Zamek Grodziec to piękna budowla z duszą – opis, zdjęcia i zwiedzanie

Zamek Grodziec (z języka niemieckiego Gröditzburg) znajduje się w województwie dolnośląskim, w pobliżu wsi Grodziec, a dokładniej na nazywającym się tak samo wzniesieniu. Bazaltowe, powulkaniczne wzniesienie Grodziec ma 398 m n. p. m. i jest dość strome. Od 1951 roku zamek jest na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Poza tym, obok zamku przebiega Szlak Zamków Piastowskich. Powierzchnia użytkowa budowli zajmuje 37800 m2. Na terenie zamku kręcono sceny między innymi do serialu Korona Królów.

My zwiedzamy Pogórze Kaczawskie i jednym z ciekawych miejsc na naszej mapie był właśnie Zamek Grodziec. Wzniesienie, na którym znajduje się budowla, należy także do odznaki Korona Kaczawska.

Zamek Grodziec - tablica w sali
Zamek Grodziec - wycieczka z dzieckiem

Jak dojechać do Zamku Grodziec i gdzie zaparkować?

Do Zamku Grodziec dojazd nie powinien sprawić problemu. Znajduje się około 50 kilometrów od Karkonoszy. Wyjeżdżając z Jeleniej Góry, można wybrać różne trasy, m.in. drogę numer 30 w kierunku Zgorzelca. Następnie należy kierować się na drogę numer 297, a dalej 364 w stronę Złotoryi. Później wystarczy jechać zgodnie z tym, co pokazują drogowskazy w postaci brązowych tabliczek.

Pod zamkiem znajduje się bezpłatny parking. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 51.176692, 15.759250. Adres: Grodziec 111, 59-516.

Parking przy Zamku Grodziec

Zamek Grodziec to atrakcja na mapie województwa dolnośląskiego

Styl architektoniczny zamku określić można jako późnogotycki. Budowę zamku rozpoczęto w połowie XII wieku, jednak następnie był on jeszcze wielokrotnie przebudowywany. Całość składa się z zamku górnego oraz przedzamcza. Zamek górny to nieregularny sześciobok, na który składają się części takie jak: pałac główny (czyli palatium), wieża północna oraz olbrzymi donżon, czyli wieża łącząca funkcje mieszkalne i obronne.

Komunikacja między palatium a wieżami możliwa była dzięki gankom i drewnianym tarasom. Znajdujące się tam basteje i kaponiery zwiększały obronność zamku. Flankowane wieżyczkami przedzamcze również zwiększało bezpieczeństwo zamku.

Zamek Grodziec - sale wystawowe
Sala kominkowa w Zamku Grodziec
przewodnik
Sala kominkowa na Zamku Grodziec
Zamek Grodziec - makieta

W niższej kondygnacji zamku znajdują się piwnice, w których kiedyś były piwiarnia oraz zbiornik z wodą pitną. Są tam również spiżarnia oraz jadalnia, w której służba spożywała posiłki. Na przestrzeni lat na parterze znajdowano różne zastosowania dla znajdujących się tam pomieszczeń: pokoje gościnne, potem również gospoda dla podróżnych i kuchnia.

Zlokalizowane jest tu również pomieszczenie zwane Wielką Salą, a także pomieszczenie z robiącym wrażenie gotyckim kominkiem. Otwory okienne, kiedyś zdobione witrażami, znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze, świadczą o tym, że piętra te pełniły funkcje rezydencjalne. Na drugim piętrze znajduje się kaplica, a także Sala Rycerska, przez wielu uważana za najbardziej reprezentacyjną komnatę na zamku. Wychodząc z tej sali, podziwiać można wspaniałe gotyckie portale. Komnaty na drugim piętrze były przeznaczone dla księżnej i jej dworu. Najwyższy poziom na zamku zajmuje ganek obronny.

Zamek Grodziec na Dolnym Śląsku
Zamek Grodziec - miejsce dla łuczników
Spacer krużgankami po Zamku Grodziec

Historia Zamku Grodziec w gminie Zagrodno

Pierwsze wzmianki na temat zamku sugerują, że był to gród obronny Bobrzan. Od 1175 roku zamek był własnością księcia Bolesława Wysokiego. W późniejszych latach zamek znajdował się w posiadaniu wielu właścicieli, był także wielokrotnie przebudowany, a głównym materiałem do tego celu był kamień. Zamek został splądrowany podczas wojen husyckich w XV wieku i zdobyty przez husytów.

Na początku XVI wieku zbudowano palatium, a następnie nastąpiły dalsze rozbudowy w stylu renesansowym. W tym czasie swoją siedzibę miał tutaj m.in. Henryk XI. W czasie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku duża część zamku zniszczona została przez pożar, po czym przeszła dużą odnowę. W nieco późniejszym czasie część zamku została udostępniona do zwiedzania dla turystów.

Ostatnim właścicielem zamku był Herbert von Dirksen, który był nazistowskim politykiem i współpracownikiem Hitlera. W drugiej połowie XX wieku zamek należał do Starostwa Powiatowego w Złotoryi. Na początku XXI wieku był też miejscem realizacji filmów.

