50.098713, 19.803779.

Parking przy Skale Kmity

Szlak spacerowy z dzieckiem w wózku przez Dolinę Grzybowską

Do Doliny Grzybowskiej można bez problemów zabrać dziecko w wózku lub na różnego rodzaju rowerku. Przez dolinkę prowadzi droga asfaltowa prowadząca z parkingu do Grzybowa. Nas interesuje źródło oraz skałki jurajskie, dlatego ruszamy przed siebie za drogą. Na odległości kilku kilometrów znajdują się tablice między innymi o zwierzętach, które żyją w lesie, gospodarce leśnej, wodzie w przyrodzie czy skałkach jurajskich. Po drodze można się kilka razy zatrzymać, ponieważ są tam ławki i stoliki. Zabroniony jest tam ruch samochodowy, dlatego można czuć się bezpiecznie.

Dojście do skałek zajęło nam 30 minut, ponieważ z parkingu to około 1,5 km. Dolina Grzybowska jest cała zalesiona, dlatego widoków nie zaznamy tam żadnych. Jest natomiast źródełko oraz skałki jurajskie. My tam doszliśmy, a później wracaliśmy tą samą drogą.

Od źródełka można iść dalej do Wąwozu Burowskiego czy do Wąwozu Zbrza, lub zrobić sobie wycieczkę po Lesie Zabierzowskim.

Ławki i tablice w Dolinie Grzybowskiej
Dojście do skałek w Dolinie Grzybowskiej
przewodnik
Skałki jurajskie w Dolinie Grzybowskiej
MYNASZLAKU FILM
Dolina Grzybowska - źródło

Dolina Rudawy i Rezerwat Krajobrazowy Skała Kmity

Dolina Rudawy najbliższa sąsiadka Doliny Grzybowskiej, do której można dojść z tego samego parkingu. Najciekawszym miejscem jest Skała Kmity, która stanowi rezerwat o takiej samej nazwie. Najlepiej skałę widać, jadąc drogą 774 ze Szczyglic do Zabierzowa.

Najbliższy parking przy Skale Kmity jest kilkaset metrów dalej przy restauracji Rogate Ranczo. Można także zaparkować przy wejściu do Doliny Grzybowskiej, a o tym jak dojechać mogłeś przeczytać kilka akapitów wyżej. Z tego parkingu prowadzi żółta ścieżka, a dojście zajmuje około 15 minut.

Mapa trasy do Skały Kmity
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Skała Kmity - Dolina Rudawy

Dlaczego Skała Kmity?

Nazwa pochodzi od słynnego rycerza Kmity, który zakochał się nieszczęśliwie w pięknej dziewczynie Olimpii, córce właściciela Balic. Niestety nie mógł on się z nią ożenić, dlatego razem ze swoim koniem rzucił się ze skały i zginął na miejscu. Dziewczyna została oddana do zakonu, natomiast w miejscu, z którego skoczył nieszczęśnik, znajduje się krzyż.

Skała Kmity w Dolinie Rudawy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.