Widok na wieżę widokową na Zamku Grodziec
Zamek Grodziec - dach
Zamek Grodziec - baszta
Mury obronne na Zamku Grodziec

Zamek Grodziec – legendy i tajemnice

O Zamku Grodziec krążyło również sporo legend. Jedna z nich dotyczy Czerwonego Upiora. Jest to zjawa pod postacią kościotrupa w zbroi i czerwonej opończy, która bez celu snuje się po zamku. Według legendy ma ona dbać o praworządność i sprawiedliwość.

Inna legenda związana jest z postacią Czarnej Prababki. Jest to starsza dama ubrana na czarno, nosząca srebrny krzyż na szyi, który tracił swój blask w przypadku spotkania ze złym człowiekiem. Postać ta miała pomagać być razem zakochanym, których związek nie był akceptowany przez ich rodziny.

Postaciami, które, według legend, związane są z zamkiem, jest zakonnica i rycerz. Rycerz, który miał zamek w swoim władaniu, zakochał się w pięknej zakonnicy, po czym uprowadził ją z zakonu i poślubił. Za ten czyn został ukarany śmiercią. Zakochanych pochowano jednak we wspólnym grobie. Aby należycie upamiętnić tę miłość, wykuto również tablicę w kamieniu z podobiznami tych bohaterów.

Tabliczka oznaczająca kierunek zwiedzania w Zamku Grodziec
Dziedziniec zamkowy

Godziny otwarcia Zamku Grodziec

Zamek jest udostępniony do zwiedzania przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli.

  • Od listopada do 15 lutego można zwiedzać go w godzinach od 10:00 do 15:00,
  • Od 16 lutego do 30 marca w godzinach 10:00 – 16:00, a weekendy do 17,
  • Od kwietnia do października te godziny to 10:00 – 18:00,
  • W weekendy lipca i sierpnia wejść można w godzinach 10:00 – 19:00.

Od marca do listopada w wybranych godzinach można również zwiedzić zamek z przewodnikiem.

Informacje o koronawirusie w Zamku Grodziec

Bilety wstępu i cennik zwiedzania zamku

Cena biletu normalnego to 15 złotych, a za bilet ulgowy zapłacić należy 10 złotych. Istnieje również możliwość wejścia grupowego dla emerytów, w tym przypadku bilet kosztuje 12 złotych.

Bilet wstępu upoważnia do zwiedzania górnej części zamku, a w niej m.in.: części sal zamkowych, dziedzińca, krużganków. Jest tam również możliwość robienia zdjęć. Dodatkową, z pewnością ciekawą atrakcją jest tam również wystawa narzędzi tortur.

W kasie można zakupić pamiątki. My kupiliśmy sobie magnes, a Maja miecz.

Imprezy organizowane na zamku

Zamek Grodziec oferuje również bardzo wydarzeń i imprez kulturalnych, które organizowane są w różnych porach roku. Można więc wybrać się na zwiedzanie tego zamku podczas trwania którejś z nich. Należą do nich m.in. Majówka na Zamku Grodziec, Święto Wina i Miodu, Tradycyjny Turniej Łuczniczy, który organizowany jest na początku lipca, Śląskie Święto Pieśni odbywające się w czerwcu, jak również niezwykle ekscytujące i ważne dla tego zamku wydarzenie – Towarzyski Turniej Rycerski, w którym biorą udział pasjonaci walk rycerskich z całej Polski. Na terenie obiektu są również organizowane imprezy sylwestrowe.

Noclegi oraz restauracja

Oprócz tego Zamek Grodziec oferuje również odwiedzającym noclegi, które znajdują się w wieży zamkowej. Można tam również korzystać z łazienek. Takie rozwiązanie może sprawdzić się świetnie, zwłaszcza wtedy, gdy planuje się dłuższe zwiedzanie w tych okolicach. Po wcześniejszym uzgodnieniu i rezerwacji można także zamówić ciepłe posiłki. Pokoje są mniejsze i większe, a także są przystępne cenowo. Więcej informacji na stronie internetowej Zamku Grodziec.

Zamek Grodziec to niewątpliwie ciekawe i warte odwiedzenia miejsce. Znajdujący się niedaleko Karkonoszy zabytek może świetnie sprawdzić się na przykład w przypadku niepogody tak jak w naszym przypadku. Oprócz tego zamek z pewnością jest atrakcyjny ze względu na różnego rodzaju atrakcje i wydarzenia, które odbywają się tam w różnym czasie.

Poza tym dosyć dobrze zachowana, późnogotycka budowla z elementami renesansowymi to świetne miejsce dla wszystkich miłośników architektury tamtego okresu. Dodatkowym plusem jest fakt, że obiekt jest przyjazny dla turystów. Jeśli zwiedzasz województwo dolnośląskie, to sprawdź u nas na blogu największe atrakcje, które warto odwiedzić na Dolnym Śląsku.

Zobacz także inne atrakcje w Krainie Wygasłych Wulkanów:

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.